Postupné podsádzanie vinohradu som začal 29.3. 2025 a skončil 12.4. 2025 so štepmi Müller Thurgau, ktoré pochádzajú z Nemecka z Porýnia, podpník Kooper 5BB, klon MT 646. Podsadil som 100 ks štepov. S Müller Thurgau dlhoročne pracujem ,pretože je nenáročný na polohu a preto ho možno pestovať aj v menej kvalitných lokalitách. Na pôdu má už vyššie nároky, ale dobre znáša aj pôdy ťažšie, nie veľmi suché a to je prípad aj mojej vinice.
Termín pre podsadbu a výsadbu viniča je doporučovaný od polovice apríla do polovice mája, ako najvhodnejšia doba pre práce spojené s podsádzaním a vysádzaním nového vinohradu. Skoršia a aj neskoršia výsadba sa neodporúča. Ja som tento termín posunul o pol mesiaca dopredu, lebo som predpokladal horúci máj a jún. Máj našťastie horúci nebol, ale jún už áno. V prípade veľmi skorej podsadby a výsadby môžu byť sadenice v nepriaznivých rokoch poškodené vplyvom neskorých jarných mrazov, mňa táto pohroma našťastie obišla. Ak sa rozhodneme pre podsadbu a výsadbu v neskorších termínoch, môže nastať problém v podobe nedostatku vlahy v pôde a tým pádom môže byť znížená ujateľnosť vysadených jedincov, poprípade zlý kondičný stav celého vinohradu.
Minulý rok bol na vlahu bohatý, začiatok tohto roku je chudobný, preto som robil aj zálievku sadeníc vodou. Je doporučené, že ak neprší, sadenicu polejeme každé dva týždne cca 10 – 15 litrami vody, v prípade extrémnych teplôt aj častejšie. Ja od začatia podsádzania 29.3. – 7.6. 2025, kedy boli štepy pri podsádzaní dobre zaliate vodou, som štepy polieval 5 x a napršalo v mojej vinici cca 81,0 mm zrážok. Ujímateľnosť štepov k dnešnému dni je 100 %. Ďakujem kolegovi vinohradníkovi, ktorý mi doporučil štep, ktorý netlačil – nerástol, zaliať a zakryť s umelým vedrom, podarilo sa a jediný štep ktorý nerástol, rastie.
Podsadby do starých vinohradov sa musia vykonať kvalitne, ak kopeme jamy s rýľom, ako som robil ja, tak by mali byť minimálne cca 20 x 20 x 40 cm až cca 40 x 40 x 40 cm. Hĺbku 40 cm doporučujem určite dodržať, pretože mladá sadenica pri podsádzaní bude čeliť silnejšej konkurencii starých štepov, ktoré ju bude oberať o svetlo na povrchu, to vieme rezom a zelenými prácami riešiť, ale o živiny bude bojovať so silnejšou konkurenciou starých štepov aj pod zemou. Práve tá veľkosť jamky do ktorej ju zasadíme jej na začiatku dá určitú výhodu, pretože z jamky budú odstránené všetky korene okolitých starších štepov a sadenica sa bude môcť dobre zakoreniť. Ak zanedbáme základný postup práce na začiatku, oslabíme rast sadeníc v prvom roku.
Pred zasadením som sadenice na 12- 48 hodín namočiť do vody. Korene sadenice som pred výsadbou zrezal na 12 – 15 cm. Dĺžka koreňov vplýva na celkový rast letorastov i rozvoj koreňovej sústavy a tým aj na vývin viničového kra v ďalších rokoch. Sadenice mali vrch zaparafinovaný a boli zrezané na dve očká už dodávateľom.
Štepy sadíme 2 – 3 cm pod očkovacou jazvou. Sadenica by mala vyčnievať nad úroveň zeme cca 6 – 8 cm, aby nezakorenila z naštepenej časti čo oslabuje rast a vitalitu celého kra. Korene sadenice v jamke roztiahneme do tvaru vejára. Potom nasypeme do výsadbových jám kvalitnú pôdu a mierne ju utlačíme. Dbáme na to, aby v jamách nezostal prázdny priestor. Vysadené sadenice zalejeme dostatočným množstvom vody.
K sadeniciam som 13.5. 2025 zatĺkol oporný kolík, veľkosť mladých výhonkov bola od 5 – 10 cm, kolíky sú oporné a letorast sa bude po ňom ťahať a budeme ho postupne tvarovať. Súbežne s natĺkaním kolíkov som realizoval na sadeniciach t.z. podlom. To znamená, že z každej sadenice som odstránil všetky zbytočné mladé letorasty a na každej sadenici som nechal len dva letorasty. Jeden letorast, ktorý rástol priamo z čapíka a druhý, ktorý rástol na hlavičke sadenice.
Vzhľadom na to, že som objavil tri kusy mladých sadeníc, ktoré boli obhryzené zajacmi, tak som 20.5. 2025 – 21.05. 2025 dal k mladým sadeniciam aspoň provizórnu ochranu, umelú sieťku, ktorú som uchytil o kolík pomocou spinky. A to som si myslel, že v našom chotári sa zajace skoro vôbec nevyskytujú, zajaca so v chotári nevidel hádam aj rok. Počas sieťkovania sadeníc som robil aj práce na sadeniciach, bolo treba zaštipnúť letorast vyrastajúci priamo z hlavy a tak podporiť rast letorastu vyrastajúceho z čapíka. Vzhľadom na to, že som robil na sadeniciach ochrannú sieťku, ja som letorasty vyrastajúce z hlavy odstránil a nechal som rásť len letorast vyrastajúci z čapíka. Výhoda umelej sieťky je v tom, že dobre formuje aj rast letorastu, má dostatočne veľké oká, aby sadenice mohli byť dobre ošetrované postrekom proti chorobám, predovšetkým peronospóre a roztočom.
Ja som nerobil špeciálne ošetrenie mladých štepov s postrekmi, zastriekal som ich s tými istými postrekmi ako som striekal vinohrad, doteraz 2 x 10.05. 2025 a 31.05. 2025. Tohto roku je veľa mravcov, treba kontrolovať aj ich činnosť, lebo aj tie dokážu vyciciavať mladé sadenice a brzdiť ich rast. Ak sa objavia treba dať okolo mladých sadeníc trochu Ciperu.
Snahou v tomto roku pri mladých sadeniciach je, aby dorástli do dostatočnej dĺžky. Sadenice treba chrániť hlavne proti peronospóre kontaktnými, nie meďnatými prípravkami napr. Enervin SC. Proti roztočom napr. Ortus 5 SC. Dôležité je, aby listová plocha mladých sadeníc bol zdravá a mohla dobre prebiehať asimilácia a rast rastliny.
Ekonomika výsadby k 7.6. 2025:
Cena 100 ks štepov – 190,00 Eur
Vsadbový sub.+ mast. Hnoj – 162,20 Eur
100 ks kolíkov – 124,00 Eur
Sieťka + pripínačky – 20,50 Eur
Benzín cca – 30,00 Eur
Spolu: 526,70 Eur
Odpracované hodiny – 55,00 hod
Vypolievaná voda – 4 500 lit.
S kopaním jamok mi pomohli aj bratia Janko a Emilko, tak im chcem touto cestou za to poďakovať.
Pozrite si aj: Výsadba viniča
[…] Pozrite si aj: Výsadba viniča 2 […]