Vápnenie vinohradu

Začiatkom marca na internetovej stránke GALATI vitis, uverejnil  Ing. Gašpar Vanek CSc článok o vápnení vinohradu. V súčasnosti je to stále ešte aktuálna téma pre drobných vinohradníkov. V článku sa píše: Udržiavacie vápnenie odporúčam robiť každý rok, preto že aplikovaný vápnik (aj vo forme mletého vápenca) sa pohybuje v pôde veľmi rýchle a dodaný vápnik sa vyplaví z rizosféry viniča praktický už v priebehu jedného roka. Mletý vápenec aplikujeme na povrch – na široko.

Vápnenie vinohradu pozitívne ovplyvňuje viaceré ukazovatele vo vinohrade:

  • Udržiava a vylepšuje pôdnu štruktúru
  • Zlepšuje príjem takmer všetkých živín
  • Zvyšuje sa odolnosť viniča voči fyziologickým poruchám, vrátane chlorózy
  • Zvyšuje sa odolnosť viniča voči hubovým patogénom
  • Rastie odolnosť viniča voči virózam
  • Rastie kvalita dopestovaného hrozna a harmonizácia zloženia hrozna.

Ročná dávka pre udržiavacie vápnenie sa pohybuje okolo 2 – 3 kg na jeden ár CaO, čiže oxidu vápenatého, t.j. po prepočte a úprave cca 3 až 6 kg na ár, jemne mletého vápenca Ca CO3, čiže uhličitanu vápenatého.

V prípade, že sme sa udržiavaciemu vápneniu dlhšie nevenovali vo vinohrade, čo je v prípade drobných vinohradníkov, asi dosť veľká skupina, doporučujem sa tomu trocha viac venovať a zakúpiť si jednoduchý pôdny tester na pH – BEN-TEST, pomocou ktorého si zmeriame pH pôdy a podľa priloženej tabuľky, si vieme aj bez zložitých a finančne náročných pôdnych analýz, určiť dávku vápnika aj v podmienkach malo vinohradníka.

Potreba vápnenia

pH ľahká pôda
t CaO/ha
stredná pôda
t CaO/ha
ťažká pôda
t CaO/ha
<4,5 0,60 1,00 1,30
4,6 – 5,0 0,45 0,70 0,90
5,1 – 5,5 0,30 0,50 0,60
5,6 – 6,5 0,20 0,30 0,40
6,6 – 6,9 0,20

Upozorňujem na túto skutočnosť preto, lebo Ing. Vanek G. CSc vo svojom článku uvádza, že vápnenie vinohradu, napomáha aj k potlačeniu múčnatky, preto že sa zlepší prísun živín do viniča a vinič sa stáva odolnejším voči všetkým chorobám. Rok 2013, bol rokom múčnatkovým, začnime s prevenciou proti tejto chorobe, hneď od začiatku vegetačného obdobia a pristúpme radšej k lacnému a jednoduchému meraniu pH pôdy a vápneniu, ako potom k realizácii drahých  na prácu a čas náročných postrekov proti múčnatke.

Komentáre:

andrej1111 2015-08-26 07:46

Dobrý deň, aký tip a kde sa dá kúpiť vapno. Po mojich zisteniach min. Roku sa predavaju iba produkty ako hnojivá a vapno len do omietky. Dakujem

0# admin 2015-08-27 12:58

Originál nehasené vápno sa získava ťažko, preto som aj ja použil vápno určené pre stavebníctvo hydrát, výsledok bol uspokojivý a určite to budem používať aj do budúcna. Nákup som realizoval v bežnej predajni so stavebným materiálom.

0# Zdeněk Kolumpek 2015-11-28 17:33

Mletý dolomitický vápenec…prodá vají ho v pytlech po 40 kg obsahuje i hořčík což je výhodné.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *