Samorodák už kvitne

V dnešný deň som sa bol pozrieť v záhrade a tu v plote má sused samorodé hrozno, pozerám a vidím, že toto hrozno je v plnom kvete a v plnom kvete je aj baza. Z minulosti mám skúsenosť, že cca do 12- 16 dní, v závislosti od počasia a hlavne od teploty, môžem očakávať, že pôjde do kvetu aj Müller Thurgau  v mojom vinohrade. Veď sa aj hovorí, že samorodé hrozno kvitne o 10 – 14 dní skôr ako ušľachtilé hrozno.

Začiatok kvitnutia hrozna som mal 3.6.2013, 5.6.2014, 2.6.2015 a 12.6.2023. Tohto roku to vychádza okolo sviatku sv. Urbana – 25.5. 2024, pravdepodobne pár dní pred alebo po.

Od kvitnutia hrozna do zrelosti hrozna treba v našich podmienkach 105 – 115 dní, tak si vieme približne určiť, kedy bude zber hrozna v roku 2024.

Teraz je ale dôležité vylamovanie letorastov vo vinici, už môžeme rozoznať jalové letorasty od rodivých, je to dôležité, aby sa prevzdušnilo okolie letorastov a znížila záťaž jednotlivých koreňov viniča.

No a druhou dôležitou vecou je príprava postrekov pred kvetom. Ja použijem už odskúšanú kombináciu:

Profiler WG (systémový) proti perenospóre                         
Vivando (systémový) proti múčnatke   
Silwet – zmáčadlo
Humix bor – listové hnojivo, alebo iné hnojivo s bórom

Tohto roku pred kvetom a po kvete pridám k uvedeným prípravkom aj Thiovit Jet – kontaktný. Použitie síri v tomto období pred kvetom a minimálne 2x po kvete, preventívne, mi odporučil jeden významný vinohradník a vinár z Požitavia, ktorý týmto postupom úplne eliminoval výskyt múčnatky vo svojich viniciach už viacero rokov. Síra je lacný a dobrý postrek, dobrým radám a skúsenostiam sa netreba brániť. Uvedené postreky zarobím spolu do 90 litrov vody, ale dávku dám ako na 100 lit. vody ako určuje výrobca.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *