Zamrznutá Jaroslava

 Všetci vinári dobre poznáme t.z. zamrznutých svätých Pankrác, Servác, Bonifác a Žofiu, ktorí majú sviatok od 12.5. do 15.5. V tomto roku k ním pribudla Jaroslava 26.4. To preto, že práve ráno 26.4.2016 o 6,00 hod v obci Michal nad Žitavou ukazoval teplomer – 2°C. Na našu obec a celý chotár doľahlo chladivé ráno. Mnohý záhradkári sledovali pokles teploty už zavčasu ráno, o 3,00 hod teplota bola 0°C a postupne klesala až dosiahla pred 6,00 hod hodnotu -2°C, táto hodnota sa udržala cca do 7,00 hod a potom začala teplota stúpať.

Naposledy našu obec a naše vinohrady zasiahol mráz 5.5.2011, no mráz bol podstatne slabší a spôsobil menej škody.


Všetci sme tušili že je zle, ale až v poobedňajších hodinách sa následky mrazu začali objavovať na stromoch, predovšetkým na orechoch, na kvetoch jabloní. Mnohý z nás, vinohradníkov sme sa v poobedňajších hodinách ponáhľali na vinice, bohužiaľ Sv. Urban nás v utorňajšie ráno neochránil, ale dúfam že len vylepšil a skorigoval úrodu.
Následky utorňajšieho mrazu sú v Požitaví rôznorodé, horné Požitavie Zlaté Moravce hlási teplotu -5°C a zmrznutie vinohradov na 80 – 90%, stredné požitavie Vráble, hlásia teplotu      – 4°C a škody na 40 – 50 %, Michal nad Žitavou v obci -2°C a škody na vinohradoch

20 – 30 % , samozrejme je to rozdielne od lokality, veku vinohradu, kvality porastu, prúdenie vzduchu atd. No viacerý vinohradníci si všimli, že mráz nebol prízemný, lebo letorasty pri zemi nezamrzli, ale zamrzli letorasty nad zemou vo výške cca 1 m. Dá sa povedať, že zem bola zohriata a ohrievala vzduch nad zemou a preto v niektorých miestach pri zemi nemrzlo.

Škody v plnej miere sa ukážu v tieto dni, potom budeme môcť uvažovať ako ďalej, v minulosti sme hovorili, že vinič takéto poškodenia od 10 – 15%, v dôsledku mrazu, alebo ľadovca dokáže nahradiť, v prípade vyššieho poškodenia, treba rátať s poklesom úrody v dôsledku poškodenia s mrazom.

Je to téma, ktorú teraz všetci budeme intenzívne preberať, budeme odhadovať veľkosť poškodenia letorastov, ale treba pamätať na to, že sme na začiatku vinohradníckeho roka a vinič má dosť času na to, aby sa s touto kalamitou vysporiadal.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *