Príspevok

Pýtali ste sa nás 2024

Pýtali ste sa nás 2024

Môžem sa spýtať v akom období, alebo v akom štádiu vinica sa vykonáva prvý preventívny postrek vo vinici?

Postrek sa vykonáva s príchodom prvých jarných teplých dní, keď vinič začína pučať. Na očkách sa vytvorí taká jemná vata, ľudovo t.z. myšie uško, väčšinou keď sú za sebou aspoň tri teplé dni s teplotou nad 20°C. Postrek sa vykoná so Sulkou, alebo 2-3% roztokom Kumulusu.

Bolo by možné niekde vysvetliť ako sa používa a funguje ta plášťová nerezová nádoba s riadeným chladením? Existuje nejaký vzorec alebo tabuľka na základe ktorej je možné zistiť Akú teplotu produkuje určité množstvo vína? Napr. 400l pri búrlivom kvasení toľko a toľko…. a napr. 1000l toľko a toľko…. alebo sa riadiť len nejakým inertným teplomerom? Alebo teplomerom nalepeným na nádrži?

Nádoba funguje tak, že má dvojitý plášť cez, ktorý preteká studená voda, ktorú na základe teploty vína prepúšťa automatický ventil. V plastových nádobách používame na chladenie nerezového hada, cez ktorý tečie chladná voda, ktorú prepúšťa automatický ventil na základe teploty vína. O ventile sme hovorili v jednom videu, keď boli videá na tému fermentácie.

Vzorec na teplotu vplyvom fermentácie nepoznám a okrem toho by bol veľmi zložitý . Pri regulovanom priebehu kvasenia je čidlo teplomeru ponorené v kvasiacom mušte a na základe nastavenej teploty v riadiacej jednotke riadiaca jednotka otvára alebo zatvára prietok chladiacej vody.

Môžete prosím poradiť spôsob dezinfekcie fliaš pred falšovaním pre malovinárov?

Fľaše sa nedezinfikujú, len oplachujú pitnou vodou. Ak sú nové. Ak sú staré špinavé fľaše tak sa zamočia v roztoku hydroxidu sodnom 8 až 10%. Následne dôkladne vypláchnuť vodou.

Načo by mal niekto nechávať víno na slnku? Fľaša sa dá niečím zakryť alebo dať na miesto, kde nie je priame slnko. Ja robievam víno bez akejkoľvek chémie a také mi chutí najviac.

Aby ste si skontrolovali stabilitu vína na termolabilné bielkoviny. Pretože ak naplníte víno do fliaš a nebude stabilné, pri vyšších teplotách, keď ho prinesiete domov, alebo na jar sa vám môže zakaliť. Ak pijete víno z nádoby, nechcete ho falšovať a chutí vám, nie je čo riešiť.

Zaujímalo by, že aký máte názor na dezinfekciu náradia denaturovaným liehom?

Myslím si že je to v poriadku ak má ten lieh viac ako 70%. Lebo lieh spôsobuje zrazenie bielkovín a usmrcuje všetky mikroorganizmy.

Ako je to so stolovými odrodami, čo sa týka strihania?

Stolové hrozno patrí k odrodám s velkými strapcami. Takéto odrody sa strihajú na čapíky, alebo sa robí krátky rez. Doporučujem si pozrieť v ampelografii pre danú odrodu čo uvádzajú jej šlachtiteli.

…asi to nie je „šampanské“ ak je to z topoľčianok… ale šumivé (perlivé), všetci isto vieme že „šampanské“ je len z oblasti „champagne“ vo francii…

V skutočnosti to bolo Slovenské akostné šumivé vino, biele, suché, sekt V.O. Oblasť Champagne som navštívil cca pred 16 rokmi, kde som mal možnosť preskúmať výrobné postupy viacerých firiem v danej oblasti. Je mi známe že pomenovanie Champagne je možné používať len pre tie vína. Je to chránené označenie vín z tej oblasti. U nás sa pomenovanie šampanské používa ako nesprávne ľudové pomenovanie vín s obsahom oxidu uhličitého. Ľudové pomenovanie som použil aj ja. Ďakujem za pripomienku.

Chcem sa poradiť ohľadom správnosti podmienok pri fľašovaní vína. Aké sú optimálne podmienky na teplotu pri fľašovaní vína? Aj vo vzťahu k hladine voľnej síry vo víne? Na čo si dávať pozor v prípade keby som chcel víno fľašovať pri nižšej teplote (dajmetomu do 10°C). Resp. na koľko mám zvýšiť hladinu síry, aby nedošlo k negat. javom oxidácie na kvalitu vína vo fľaši? V priestore, kde mám uložené víno je teraz ca 5 °C, víno má cca 40 mg/l voľnej síry a pH 3,1-3,2. Fľašovať chcem s pomocou vakuovej plničky Enolmatic.

Ja by som upravil voľnú síru na cca 50 mg na liter. Podľa tabuľky pri pH by voľná síra mala byť 25 – 31 mg/l. Po naplnení vína do fliaš v priebehu 7 dní klesne síra o cca 10mg/l. Čiže na hodnotu cca 40mf/l. A to bude podľa mňa akurát pre Vaše víno. Môžete to flašovať pri danej teplote.

Moc pěkná poučná videa, mám dotaz, o jaké Maďarské odrůdě na konci videa, tuším šersegy z bezovou chutí mluvíte,jak se to píše, nemohu dohledat. Děkuji

Odroda sa vola Cserszegi fuszeres a je to maďarská odroda. Krizenec Irsai Oliver a Tramin červený.

Nemáš všade právdu. V létě mi vyrostl letorost a na něm hrozny. Tedy na minulém prutů byly hrozny a na novém prutu jsem Mal také hrozny . Divil jsem se. Vždy jsem myslel, že hrozny jsou na minulém prutů.

Výnimka potvrdzuje pravidlo. Odborná literatúra uvádza, moje skúsenosti sú také, že na jednoročnom dreve hrozno nebýva, alebo len výnimočne. Neuvádzate odrodu na ktorej to bolo, ešte lepšie by bolo foto aby som sa k tomu mohol vyjadriť. Gratulujem mali ste aspoň väčšiu úrodu. Niektori nemali nic.

Dobrý deň, po 10 minútu všetko OK, ale dúfam , že Vás nepočúvali vinohradnícky akademici, nakoľko čo je jedno ročné drevo a dvojročné drevo a čo je letorast evidentne neviete, alebo si to svojsky vysvetľujete. Na každej prednáške študentov učia, že na viniči je najrodivejšie drevo jednoročné vyrastajúce z dvoj ročného. Letorast nemôže byť ani z názvu jednoročné drevo, lebo narástol v lete ( v roku) keď priniesol úrodu a po ukončení vegetačného obdobia v nasledujúcom roku je to jednoročné drevo. Veľa úspechov.

Dakujeme za upozornenie.

Zo svojich skusenosti neodporucam kombinovat sucasne Cao (ph zasada) a organicke hnojivo, moze dojst k zasoleniu pody, bud odporucam pouzit dolomiticky vapenec (CaCo3+MgCo3), ktory sa uvolnuje pomalsie (pomalsie vytvara vazby s kyslymi prvkami v hnoji, alebo pockat aspon polroka nech sa cao naviaze (vytvori vazby s aktualnymi prvkami v pode)…ja hnojim organickym hnojom na jesen, kedy hnoj rucne zarylujem. Dalsia moznost je granulovany hnoj zaliat vodou (1/3 granulat +2/3 voda)..a nechat na jar na slnku v nadobe prekvasit…potom 1:10 zriedit s vodou a kupou vinohrad popolievat na jar…tymto dostanete do pody najma dusik ktory je v pode pohyblivy a nie je ho potrebne zapravit ako pri pouziti granulovaneho hnojiva…je to na dlhsiu diskusiu (ja davam do poriadku stary vinohrad od r. 2016)

Ďakujem za radu, tuto problematiku si lepšie nastudujem. Dám si poradiť a asi odsuniem hnojenie organickym hnojivom na neskor. Ďakujem za upozornenie.

Děkujeme za cenné informace jak pri videu Ako viazať vinič, tak zimný rez. Chtěl bych se ale zeptat, jak rozlišujete kdy necháte zálohu (a prečo jednu nie dve) a kdy nenecháte žiadnu (ako u prvého koreňa).

Zálohu na koreni nechávam vtedy, keď na koreni mam v dobrej pozícii viacero vhodných prútov. Ponechanie zálohy nie je vždy potrebné.

Teším sa na video zo štiepkovania a zapracovania do pôdy. Aj ja chcem toto realizovať budúci rok. Len otázočku. Neprenesu sa choroby z tohto revia (ak by bolo napadnuté napr. spóry, prezimujuci skodcovia, eska… ) do pôdy a vinič bude viac náchylný na choroby?

Stiepkovanim sa nerozsiruju choroby, pretoze dane drevo bolo súčasťou vinice. Ak bola vinica zdravá, je aj drevo zdravé. Drevo z koreňov co malo esku treba spáliť. Spory mucnatky a perenospory su pritomne v pode vinohradu trvale.

Akú to má logiku? Mučnatka mi najviac zasiahla korene na okraji vinohradu. Teda najviac prevzdušnené. Vnútorné rady bolim oveľa menej postihnuté. Podľa zistení to tak majú aj iní vinohradníci.

Vzniká v tmavom mieste, ktoré je trochu zvlhčené napr. rannou rosou. V prípade jej rozšírenia vo väčšej miere sa šíri za teplého a suchého počasia. Teda aj na vzdušných, suchých a presvetlenych miestách. Šíri sa veľmi rýchlo za priaznivých podmienok a za dva dni je po úrade.

Nebolo by lepšie strihať vinč keď začne vegetovať že by sa slzením a vyššou biologickou aktivitou lepšie bránil prieniku patogénov cez rany?

Strihanie viniča na začiatku vegetatívneho obdobia nie je odporúčané, pretože rastlina práve začína aktívne rásť a prerezávanie by mohlo narušiť tento proces. Počas vegetácie sa v rastline intenzívne rozvádzajú živiny a energie potrebné pre rast a vývoj nových výhonkov, kvetov a plodov. Strihanie by mohlo spôsobiť nadmernú stratu miazgy, čo je pre rastlinu stresujúce a môže viesť k oslabeniu alebo dokonca k poškodeniu viniča. Okrem toho, strihanie v tomto období zvyšuje riziko infekcie rán na rastline, pretože patogény majú v teplejšom a vlhkom prostredí lepšie podmienky na šírenie. Rany spôsobené strihaním sú pre patogény ako otvorené brány, cez ktoré môžu ľahko vniknúť do vnútra rastliny. Preto sa odporúča strihať vinič skôr, na konci zimy, keď je rastlina ešte v pokoji a mrazy už nie sú také intenzívne, aby mohli poškodiť rastlinu. Toto obdobie je ideálne, pretože rastlina má dostatok času na zotavenie sa z rezu pred začiatkom novej rastovej sezóny.

Prosím Vás vedeli by ste mi poradiť či môžeme údaje o výživových hodnotách podľa nových predpisov umiestniť na podstránku hlavnej webovej stránky, ktorá bude obsahovať tabuľky o výživových hodnotách bez možnosti prekliku na hlavnú stránku čiže bude fungovať len pre údaje s preklikom z qr kódov. Alebo musíme zriadiť samostatnú webstránku len pre tieto účely teda musí to byt nová doména. Veľmi pekne vám vopred dakujem za radu a vďaka za vašu stránku, ktorá poskytuje perfektne rady, ktorých sa je tažké dopátrať a ak sa ich aj dopátram tak im často nie je ľahké porozumieť. Veľká vďaka. Srdečne vás pozdravujem a vopred vám ďakujem, že sa mojou otázkou budete zaoberať.

Ano, môžete to tak urobiť. Nemusí to byť samostatná doména, ale aj subdoména ako: ean.vasahlavnadomena.sk Len tam nesmie byť možnosť prekliku na Vašu stránku, alebo reklama na Vašu firmu, len čisto výživové hodnoty.

Môžu sa obe prípravky spolu zmiešať a urobiť postrek naraz?

YouTube player

Thiovit použiť v koncentrácii ako je uvedené na akarinozu, tzn. 150-200 g/10l?

Áno, presne tak 150 – 200 g na desať litrov vody Thiovitu.

Nebolo by lepšie prihnojit vinicu Vinovocereritom,obsahuje aj stopové prvky a NPK nie?

Prihnojovanie vinice a teda prísun živín pre vinič by sa malo robiť na základe pôdnej analýzy. To si my malovinári nemôžeme dovoliť, je finančne náročná. Vami udávané hnojivo je komplexnejšie a preto podľa mňa aj lepšie. So spomínaným hnojivom vo videu mám dobré skúsenosti v mojom vinohrade, používam ho viac rokov. Vami spomínané hnojivo nepoznám ale podľa uvedených údajov je to tiež dobré hnojivo.

Dobrý deň, V prílohe som Vám zaslal nejaké fotky z výsadby Rizlinku vlašského. Aký je Váš názor na tento spôsob, kvôli zavlažovanie a v budúcnosti aj kvôli hnojenie sú ku koreňom osadiť plastovú trúbku. Neviem sa rozhodnúť či takýmto spôsobom pokračovať ďalej ,(je to dosť nákladné), preto má zaujíma Vás názor. Vinica sa nachádza na zemplínskej šírave vo Vínnom. Ďakujem.

Tento spôsob výsadby nepoznám a ja by som ho ani tak nerobil, pretože nepokladám za dobré ak je cez trubku prístup vzduchu ku koreňom. Ale ako som písal tento spôsob výsadby nepoznám. Ja som výsadbu robil tak, že jamku na štep som vykopal, deň som ju nechal odvetrať, na druhý deň som ju vyhnojil s rašelinou. Už sú aj hnojivá priamo určené na výsadbu štepov, treba pozrieť na internete. Do jamky som nalial vodu, nechal ju siaknuť do zeme, do mokrej pôdy som položil štep na ktorom som predtým zastrihol korienky nožnicami, štep som prihrnul zemou, zem som dobre utlačil okolo koreňou a štepu, tak aby cca spoj na štepe bol 10 cm nad zemou. Okolo štepu som spravil malú hrádzu, taký lavór s priemerom cca 30 – 40 cm, aby voda zostala pri poliati štepu pri ňom a neroztiekla sa. Po zasadení štepu som ho znovu dobre zalial, aby zem k nemu dobre priľahla, vytlačila prebytočný vzduch a aby mal na začiatok dostatok vlahy. Podľa počasia som štepy každý druhý až tretí deň cca 3 týždne zalieval.

Dobrý deň. Môžem zavápniť a zahnojiť vinohrad spolu naraz ? Ďakujem za videá.

Jeden vinár z našej skupiny vyslovil názor, že vápnenie a prihnojovanie by nemalo prebiehať naraz, pretože dochádza k reakcii medzi vápnom a hnojivom. Čo nie je žiaduce.

Použil som teraz Orvego a Dynali aj keď už vyšli výhonky. Koncentrácia 8ml na 10.000ml vody. Vyzerajú výhonky vporiadku.

Postrek Dynali je postrek proti múčnatke so systémovým účinkom. To znamená, že účinná látka prenikne do pletiva rastliny, sťavami je rozvádzaná po celej rastline a chráni ju z vnútra proti chorobe. Na to aby sme použili takýto drahý systémový pripravok treba aj dostatok zelenej plochy na vinici a to teraz nemáme. Orvego je kontaktno systémový pripravok. Je drahší a využíva sa len jeho kontaktná účinná latka. O systémovej účinnej latke platí to čo som napísal o Dynali. Systémové pripravky nespália rastlinu, ale ich účinok pri ochrane viniča vo fáze pučania je veľmi nízky.

Dobry deň, V jeseni som posadil sadenice RV ktoré boli zavoskované. Keďže som ešte kupované nesadil, neviem čo s tým voskom… Vypučia cez vosk? Alebo treba niečo urobiť? Ďakujem za radu.

Sadenice vypučia cez vosk. Netreba nič robiť, len ich, ak bude sucho, polievať.

Rozumiem dobre thiovit jet, nissorun 10 vp a polyram wg môžem zmiešať do jedného postreku sú teda vzájomne miesatelne?

Áno postreky Thiovit jet, Polyram wg a Nisorun sú miešatelné. Používam túto kombináciu už viac rokov. Na postrekoch býva uvedené s čím sa nesmú miešať.

Dobrý deň, Spomínali ste, že vykonáte ešte jedne preventívny postrek pri dĺžke letorastov 40 – 60cm. Chcem sa spýtať, s akým prípravkom ho budete realizovať? Vopred ďakuje za odpoveď.

Postrek vykonám s kontaktnými prípravkami Thiovit jet a Polyram wg. Pridám listové hnojivo. Budem o postreku na budúce hovoriť.

Thiovit je sira, nepáli koncentráciou, ale vysokou teplotou počas aplikácie.

Thiovit je prípravok na baze siry. Sira patrí medzi prvky, ktoré sú veľmi agresivne voči svojmu okoliu. Agresivita a palivový účinok sirnatych prípravkov sa zvyšuje s teplotou pri ktorej sa aplikuje postrek, preto by sa malo striekat zavčasu rano alebo až večer a s koncentráciou prípravku. Na drevo sa strieka s 1,5 – 2,0% prípravkom a na zelenú plochu s 0,6% prípravkom Thiovitu jet, teda aj koncentrácia je dôležitá, keby sme striekali na zelenú plochu viniča s 1,5-2,0% postrekom Thiovitu jet tak určite by sme vinicu poškodili.

Dobrý deň. V jednom z predchádzajúcich videí hovoríte, že použijete okrem postrekov spomínaných v tomto videu, aj postrek Nissorum. V tomto videu ho už nespomínate. Chcem sa spýtať, plánujete použitie tohto postreku až neskoršie, alebo ste si jeho použitie rozmyslel. Ďakujem pekne za vašu odpoveď.

Postrek Nissorun používam pri postreku, keď je na vinici cca 3 – 5 lístkov. V prípade, že máte, alebo predpokladáte problém s roztocmi aj neskôr môžete ho použiť ešte aj teraz, keď letorasty majú 30 – 60 cm. Ja ho už používať nebudem.

Zdravím, Potreboval by som poradiť ohľadom vína, ak by to bolo možné, ďakujem. Víno som pred zimou prefiltroval a zasíril na 40mg/l. Všetko bolo v poriadku až donedávna. Teplota v pivnici vystúpila na 12° a víno začalo kvasiť. Ako môžem zastaviť kvasenie v demižéone, lebo chcem flašovať. Veľmi pekne Vám ďakujem.

Nakoľko Vám víno s príchodom teplých dní začalo kvasiť tak predpokladám, že máte v ňom zvyškový cukor. Skontrolujte si to pomocou hustomeru, alebo rozborom. Okrem zvyškového cukru tam asi máte aj väčšie množstvo kvasiniek. Neviem aké filtračné dosky ste použili pri filtrácii vína? Ale ak víno začalo kvasiť tak kvasinková kontaminácia vína je tam prítomná. Doporučujem urýchlene spraviť filtráciu vína na sterilných doskách napr. ST – 7N. Pred filtráciou dôkladnú sanitáciu všetkého čo príde do styku s vínom po filtrácii. Víno po filtrácii zasíriť na 50 mg/lit., po troch dňoch po filtrácii síru vo víne skontrolovať a ak síra poklesne pod 50 mg/lit, znovu víno dosíriť na 50 – 55 mg/lit. Počkať ďalších cca 5 dní, sledovať či je už víno stabilné, či nakvášanie nepokračuje, ak nie, skontrolovať síru znova, dosíriť na cca 50 -55 mg/lit a víno je pripravené na fľašovanie. Ja by som pridal aj konzervačnú látku Vinosorb neu, ktorá zabezpečí v množstve 27 g/ hl že víno sa minimálne 5 – 7 mesiacov nerozkvasí.

Dobrý deň pán Porubský, chcem sa spýtať na spôsob aplikácie listového hnojiva. Je možné ho v rámci postrekovej látky primiešat k Thiovitu a Polyramu alebo je potrebne listové hnojivo aplikovať ako samostatný postrek. Vopred ďakujem za odpoveď.

Listové hnojivo bežne primiešavam do postreku. Teraz ešte v období pred kvetom doporučujem hnojivo s obsahom bóru. Bór podporuje tvorbu plodov.

Prosim, postrek proti múčnatke a perenospóre robíte pred dažďom, alebo po daždi? -mám na mysli už počas vegetácie, keď sú už listy…

Postreky počas vegetácie robím na základe prognózy, osobných pozorovaní a kontroly vinohradu. Postreky robím preventívne ešte pred tým ako choroba prepukne. Charakter počasia ovplyvňuje len dĺžku ochrannej doby postreku. To znamená, že po realizácii postreku, ak veľa prší a vytvoria sa podmienky na šírenie perenospory, tak nenaťahujem ochrannú dobu pri systémovom postreku na 14 dní, ale ďalší postrek realizujem napr. Po 8 dňoch . Podobne je to aj s múčnatkou. Podmienky sú buď na sírenie perenospóry- mokro, dážď, alebo múčnatky teplo, sucho oblačno.

Dobrý den, vinohrad mi zmrzl. Prakticky letorostonty nemám resp. jsou to jen malé napučené lístky či očka, ale úplně zmrzlé. V podstatě nic neroste. Předpokládejme, že provedu práce na letorostech a dřevě dle info v čase okolo 2. minuty videa. Co pak s prácemi půdními? Obdělávat? I trochu hnojit? Nebo jen sekat trávu? Děkuji. Je to opravdu smutný pohled na vinohrad.

Je mi ľúto toho čo sa stalo viacerým vinohradníkom, že im zmrzli vinice . O vinohrad sa treba starať aj ďalej. Verím že spod očiek vám vyženú nové letorasty a budete mat aj nejakú úrodu. Treba sledovať čo sa vo vinohrade po mrazoch bude diať. Je to veľká skúsenosť do budúcna. V budúcnosti sa s týmto javom asi budeme stretávať častejšie.

Dobrý deň, ako je možné kombinovať postreky do jedné striekacej dávky? Je vhodné napr. kombinovať síru (Kumulus) s inymi? Ďakujem

Vždy zdôrazňujem pri miešaní postrekov dve veci. 1. Treba si na obale postreku pozrieť či výrobca neuvádza s čím sa daný postrek miešať nemá. 2. Ak miešame viacero postrekových prípravkov, tak ich miešame v celom objeme látky, ktorú zarábame na striekanie. Teda ak pripravujeme postreky na 50l vody, tak ich miešame v 50l vody, nie v menšom objeme. Ja už mnoho rokov bežne kombinujem Thiovit jet alebo Kumulus s inými postrekovými prípravkami a nikdy nebol problém.

Dobrý deň, akú výživu by ste odporučili pre mladé sadeničky? Ďakujem

Pri výsadbe mladej vinici je dobré si pôdu na výsadbu dobre pripraviť, rok dopredu vyhnojit s maštalným hnojom a hnoj zaorať. V prípade, že mladé sadenice len podsádzate, treba pridať do jamky napr. rašelinu, premiešať so zemou a zasadiť vinič. Na výživu mladej sadenice je viacero hnojív, napr. florovit. Dôležité je však mladú sadenicu pravidelne polievať,v závislosti od počasia.

Viete mi prosím poradiť, čo sa to deje s viničom?

Vinič Vám poškodil mráz.

Dobrý deň Chcem sa opýtať nebude potom problém pri strihaní na ďalší rok na jar pri tvorení rezevných očiek ktoré bude rodiť o 2 ďalšie roky?

Nebude problem, pretože vylamujete nepotrebne nerodive letorasty. V pripade ze si potrebujete ponechat prut, ktory bude na budúci rok rodivy, treba si ho ponechat.

Ako uvádzate, všetky spomenuté preventívne prípravky je možne zmiešať.. Spomínate, že postrek je vhodné vykonať 1x pred a 2x po kvete. Otázka teda je, či pred a po kvete použijem všetky spomenuté prípravky v rovnakej koncentrácii alebo je potrebne koncentráciu postrekov upravovať v závislosti od toho, či sa použijú pred a po kvete. Vopred ďakujem za odpoveď.

Pred kvetom a po kvete používam tu istú koncentráciu a tie iste prípravky. Ďalšie info vo videách.

Dobrý deň prajem. Chcel by som sa vás spýtať. Môžem v tejto kombinácii postrekov nahradiť Vivando, za postrek Dynali? Minulý rok som mal totiž problém s červenou spálou a Dynali okrem múčnatky, pôsobí aj na červenú spálu. Len neviem ci mozem zachovať kombináciu ostatných prípravkov ktoré spomínate. Prípadne či radšej postek s Dynali vykonať inokedy a zvlášť? Neviem, som len začiatočník a nerád by som viniču ublížil. Vopred ďakujem za vašu radu.

Dynali je nový prípravok, mám naň dobré referencie od tých čo ho používali. Podľa mňa ho môžete použiť namiesto Vivanda. Ja sa chystám použiť Dynali v druhom postreku po kvete.

Nebolo by dobré prepleť aj letorasty na hlave ? Aby to tam nebolo husté?

Áno letorasty treba preriedit hlavne na hlave, kde je veľa nerodivych a nepotrebných letorastov.

Dobrý deň, chcem sa Vás spýtať. Zasadila som 11 hrozien od Starkla. Po 3 rokoch, keď už bol kmienok a vetva na úrodu vytvorené, na jar asi 7 koreňov už prestali rásť, uschli.Vyrástli nové kmienky, aj majú hrozná ale sú strašne kyslé v jeseni. Oni vyrástli asi pod štepeným miestom. Mám tieto hrozná dať preč?Ďakujem.

Letorasty vyrastajú z podpníka, treba ich odstrániť.

Nasávam nasávam z poučných videí, ale nejako sa mi nedarí, mám sedem koreňov stolové Arkadia, minulý rok krásna úroda, tento rok ani jeden strapec, vinič je vitálny, listy zdravé, neviem čo sa stalo, kde som mohol spraviť chybu, vie mi niekto prosím poradiť, ďakujem pekne Váš fanúšik.

Dobry den. Skúste dať túto otázku aj s fotkou do fóra na stránke. Nemohli vam vymrznúť rodivé očká? Neženie teraz výhonky z pod záložných očiek? To by to vysvetlovalo.

Chcem použiť na múčnatku Dynali, ten by mal pôsobiť aj na čiernu hnilobu,, ktorá vlani tiež šarapatila. Máte s ním skúsenosti? Ďakujem.

Áno, mám s ním dobré skúsenosti.

Zdravím, máte skúsenosti s prípravkom CABRIO TOP, ktorý by mal byť účinný proti peronospóre aj múčnatke? Vďaka za Vaše videá, nech sa darí.

Neodporúčam ho používať pred kvetom, je to širokospektrálny prípravok proti peronospóre a múčnatke. Doporučujem použitie až po kvete.

Ďakujem za video a informaciu. Môžete nahodou pridat popis alebo aj linky na tie postrekovacie chemikalie, aby som si to mohol preštudovať? Ja mam iba 10 hrozien okolo domu, pri plote, co rastie v trave, a nemam skoro ziadne skody na listoch, iba ked priletia take chrobaky (Japanese beatles) co zacnu jest listy, no ale to až skoro ked strapce hrozna su dost velke. Nemam ziadne ine choroby na listoch ako ste ich ukazaly. Rozmyslam či tie chemikalie su jedle, a či choroby nie sú zapríčinené z toho ze zem bola prekopana, a nema naturalne domace bakterie co nedovolia tych škodlivých existovať. Dakujem za odpoveď, a pozdrav z Kanady.

Choroby ako peronospóra, múčnatka sú hubové choroby. Vyskytujú sa na hrozne vtedy, keď sa na ich šírenie vytvoria podmienky, tak ako teraz u nás pre peronosporu, lebo veľa prší. Postreky Profiler, Vivando, Thiovit nie sú jedlé, musí sa dodržiavať ochranná doba pred konzumáciou, alebo použití na výrobu vina. Počas ochrannej doby sa postreky z hrozna odbúraju. Zatrávnenie vinohradu má svoje výhody a aj nevyhody (viď predchádzajúce videá), ja obrábam pôdu v medziradí kyprením s rotavátorom tak do hĺbky cca 6 cm a pluškovaním. Teší nás, že nás pozeráte aj v Kanade, keď vidíme tieto krajiny na dashborade v youtube channel tak sa nám to nechce veriť 🙂

Dobrý deň, skvelé video.Čo sa týka postrekov,takto zarobené keď mi zostane môžem použiť aj na zemiaky proti plesni? Otázka mimo vinič ale ďakujem za odpoveď

Dobrý deň, postreky nie sú určené na zemiaky, skôr na stromy jablone a hrušky.

Postrek proti roztočom ? Poradíte prosím ?

Chcem sa opýtať na chladenie rmut či ma význam? A ak áno. Na koľko stupňov ? Lebo už niekde sypú na viníc pred mletím Suchy ľad Ďakujem.

Áno chladenie rmutu je technologický veľmi prospešná pre kvalitu budúceho vína operácia. Ja doporučujem schladit rmut na výrobu vína na 18°C. Ak chcete robiť studenú maceráciu rmutu niekoľko hodín 3-5. Tak doporučujem rmut schladiť až pod 15 stupňov.

Chcem sa opýtat, taká technická vychytávka pomocou čoho udržujete hadicu v sude a kadi žeby vám pri prúde vody nevybehla zo suda a víno či voda nešla mimo neho aký máte na to patent ?

Na konci hadice je vsunuty kus nehrdzavejucej trubky.

PRI STOLOVÝCH ODRODÁCH,“VRCHOLCE!“ (KVÔLY VÄČŠÍM STRAPCOM, kg.)NECHÁVAME DĹHŠIE ZELENÉ PRÚTY,VIAC M2 …ČI??

Myslím že zelená plocha s výškou 1.2 až 1.4 metra postačuje aj pre stolové odrody. Presnejšie informácie k jednotlivým stolovým odrodám treba pozrieť v Ampelografii.

Dobry den, dovolim si nesuhlasit, velkost listovej plochy, ktoru odporucate je neskutocne velka a neefektivna vzhladom na to, ze efektivita listov vzhladom na ich vek klesa. Z toho dovodu sa odporuca prvy rez robit omnoho neskor a vyrazne kratsi, aby sme si v spravnom termine vybudovali letorasty v druhom rade s dostatocnou dlzkou/vykonom pomerom ku ich spotrebe a tie opatovne skratili. Vtedy dostaneme letorasty, ktore maju najvacsi pomer vykon/spotreba a maju najvacsi podiel na vyrobe cukrov. takisto sa mi nepaci vseobecne odporucanie hnojiv, bez upozornenia kolegov. odporucate Ca hnojivo, ktore moze pri danych vysokych uhrnoch zrazok na vapennatych podloziach este viac sposobit chlorozu ako antagonista a tym vyrazne obmedzit vyzivovanie vinohradu

Ďakujem za váž nazor. Z odborného hľadiska s Vami súhlasím. Až na ten termín spracovania vrcholcov na vinohrade tohto roku. Rast je mohutný a podľa mňa už pre vinic veľmi zaťažujúci. Ja sa prikláňam k odstráneniu letorastov už teraz.

13.6. som postriekal Cabrio top, aký dlhý čas by som mal byť chránený? Ochranná doba je tuším 35 dní, ale som celý čas v bezpečí pred chorobami? Vďaka za odpoveď.

Ochranná doba slúži na vašu ochranu zdravia, kedy môžete hrozno konzumovat, nie ochranu viniča. Striekajte po 12tich, najneskôr po 14tich dňoch.

Dobrý deň. Z mojej skúsenosti viem, že kontaktné prípravky po vypuknutí choroby už nie sú účinné. Preto je dôležité aplikovať po vypuknutí choroby fungicíd ale s eradikatívným účinkom. Faktom je, že fungicídy už po prejave choroby nedokážu zlikvidovať chorobu, iba ju dokážu zastaviť a potlačiť jej šírenie sa ďalej. Dôležitý je tiež vplyv teploty. Kontaktné prípravky pri teplotách nad 25 ako sú momentálne, už nemajú zmysel. Systémové sú najvhodnejšie v tomto období.

Každý mame svoje skúsenosti s potlačením chorôb viniča. Ja po vypuknutí choroby pokladám za dôležité použiť kombináciu systémový a kontaktný prípravok, obzvlášť pri múčnatke. Následne cca o tri dni zopakovať kontaktný prípravok. Kontaktný prípravok podľa mňa existujúcu chorobu zlikviduje a systémový prípravok vinič ďalej chráni a lieči. Druhým postrekom zlikvidujeme zbytok infekcie. Co sa týka kontaktných prípravkov, podľa mňa pôsobia proti chorobám aj pri teplote nad 25 stupňov, len hrozí poškodenie hrozna a výrazne sa zvyšuje výskyt úpalu a spály na hrozne.

Proti cikádam ne striekate?

Nie, nikdy sme s nimi nemali problem.

Dobrý deň, koľko hláv cca viniča máte? Ďakujem za odpoveď

Cca 380ks

Proti plesní šedej? SULKA?

 Určite nie. Sulka je postrek na drevo viniča a nie na zelené listy. Listy by ste Sulkou spálili.

Co je česky peronospora?

Peronospóra (nebo také plíseň révy vinné) je houbová choroba vinné révy, způsobená houbou z řádu Peronosporales s latinským názvem Plasmopara viticola. Napadá listy, květy a bobule. Pokud na révu vinnou, která je napadena peronosporou, není aplikován systémový postřik, hrozí vinici kalamita a minimální nebo žádná úroda. Totéž platí i pro Oidium (padlí révové). Choroba přezimuje v napadených listech, při mírné zimě je třeba révý spálit nebo vyvést mimo vinici (nemulčovat). Ideální podmínky pro vznik a šíření peronospory na vinici je vyšší teplota (hrozí již od 10°C), vlhkost a déšť, a to již od jarního období.

Prosím Vás chcem sa opýtať, namiesto Profiler WG by bolo čo najlepšie proti peronospóre, keďže sa môže použiť iba 2x?

Výrobca doporučuje použitie Profileru 2 krát ak sa používa každý rok. Ak používate Profiler každý druhý rok, môžete ho v jednom roku použiť tri krát. Problém pri doporučení nie je s prípravkom ale s jeho zakúpením. Kolega navrhol Cassiopee kontaktno systémový pripravok- súhlasím. Ja som uviedol v príspevku z 18.06.2024 Orvego tak isto kontaktno systémový pripravok, mám s nim dobrú skúsenosť.

Ako bojovať proti zlatému žltnutiu viniča? Mám zopár koreňov napadnutých.

Žltnutie viniča zvyčajne spôsobuje chloroza viniča, ktorá sa objavuje zvyčajne počas daždivého počasia. Proti chloroze pomáhajú listové hnojiva s obsahom železa napr. FEROPLEX ktorý som používal aj ja a spomínam ho aj vo svojich príspevkoch. https://vinoavinarstvo.sk/treti-postrek-po-kvete/

Podľa mňa by to mohlo byť aj fyziologické hnednutie a scvrkávanie sa bobúľ. Keď po veľkom daždi či rose na hrozno prudko zasvieti slnko.

Podľa mňa sa o upal od Slnka a ani spalu od tepla nejedná, lebo sú zasiahnuté aj strapce z vnútra porastu viniča, ktoré neboli vystavené priamo slnečnému žiareniu. Ďakujem za názor, diskutovali sme aj o tejto variante.

Nebude to skôr čierna hniloba? Toto na botrytidu-plesen sivu resp. bielu hniloba nevyzerá. Ake ma listy ten napadnutý vinič? Ak ma také hnede až čierne škvrny a v tých škvrnach uschnute pletivo tak to bude podľa mňa čierna hniloba. Prejavuje sa aj na prutoch. Take čierno hnedé skvrny.

Čierna hniloba to asi nie je, ja som sa podľa súčasných podmienok a príznakov viac priklonil k bielej hnilobe, s ktorou som sa stretol vo vinohradoch na Štúrovsku v r 2014. Mam obavu ze s postupným dozrievanim hrozna a jeho zamekani bude sa toho v oblastiach kde bol ľad objavovať viac. Ale príznaky choroby budeme sledovať a budeme ich konfrontovať s príznakmi s obidvoch spomenutých chorob viniča bielej aj ciernej hniloby, pripadne inej choroby, Napr. Pleseň sivá.

Dobrý deň, ja mám na záhrade iba stolové hrozno. Niektoré druhy uz budú zrele o cca 2 tyzdne. Čím ich mozem este chránit pred mucnatkou, peronosporou?

Na hrozno na ktorom je už sklovity vzhľad dozrievajuceho hrozna mucnatka už nejde. Tak isto peronospora môže už ohroziť len mladé výhonky. Už si treba dávať pozor len na hnilobu. Postreky proti peronospore a mucnatke s ochrannou dobou do 14 dní bol na mucnatku napr. TALENT a na peronosporu v pripade ze sa hrozno nepoužije na výrobu vina je Champion 50 wp a Kocide 2000 tie maju ochrannú dobu 7 dni v prípade stoloveho hrozna. Pred konzumáciou dobre hrozno umyť.

Ja som včera pozoroval rovnaký problém s bobuľami (tmavnutie, scvrkávanie), zatiaľ iba sporadicky, ale pozorujem zvláštnu asymetriu strapcov. Lokalita je Martin. Niektoré bobule na strapci zaostávajú v raste a strapce sú aj redšie. Roky predtým sa to nevyskytovalo. Minulý rok bola prítomná chloróza prakticky na všetkých kríkoch dosť intenzívne a na jednom aj múčnatka. Tento rok chloróza už iba sporadicky a iba na dvoch koreňoch, ale včera sa mi zdalo, ako keby začínala vo väčšej miere. Vlani na jeseň som dobre vyhnojil maštaľným hnojom. Možno to pomohlo aj proti tej chloróze. Najskôr som myslel, že je to Esca, lebo kríky majú už vyše 30 rokov.

Ak sa vám objavuje chloroza tohto roku, tak prihnojte v tomto štádiu kríky hrozna zálievkou s Feroplexom.

Ja mám ten istý problém. Ešte 26 júna keď som spokojný s úrodou a kvalitou viniča odchádzal z vinohradu a 29 som striekal proti plesni sivej, netušil som ako rýchlo sa zmení situácia. Ľadovec poškodil bobule, ale našťastie sa rany rýchlo zacelili a zaschli. Asi po 10 dňoch sa objavilo čiastočné zhednutie bobúľ, čo som pripisoval ľadovcu, ale o ďalších sedem dní nastala výrazná expanzia tohoto javu, hnednutie, scvrkávanie až zoschnutie často aj celých strapcov. Zasiahnutých je asi 50% koreňov. Listy sú v poriadku, až na poškodenie ľadovcom, preto si myslím, že sa jedná o bielu hnilobu.

Podľa priebehu udalostí a javu na hrozne, všetko nasvedčuje tomu, ze sa môže jednať o bielu hnilobu. Jediné čo ju môže spomaliť je teplé počasie, prevzdusnenie a presvetlenie vinohradu, odvlhcenie pôdy vo vinohrade napr. Rotavatorovanim a postrek s obsahom folpetu, napr. S Folpanom. Ja tak teraz tiež robím, postrek som už spravil v sobotu a teraz v pondelok spravím zelené prace a vinicu zrotavatorujem.

Vinohrad mám prevzdušnený, pôda zrotavátorovaná, teraz urobím postrek s Folpanom, ale chcem aj zrealizovať proti múčnatke a peronospóre. Aké prípravky môžem použiť k Folpanu.

Folpan je aj proti peronospore, tak k nemu pridajte len Dynali proti mucnatke.

Prosím Vás poškodené bobule nie je potrebne otrhať keď už sú popraskané? Nebude sa z nich šíriť nejaká choroba na ostatne bobule? Tiež ma postihol ľadovec. Urobil som následne postrek a keďže nemám veľa koreňov tak ci nebude dobre puknuté bobule otrhať. Alebo to je zbytočne a „zahoja sa“ resp. opadnú.

áno poškodené bobule sú zdrojom infekcie. Ak nemáte toho hrozna veľa tak ich odstráňte. Ak je toho veľa treba realizovať postrek, ja som striekal s Folpanom 80 wg. Zatiaľ je hrozno v poriadku a poškodené bohule zaschli.

Dobrý deň prajem, môžem použiť rondup na postriekanie zeliny medzi hlavami resp. pod hlavami aj v tomto období? Napr. týždeň po šintovaní?

V týchto horúcich dňoch nedoporučujem vo vinohrade postrek zeliny. To preto lebo aj výpary môžu poškodiť vinič. Ani Rondupom.

Zdravím Chcel by som sa spýtať na postrek Pergado F kde je účinná látka Mandipropamid 5 %,  folpet 40% kde píšu že neaplikovať na stolové hrozno a známi my hovoril že to kvôli folpetu. Vy máte nejaké info ohľadom toho. ďakujem

Folpet je postrekova latka, ktora ma ochrannu dobu 35 dní. Treba s tým počítať.

U nás ani žiadny ľadovec v podstate nebol, aspoň som si ho nevšimol, takže ak aj bol, tak musel byť minimálny možno do 5 minút a aj tak sa mi to masovo šíri po strapcoch. Zrejme sa to šíri aj bez poškodenia bobúľ ľadovcom. Ide o samorodú odrodu Aletta, lebo lokalita je Martin a kedysi sa tu nič iné okrem samorodákov nedalo dopestovať vzhľadom na tuhé zimy. Minulý rok som mal cukornatosť 20 °NM, tak uvažujem, že zasadím aj klasické ušľachtilé odrody. Takže aj odolnosť proti hubovým chorobám bola vysoká, prakticky za 40 rokov sa nemusel nikdy robiť žiadny postrek a hrozno vždy dozrelo krásne, možno sporadicky nejaká sivá hniloba zopár bobúľ, ale toto som nezažil nikdy. Skoro každý deň je búrka a je veľmi dusno, teplota aj nad 30 °C. Minulý rok bola prvýkrát za históriu trochu múčnatka na jednom koreni, tak som použil Cabrio Top.

V minulosti sme si robili srandu, že najlepšie hrozno sa bude v dôsledku klimatických zmien pestovať pod Tatramy. Asi sa to blíži. A k tej bielej hnilobe, nečakal som že napadne aj samorode hrozno, tu pri Vrábľoch sa pestuje len ojedinele. To znamená že tato choroba ak sa jej vytvoria podmienky, šíri sa aj u Vás.

Dobrý deň prajem, môžem aj v tomto období vápniť?

Nedoporučujem vápnenie počas vegetácie. Keď tak neskoro na jeseň alebo na jar. Ja vápnim skoro na jar.

Dobrý večer, postrek proti múčnatka s dynali robíte llen v zóne strapcov, alebo celkovo?

Postrek s Dynali robím na celu listovú plochu.

Mám bezkôskové biele hrozno vysadené pred troma rokmi, poslali mi z predajne koreň hrubý sotva 0,5 cm. minulý rok mali zopár strapcov s malými bobuľkami a tento rok zrejme nebudú väčšie ako 8 mm… neviem prečo je to tak . Na jar som nechal strelku so siedmimi pukmi…

Ťažko povedať prečo je to tak, nepoznám odrodu ktorú máte. Ale v prvých dvoch rokoch od zasadania ste mali nechať koreň bez hrozna nech nie je zaťažený až v treťom roku nechať zopár strapcov hrozna. To preto aby sa sadenica dobre zakorenila, zmohutnela a zvykla si na nové prostredie.

Doteraz, po iné roky, sa Vám to na tých štepoch kde sa to objavilo tento rok neukazovalo? Kolkoročné kríky to máte? 20? Nebude to niečim iným napríklad nejakým postrekom, či zmáčadlom?

Eska je problém asi posledných 10 rokov vo viniciach. U mňa sa objavovala len sporadicky 1 max 2 korene za rok. No teraz v priebehu dvoch rokov cca 20 koreňov. Priateľ vinohradnkí z Máne za dva roky prišiel o 80 koreňov Sauvignonu. A aj u mnohých incýh vinohradníkov sa vyskytuje. Je to hubová choroba a je to stále väčší problém našich vinic.

Mal by som otázočku, tento rok na jar som posadil namiesto tujok stolové hrozno z Agrocentra Topolniky, cize v kontajneroch, vyhnali krásne ale dlhé už aj cez 3 m výhony, odporúčate zakratit tak ako sa bežne snímajú vrcholce alebo nechať tento rok ešte tak?

Keby to bolo vo vinici, nechám tak a pri strihaní vinice by som prút ostrihal na 2 – 3 očká. Ak je vinič v tégliku, nemám s takýmto pestovaním skúsenosti , neviem kde bude vinič zimovať, ale ja by som ho ostrihal až na jar. Lepšie prezimuje podľa mňa takto neporušený. Aj keď tá dĺžka je veľká na prvý rok, 3m? Chcelo by to fotku a ako to mienite v budúcnosti pestovať, na hlave alebo ťahať na konštrukciu? Ideálne rozviť túto tému vo fóre.

Čím prosím sanitujete filtraci, aby nikde po cestě nezbily kvasinky? Děkuji za odpověď

Na to používam 3% Bisteril. Roztok cirkulujem cca 30 minút cez filter a hadice a potom dôkladne prepláchneme vodou. Dobre je aj nechať 3% roztok cca 8 hodin vo filtri a hadiciach a potom prepláchnuť vodou.

Děkuji a ještě mám dva dotazy, čím měříte ph? Jak regulovat ph vína nebo se nereguluje při čiření? Děkuji.

Dobrý deň, pozrite si prosim starsie clanky v kategorii vyroba vina, ako tento: https://vinoavinarstvo.sk/kontrola-fyzikalnych-hodnot-pri-vyrobe-vina-a-ph-ich-vyznam-pre-kvalitu-vina-a-ich-mozna-regulacia/ pH meriame tymto: https://vinoavinarstvo.sk/produkt/ph-meter/

Dobrý deň. Chcem sa vám poďakovať za vaše rady. Aj vďaka vám je tohtoročná úroda veľmi pekná aj vďaka 6 postrekom ( minulé roky Max 3) ktoré ste behom roka odporúčali. Biele odrody cukornatosť do 21 a červené do 26… Momentálne mám červené odrody v stave nalezania na 7 dní , biele zberám o 5 dní s naležanim na jeden deň, takže lisovať budem jeden deň v utorok. Včera tu bol ľadovec (Palárikovo),tak dúfam že škody budú minimálne. Pozdravujem vás a prajem peknú úrodu

Pri bielom hrozne vám nedoporučujem robit až jednodňovú maceraciu, ak som to dobre pochopil z vášho prispevku. Maximálne pri týchto teplotách 3 – 4 hodiny. Vo videu z 22.8.2024 budem o tom hovoriť.

Dobrý deň pán Porubský.. Ako sa správne volá želatína, ktoru spomínate a používate do muštu…?

Túto: mostgelatine

Minulý rok ste vo videu z oberačky a spracovaniu hrozna používali disiričitan sodný. Je nejaký kvalitatívny rozdiel medzi ním a disiričitanom draselným? Draselný je viac používaný a aj predávaný. Dočítal som sa, že je to kvôli sodíku, ktorý nie je moc žiadúci.

Rozdiel medzi disiricitanom sodným a draselným je hlavne v cene. Sodný je lacnejší.

Tak maceráciu rmutu ste nakoniec nerobili, alebo som to prehliadol? Hadica z mlynčeka išla priamo do lisu. Odporúčali ste ju tento rok vykonať a hrozno ste mali poškodené do 5 percent, takže tam nebola kontraindikácia. Spomínate, že pektolytický enzým pridávate až v druhej polovici kvasenia muštu. To je trochu v rozpore s tým, čo som doteraz o tom čítal, že by sa to malo pridávať do rmutu, alebo do kvasu pri výrobe pálenky, čiže tam má byť pevná zložka ovocia, pri rmute sú to šupky z bobúľ. Lebo jeho pôsobenie je práve v rozpúšťaní pektínu a uvoľňovaniu aromatických látok zo šupiek, čo už v kvapalnej fáze v mušte a burčiaku absentuje, tak mi nie je jasné, ako by to malo fungovať v čistej kvapaline burčiaku alebo rampáša, keď tam už nie sú šupky a nemajú sa tak z čoho uvoľňovať aromatické látky. Jeho účinok je tak práve v extrakcii aromatických látok, ktoré sú uzavreté bunkovými stenami rastlinných buniek šupky a ťažko sa uvoľňujú do kvapalného roztoku a práve pektolytický enzým to má umožniť. Pri tom najnovšom nerezovom mlynčeku som sa dočítal u predajcu, že tiež najskôr melie a až potom odstraňuje strapinu, tak by ma zaujímalo, ako to teda je v skutočnosti?

Rmut v lise som mal aj s časťou mustu 4 hodiny, lebo hrozno som mlel svoje a od dvoch kamarátov. Tak maceracia prebiehala v lise, aj keď časť šťavy odtieklo. Je to taky spôsob maceracie prispôsobený mojej technológií a moznostiam.

Aké kvasinky by ste doporučili na samorodnú odrodu Aletta (Muškát Ottonel x Eger 2)? Mne zatiaľ vychádza najvhodnejšie niečo ako FermiHill Intense alebo podobné.

Dane kvasinky nepoznam, my by sme doporucovali oenoferm bouquet

Prečo sa hrozno oberá už pri cukornatosti 18° NM, keď by sa v takomto horúcom roku dala dosiahnuť cieľová cukornatosť 21° NM bez problémov a navyše by bolo víno prívlastkové? Rozdiel sú iba 3 stupne NM, takže stačilo by počkať plus mínus 9 dní a nemuseli by sme pridávať žiadny cukor. Je nejaký dôvod, prečo sa to takto nerobí? Nie je to škoda, keď by sme mohli mať víno s prívlastkom?

Existuje tzv. technologicka zrelost hrozna, pri ktorej sa da vyrobit z daneho hrozna kvalitne vino. Nie vsetkym odrodam vyhovuje cukornatost 21 a viac… pri tejto cukornatosti mozu niektore odrody prist o aromu a mozu byt fadne v chuti. Je to individualne a zavisi od kazdeho aky druh vina si chce vyrobit.

Červená vína kvasíte při jaké teplotě?

jeäJe to závislé od toho aké vino chcete vyrobiť. Ľahké ovocne červené vino do 25 stupňov. Plné extraktivne červené vino 28 – 35 stupnov celzia.

Neviem, či som dobre rozumel, ale hovorili ste kedy dávate 3. tretinu živnej soli. Predpokladám, že 1. tretinu dáte hneď po podaní kvasníc, ale kedy dáte 2. tretinu som sa nedozvedel …

Prvé dve tretiny výživy s kvasinkami a tretiu tretinu po dvoch dňoch od pridania kvasiniek.

Růžové co stahujete, aby mělo vyšší zbytkový cukr stabilizujete jak, aby dále nekvasilo? Děkuji za odpověď.

Ružové vino so zvyskovym cukrom sa stabilizuje volnou sirou cez 50 mg na liter a sterilnou filtráciou na filtračných doskách st 7n. Da sa použiť na posilnenie stability konzervačna látka sorban draselný.

Dobry den Ja napriklad na chladenie pouzivam klimatizaciu beznu ktora ma okalamae cidlo a viem is s teplotou na 7 stupnov Ale pocas kvasenia je nastavene na 16 stupnov a must pocas kvasenia ma cca 18-19 stupnov co som ho meral pravidelne zas su aj chladiace spirali co sa pouzivaju napr na chladenie pri vyrobe piva tie som zas pouzival na chladenie rmutu pocas maceracie

Spôsob chladenia rmutu, muštu môže byť rôzny. Musime sa snažiť aby bol ekonomický a teplota kvasiaceho muštu aspoň 19 stupňov a menej.

Dá sa doma vyrobiť nizkohistamínové víno ? alebo je na to potreba niečo špeciálne ?

Dolezite je aby v poriadku prebehlo kvasenie, ak vznikaju pri kvaseni problemy, rastie aj mnozstvo histaminu. Nejaku specialnu metodu na vyrobu histaminu nepozname, ale co sledujeme vina, kde sa davaju robit analyzy na histamin, je to takto.

Zdravím, pokud mám teplotu vina 20st, jak se změní onen zbytkový cukr v přiložené tabulce prosím? Diky

Pri rozdiely teplôt o desať stupňov oproti ciachovaniu hustomeru, je to o dva grami na liter. Vo vašom pripade by odchylka mala byt o jeden gram.

Chcem sa opytat, ak po objaveni choroby, napr. mučnatky odporucate aplikovat do jedného postreku hlavne kontakt a zároveň aj systém. Nie je dvojita dávka postreku pre vinič škodlivé ? Ak nie ide rovnaká dávka podľa výrobcu na množstvo vody ? Ďakujem

nie, nie je škodlivá a dáva sa hlavne vtedy, keď sa objaví choroba. Dávkovanie je podľa výrobcu. Ak je kontakt na 100l 20g dáte 20g a systém na 100l 10ml tak dáte 10ml. Spolu kontakt aj systém do daného objemu. Nedávate si 2x 100l vody, dáte to všetko do tej nádoby.

Po čireni doporučujete aj filtraciu vina, ďakujem

áno vino sa vyciri aj samé do jedného roka. Rozdiel je v tom, ze pri samocireni nemôžete ovplyvniť nedostatky vina, môžu vo vine pretrvat. Ja po vycireni vino aj filtrujem, zvyčajne na filtračných doskach S -10 N.

dobrý večer.. keď ma netlačí čas vyčíri sa víno aj samé bez pridania prípravkov do budúceho roku ?

áno vino sa vyciri aj samé do jedného roka. Rozdiel je v tom, ze pri samocireni nemôžete ovplyvniť nedostatky vina, môžu vo vine pretrvat. Ja po vycireni vino aj filtrujem, zvyčajne na filtračných doskach S -10 N.

Ako som hovoril, kvasinky som už pridával a prebieha od nedeli kvasenie. Na to Ph ma nikto nikdy neupozornil, že ide až o tak dôležitú vec a k Vášmu článku som sa dostal bohužial neskoro. Preto by som Vás chcel poprosiť o radu, čo robiť v tomto štádiu, či počkať kým prebehne kvasný proces do konca a potom upraviť to Ph alebo to robiť teraz hneď, ale nerozumiem ani tomu prečo mám Ph také vysoké ale tiež aj kyselinky mám vyššie podľa rozboru. Ja mám vinicu v Kozárovciach tak naše podmienky by mohli byť podobné, nakoľko som si všimol, že vy ste z požitavia. ďakujem za Vašu ochotu a pomoc. 

Ja by som realizoval úpravu pH aj počas fermentácie, to preto, lebo pH Vám počas fermentácie ešte bude stúpať o cca 0,1 až 0,15. V závere fermentácie to môže ovplyvniť pribeh a kvalitu fermentácie, preto že kvasinky budú pracovať pre ne nie moc vhodnom prostredí. Ideálne pH pre kvasinky v bielych vínach je 3,1 – 3,3, pre červené vína 3,2 – 3,4.

V prvom rade vdaka za Vase naucne videa a clanky, velmi nam pomahaju orientovať sa v lepsich postupoch pri pestovaní viniča a výrobe vína. Obraciam sa na Vas ale s prosbou o dobru radu. Spracovali sme dunaj na rose minuly vikend. Cukornatost vysledna po odkaleni mustu (seporit, mostgelatina) 23,5 merana pri teplote 20,6 st s cukromerom kalibrovaným pri 17 st C. No došlo k nedorozumeniu, resp. vzájomnej neinformovanosti, pred prevozom hrozna vzhľadom na teplotu okolia 30 st, som na spodky bedniciek rozsypal jemne pyrosiricitan. Zial, ja som zabudol pripomenúť, kolega sa zabudol opytat a pri mleti hrozna prisypal aj on nevediac, ze uz tam toho primerane je. Po odkaleni mame cca 270 – 280 lt mustu v nerez sudoch. Pripravili sme zákvas ako sme si kukli na videu vašom, zaliali do sudov, po nejakej dobe pridali vyzivu a cakame. Ked sme merali must na siru (reagentom…) tak nám aj pri 3 opakovaných meraniach vyšlo na skúmavke 50 – 52, co je asi vela, lebo je v nádobách akýsi velky klud aj na 3ti den. Sice sme sa niekde v odbornom clanku vycitali, ze zasireny must ma iny priebeh, ale v nasom pripade mi to pride uz privela. Prosim Vas co sa s tym da robit, napravit a ake negativne vplyvy na dalsi vyvoj nas ocakavaju, resp. co to bude mat za dopady pre buduce vino a primerane v tom pripade dalej postupovat Budeme radi každej dobrej rade. Vďaka.

Zatiaľ sa nestalo nič hrozné. Do cca 270 lit muštu pridajte 11,5 ml 30% H2O2 čiže peroxidu vodíka. V mušte tým znížite síri o cca 24 mg/lit. čiže na cca 26 mg/lit. a to bude už určite v poriadku. Kvalita vína by ani presírením a ani následným odsírením nemala utrpieť. Tohto roku je takých prípadov dosť a už som aj na to upozorňoval.

Ďakujem za radu, Postrehol som pri vašich videách pripomienku na opatrnosť pri ošetrení … Mám však otázku. neviem zohnať narýchlo 30%. V lekárni je dostupný len 3%ný. V tom prípade je potrebné množstvo roztoku 115 ml? Ako postupovať, naliať roztok peroxidu rovno do muštu alebo rozriediť v nejakej rozumnej litráži v mušte a potom naliať do muštu, miešať či len tak nechať naliate.

Áno 3% desať krát viac. Naliať priamo do muštu a trochu pomiešame.

Potreboval by som sa velmi kratko poradit ohladom problemu so zakvasanim bieleho mustu a moznym problemom so sirou. Ked som predvcerom pred maceraciou zasiril – pouzil som „tan fruit blanc „40 g/ 200 l ( podla navodu na sacku) pomleteho rmutu, a skoro som odpadol lebo som nameral 120 mg/l volnej siry!-podvecer okolo 17 00. Do rana volna sira klesla na 40 mg. Ked som vcera zakvasoval – po obede bola uz iba 10 mg/ l. Nerozumiem , preco tak klesla? Premenila sa na viazanu siru? Na zakvasenie som vcera podvecer pre istotu Pouzil turbokvasnice -okolo 18 00 hod ,ktore sa paradne v kybli rozbehli pricom som pridal do vody s kvasnicami 1:1 must .potom som pridal zivnu sol do mustu ale dnes rano must viditelne nezacal kvasit. Must ma ph 3.1,teplotu 17 ,1 stupnov. Mohla sa ta strasne vysoka volna sira po zasireni pomleteho hrozna- rmutu- za 1,5 dna naviazat a premenit na viazanu siru a teraz to brani rozkvaseniu?celkovu siru neviem doma odmerat. Nerozumiem co sa to deje. Tiez mi nie je jasne ako mohla volna sira na zaciatku vyletiet tak vysoko?meral som reagensom. Prepacte ze Vas otravujem ale uz si neviem rady. Uz som totiz minuly tyzden 150 l mustu veltlinu zeleneho/devin ktory som prediril disiricitanom na 250mg/ l musel vyliat. Dal som totiz pred zberom do kazdeho skopku disiricitan – pomylil som sa, a do 6 skopkov som rozsypal na dno 120 g disiricitanu!! Namiesto max.10 g.zle som si pozrel vase video. Mea-culpa! Zaverecna otazka: procesu kvasenia brani celkova sira v muste alebo iba volna?

Kvaseniu bráni voľna sira. Vo vašom prípade to bude aj teplota, ktorá je pomerne nízka 17 stupňov. Mušt treba trochu zohriať ponorným ohrievačov.

Dávnejšie som sa dočítal, že ak sa ponechá dlhšie na kvasinkovom kale tak bude víno plnšie. Po necelých dvoch týždňoch začalo víno zapáchať, hoci kaly ako tak voňali. Víno sa dalo do „poriadku“ až v apríly a bolo výborné.

Neviem ci ste vino na kvasniciach aj miešali, to je dôležité. Podla mňa vám mohla vo víne prebehnúť jablcno mliečna fermentacie, preto smrdelo po diacetile. Ked sa odvetral na jar, tak vino bolo harmonicke.

Koľko dní odporúčate nakvášať červené vínko na šupkách, prípadne do poklesu akej hustoty? Viem, že to už odznelo v nejakom Vašom videu, ale neviem sa dopátrať… Dovolím si ešte jednu otázočku ohľadom technológie Pét-Nat, koľko zbytkového cukru by ste odporučili ponechať (prípadne akú hustotu) pri flaškovaní týchto šumivých vínach.

Doporucujem červené rmuty lisovat pri hustote cca 1000. A nechat dokvasit v nadobe. Z vyroby sumivych vin som uz trochu vypadol, pozriem sa do svojich poznamok a odpoviem vam aj na druhu cast otázky.

Mohli by ste sa tiež podeliť o to akým spôsobom miešate vína napríklad vo väčších nádobách.

Do 600 litrov miešam v nerezovej kadi pomocou drevenej veľkej varechy. V minulosti som robil víno aj v 1500 litrovej a 2500 litrovej nádobe. Tie som miešal pomocou čerpadla vpredu zo spodu nádoby som ťahal víno a do vrchu vzadu nádoby som ho do nádoby vracal. Podľa výrobcom udávaného výkonu čerpadla litre za minútu. Som nechal nádobu miešať takú dobu aby ju čerpadlo dvakrát prečerpalo dokola.

Dovolím si čiastočne nesúhlasiť…pokiaľ je vínko kalne tak ma dostatočne deduktívny charakter (čisté kaly vyťahujú kyslých z vina)… 4o sa týka bentonitu… brutálne mi to sťahuje chuť vina …, konkrétne …..bentonit je v princípe zásaditá latka.. ktorá reaguje s kyselinou vo vine síce perfektne absorbuje pachy, ale okrese Vám víno…ps: pošlem moje vina do súťaži kde budete v komisii… inak aj napriek kritike ktorú tu dávam som Váš fanúšik… granucol ge vám dokáže z vina urobiť vodu… ps: Môj osobný odkaz… dosť ste makali na vinici… nepokazte si to v pivnici… nesiahajte do toho moc …ja mam teraz tiež vsehochut… ps: nerobte čo netreba… máte krásnu surovinu…nesiahajte na ňu moc… sorry za kriticky ale dúfam že jasný príspevok

Ak chcete mať víno stabilné voči bielkovinovému zákalu, musíte víno ošetriť bentonitom. Áno aj prirodzeným spôsobom sa víno vystabilizuje, ale trvá to aj viac ako 10 mesiacov. Granucol ge sa používa len do vín, kde to vinu pomôže, ak sa stala nejaká chyba napr. Vysoká farba a pod. To že sme o tých prípravkoch hovorili vo videu, neznamená, že ich ideme použiť všetky. Bolo to určené pre tých vinárov, ktorí by daný problém chceli riešiť. Ďakujem za príspevok, táto téma je rozsiahla a dá sa o nej veľa rozprávať.

Zdravím, pri krášlení se da použiť i kombinace nekolika priravku najednou? pripadne jake kombinace mate odzkousene?

Používam trojkombináciu na čírenie vina. A to Vinogel, Klarsol super a Nacalit. Po pridaní každého prípravku víno premiešam a po cca 10 – 15 minútach pridám ďalší prípravok. Robím to zvyčajne vo veľkej kadi a po vyčírení víno prečerpám do nádoby k nechám bentonitove kaly sedimentovať a po 9 – 14 dňoch víno z kalov stiahnem.

2 thoughts on “Pýtali ste sa nás 2024

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Related Posts