Môžu sa vami spomínané postreky proti perenospóre a múčnatke vzájomne miešať alebo treba striekať na dva krát (v akom časovom rozostupe)? Pripadne používate postrek Cabrio Top?
Áno môžu sa uvedené postreky Profiler a Vivando miešať, ale robte to v celom objeme postreky. Čiže dávku na 50 litrov v 50 litroch vody. CABRIO TOP je postreky širokospektrálny, ten by som odporučil použiť neskôr. Teraz po kvete použité prípravky na perenospóru a múčnatku. K tomu listové hnojivo a zmáčadlo.
Mám možnosť polievať vinič. Vedel by ste mi poradiť ako často, v akom množstve a v ktorom období polievať ? Ďakujem, veľa zdravia…..
Riadiť závlahu viniča je pomerne rozsiahly komplex rôznych faktorov. Typ pôdy, poloha vinohradu, množstvo prirodzených zrážok a podobne. Ak chcete zavlažovať vinohrad a je to podľa vás potrebné robte to pomocou kvapkovej závlahy, pomaly ale dlhodobo. Odkedy je závislé na počasí a množstve zrážok. Viniča je totiž rastlina s koreňmi 10 až 20 m hlboko zapustenými v zemi.
Vápnenie odporúčate aj stolový vinič, alebo len po rozbore pôdy? Niekedy zvyknú žltnúť listy po vápnení (dusíkaté vápno) vo vegetácii. V medziradí prečo nepoužívate zelený koberec(datelina, lucerna) ?
Zazelenenie nepoužívam, pretože v suchých rokoch je nadmerný odpar. Dusíkaté vápno nepoužívame. Dusík by sa mal používať tesne pred kvetom. Doporučujeme aj pre stolové hrozno.
Jaký bentonit používáte? Sodné nebo mix s Ca?
Do muštu Seporit- vápeny bentonit a do vina NaCalit Pore-Tec sodno-vapenaty bentonit.
Tretíkrát snímanie vrcholov? Nie je to iba o zle zvolenom termíne snímania? Sú to veľké zásahy do života vinica. V každom prípade Vám ďakujem za Vaše príspevky. Sú poučné.
V bežnom roku sa vrcholce snímajú dvakrát. V tomto roku som sa snažil zabezpečiť aby vinica bola svetlá a vzdušná čo najdlhšiu dobu a to preto, lebo bol silný tlak perenospóry, potom múčnatky a obával som sa aj silného tlaku hniloby hrozna. Vzhľadom na to, že mam vytvorenú veľkú listovú plochu s výškou viac ako 120 cm, nepokladám snímanie vrcholcov za tak vážny zásah do života vinohradu.
Dobrý deň u nás spadlo 60 mm zrážok. Ma zmysel dávať prolectus ked strapce sú už úplne uzatvorene? Ide o odrodu devin ktorej bobule začali praskat.
Áno ošetrenie prípravkom proti hnilobe – kontaktným má význam. Pretože v tomto prípade sa hniloba bude síriť z miest poškodenia. Kontaktný prípravok by mal zabrániť šíreniu hniloby. Pozor na ochrannú dobu prípravku.
Do každého vína musí ísť Prešovka to je výťažok zo šúp a to je konzervant u otely (samorodak) to je asi všetko, díky za radi ale všade dávaš len chémiu, prečo?
Každý ma svoj názor na výrobu vína, každý robí podľa seba a tak aby sa mu to jeho víno páčilo. Použitie prešovky do každého vina je postup čo používali naši otcovia. Nemali k dispozícii čisté kultúry kvasiniek a ani toľko vedomostí o výrobe vina. Aj ja poznám ľudí ktorí sú zástancami klasickej výroby vina, ako sa to robilo v minulosti a majú tie vina dobré, ale dôležité je že im práve tieto chutia, potom nie je čo riešiť. Semiačka z hrozna sa v lise nerozpučia, pozrite si semiačka vo svojej matoline po lisovaní, ale valce mlynčeka ak sú blízko seba ich rozsekajú. Mostgelatina a seporit nie sú chémia, sú to prírodne produkty. Jediná chémia je pyrosiričitan, čiže síra a dobre víno bez síry sa robí omnoho ťažšie a málo drobných vinárov to zvládne.
Dobrý deň, ďakujem za Vaše cenné videá aj články na Vašej stránke s množstvom užitočných informácií. Aj vďaka nim sa mi v minulom roku podarilo značne vylepšiť proces výroby bieleho vína u nás doma. Výsledkom bolo výborné víno (a to citujem členov rodiny) aké sme ešte nemali. Tento rok chcem skúsiť aj výrobu červeného, konkrétne Svätovavrineckého. Mám v pláne nechať približne týždeň na šupkách, následne vyprešovať, nechať odkaliť a dokvasiť v uzatvorených nádobách. Dočítal som sa, že pri červenom víne je veľmi vhodné použiť pri odkalovaní želatínu, no neviem kedy ju použiť. Po prešovaní? Neovplyvní to následné dokvasenie? Ďakujem
Pri výrobe červeného vína sa želetína, alebo prípravky so želatínou môžu použiť buď do rmutu pred fermentáciou a to prípravok Mostgelatina v objeme 50 ml na 100 kg hrozna. A potom sa pomocou prípravku Erbigel – želatína v kombinácii s Klar Sol Superom môže použiť na vyčírenie hotového vína. Červené vína sa neodkalujú, ale po skončení fermentácie sa nechajú 2 – 3 dni postáť a stiahnu sa s hrubých kalov. Čas lisovania dokvášajúceho rmutu doporučujem určiť pomocou hustomeru a to keď je zvyškový cukor v kvasiacom rmute 10 – 20 g/ lit. treba ho vylisovať, nechať dokvasiť v nádobe a doliať do plna. Po dvoch troch dňoch ho stiahnuť s hrubých kalov a ošetriť s oxidom síričitým, ak nejdete robiť odbúranie kyseliny jablčnej pomocou baktérií.
2-3 hodiny naležania sa mi zdá málo, prikláňam sa ku 3-4 hodinám a to podľa odrody, čas naležania klesajúc pre odrody MT – VZ – RV
Doba naležania je závislá od teploty, čím je teplota vyššia tým má byť doba naležania kratšia. Pri vyššej teplote pektolytické enzýmy lepšie pracujú, rýchlejšie sa uvoľňuje aróma a iné latky z hrozna. Zvoliť správnu dobu naležania je vždy závisle od viacerých faktorov, odroda, zdravotný stav hrozna a čo chceme naležaním hlavne dosiahnuť. Či zvýraznenie arómy, alebo navýšenie extraktu. Pozor dlhé naležanie môže zvýrazniť aj negatívne chute a vône v budúcom vine. Mne osobne po mojich skúsenostiach štyri hodiny pri teplote aká je dneska 12.9.2023 a to 30 stupňov v tieni je určite veľa a veľa by to bolo aj pri nižšej teplote. Je to vec názoru a skúsenosti.
Dobrý deň ako je možné, že máte takú malú cukornatosť? U nás v Prievidzi máme Chardonnay momentálne 21 a čakáme 24 stupňov cukornatosti.
Dozrievanie hrozna je striktne lokálna záležitosť. Máte lepšie orientovanú vinicu, nižšiu úrodu, mladšiu vinicu… V Štúrove sa už oberá naplno a vo Velkom Záluží majú cukornatosti okolo 15° s celkovými kyselinami okolo 10g/l
Dobrý večer tento rok prvýkrát vyrábam víno a rád by som od vás dostal radu ako mám zmerať voľnú síru v červenom víne, lebo prípravky na meranie farbia víno do modrá čiže u bieleho to nie je problém, biele víno budem vyrábať až v októbri a ešte keď môžete prezradiť značku kvasnej nádrže a ďakujem vám veľmi za vašu prácu som zo severovýchodného Slovenska a tu o výrobe vina nevieme nič a z kníh som bol trochu zmätení.
Dobry den, siru v cervenom vine zmerate pomocou aparatury na meranie siry tak, ze si vino zriedite vodou o polovicu aby ste videli farebnu zmenu.
Veľká vďaka za Vaše videá, pán Porubský! Zdedili sme malú viničku so samodými odrodami A chceme sa pokúsiť tento rok z nej vyrobiť víno. Momentálne trochu bojujem so svojím okolím, ktoré tvrdí že bez vody sa víno z týchto odrôd vyrobiť nedá. Ja verím, že sa dá, len ho bude menej 🙂 🙂 . Aký je Váš názor? Prípadne je tu niekto kto má skúsenosti s takýmito odrodami? Viem, že už nie sú moderné ale pre mňa je v tom kus nostalgie.
Vo videu z pondelka 25.9.2023 som spomínal že ako robil víno zo samorodáku môj starý otec. On na základe senzorického posúdenia muštu, pridával jednu pätinu a až jednu štvrtinu vody. Robilo sa to preto, lebo toto hrozno dosahovalo v tom období nízku cukornatosť a obsahovalo veľa kyselín. Ak sa do muštu voda nepridala, hotové víno bolo strašne kyslé. A okrem iného sa voda pridával aj preto, že chceli mať viac vína. Vám by som doporučil nasledovný postup. Veľmi dôležitá je pri výrobe tohto vína cukornatosť hrozna, ak bude nad 18°NM, vodu nedávajte, ak bude víno potom pre vás kyslé, radšej ho trochu odkyslíme. Ak bude mať16 – 17°NM dajte na 100 litrov muštu cca 10 litrov vody. A ak bude mať 14 – 15 °NM dajte 20 litrov vody na 100 litrov muštu. Neviem aká bude cukornatosť muštu s uvedeného hrozna, ale ja by som si vyskúša spraviť víno v dvoch nádobách, jedno z čistého muštu a druhé zo zriedeného muštu a budete vidieť rozdiel a na rok už budete špecialista na výrobu vína zo samorodáku vo vašej oblasti.
Dobrý deň pán Porubský Teda ak tomu dobre rozumiem, stiahnutie s kvasníc po cca 5-10 dňoch sa rozumie 5-10 dní po prvom stiahnutí a zasírení ? Alebo 10 dní po skončení fermentácie?
Víno po skončení fermentácie buď dolejem do plna v nádobe kde fermentovalo, alebo ho s fermentačnej nádoby prečerpám do druhej skladovacej nádoby, na druhý deň po skončení fermentácie. Plnú nádobu prisírim na cca 20 – 30 mg/lit voľnej síry nechám 5 – 10 dní sa usadiť kvasnice. Ak víno len pretáčam z kvasníc a nerobím aj čírenie vína pomocou Nacalitu, Vinogelu a Klar sol superu, víno sťahujem po cca 5 – 6 dňoch. Ak pri pretáčke chcem víno aj číriť, sťahujem víno z kvasníc po cca 9 – 10 dňoch, dám ho do kadi kde do neho pridám číriace látky, víno s pridanými číriacimi prípravkami dôkladne premiešam v danej kadi a následne prečerpám do čistej skladovacej nádoby. Často je to tá nádoba v ktorej bolo aj na kvasniciach. Len s tej nádoby kvasnice dám preč, nádobu vyumývam.
Omylom presireny mušt až cez 100mg/l voľnej síry je problém pri rozkvasení ? Nezabije SO2 aj ušľachtilé kvasinky?
Presírený mušt s voľnou sírou cez 100 mg/lit. je veľký problém. Takýto mušt sa nerozkvasí. Mušt treba odsíriť s peroxidom vodíka, alebo zmiešať s nesíreným muštom s objemom dva krát väčším ako presírený mušt.
Dobrý deň, Pri výrobe vina sa my podarilo presíriť mušt na veľmi vysokú hodnotu.
Vysvetľujem si to tak že predajca hrozna ako aj ja som zasíril hrozno v škopkoch.
Na Vašom videu ste uviedli že v domácom prostredí je možné víno odsíriť pomocou 30% rosztoku peroxidu vodíka. Mám cca 120 litrov muštu, vyzerá že voľnej síry je nad 120ml na liter. Voľnú síru som meral pomocou SO2 Reagenz. Presnejsie mnostvo zmeram cez aparatúru ktorú som si u Vás objednal. Mal by som na Vás dve otázky:
– akú dávku 30% roztoku peroxidu vodíka by ste odporučil?
– kde zakúpiť 30% roztok peroxidu vodíka.
Vopred ďakujem za odpoveď.
Rovnako prajem ešte veľa natočených videí ktoré rad sledujem a boli pre mňa zdroj informácii pre vinohrad ako aj pri robení vina.
Peroxid vodika dostat kupit v lekarni alebo drogerii. Vo vasom pripade som robil vypocet tak ze som ratal pokles siry o 100 mg na liter a s 30 percentnym peroxidom. V pripade inej koncentracii peroxidu vodika, si musite spravit prepocet. Na odsirenie 120 litrov mustu o 100 mg na liter potrebujete 21 ml peroxidu vodika 30 percentneho.
Dobrý deň, mal by som otázku, pomlel som hrozno konkrétne Rizling Vlašský a chcem použiť enzým Trenolin Super Plus, chcel by som sa opýtať aký čas maximálne môže enzým ostať v rmute, môže tam byt 24 hodín kým sa nebude prešovat (napr. do druhého dňa)?
Len to nie. V závislosti od teploty 1 až 3 hodiny a treba lisovat hrozno. Pri dlhšej dobe pôsobenia by došlo k nežiaducim efektom navýšeniu trieslovní a iných ltáok. 1 až 3 hodiny doporučuje aj výrobca.
Dobrý deň pán Porubský Dá sa na čírenie vína použiť aj Mostgelatine a Seporit? Aký je rozdiel medzi čírením muštu a čírením vína ?
To určite nedoporučujem, použiť Mostgelatinu a Seporit na ošetrenie vína. Prípravky sú určené do muštu, mušt je vodný roztok cukru, kyselín a pod. Ale víno je už roztok obsahujúci výrazne množstvo alkoholu.
Pokud nemám možnost víno ohřát-v zimě je ve sklepě kolem 9stupnu, jaký bentonit zvolit? Prý se píše, že účinkují při nižší teplotě, ale ve finále tomu tak není. Co byste prosím doporucil? Díky
Pri tak nízkej teplote by som čírenie bentontiom nerobil. Radšej by som si víno pozvoľna vytenperoval ohrievačom na cca 18 °C vyčíril a vypol temperovanie. Vhodný na to je akvaristický ohrievač, máme v ponuke.
Dobrý deň. Super videa. Ja robievam prírodným spôsobom na vlastných kvasinkách. Ale veľmi často mám silno „kyslé“ vína. Domnievam sa že to je vyšším obsahom kyseliny jablčnej. Dosladené má tak na 22 a viac. Vedeli by ste poradit kde robím chybu? Odrody používam rôzne.
Keď su vína kyslé, musí byť kyslé aj hrozno. Je hrozno oberané zavčasu pri nízkej cukornatosti?
Dobrý deň, ružové vínko máte len v tejto nádobe čo ste ukazovali? Spomínate, že ste stiahli vínko z kvasníc (4 – 5 litrov ste spomínali) čím ste doliali po vrch nádoby? Máte ešte ružové v nejakej inej, menšej nádobe? Čím potom dolievate ružové v tejte menšej nádobe :)? Vychádza mi ako najlepsie riešenie používať nádoby s plávajucim vekom. Ďakujem za odpoveď
Ano na doliatie som mal ružové víno aj v menšej nádobe 10 litrovej. Toto som mal pre istotu zasírené na 105 mg na liter a s týmto som dolial potom po pretočení ostatné ružové vína. V prípade že by som ešte do budúcna potreboval ružové víno na doliatie, tak najmenšiu nádobu roztočím do ešte menších dvoch nadob a jednu použijem na dolievanie a tu trochu presírim na cca 100 mg na liter voľnej síry.
Dobrý deň. Ani na tretí pokus sa mi nepodarilo rozkvasiť biely Riz.vlaš.. 🙁 mušt. Teplota 20, Ph 3,2, SO2 30mg/l, cukor 21NM, kvasinky Oenoferm X-treme F3 hydratované podľa návodu … nechápem. Kvasinky boli otvorené asi pred týždňom, lebo som ich použil na skoršie hrozno ale hneď som ich uzavrel v suchu v tme. Píše sa v návode že po otvorení spotrebovať do 2-3 dní. Môže byť problém v tom ? Lebo ked som ich hydratoval, tak pracovali. Alebo je vysoká síra 30mg ?
Dobrý deň, jediný problém môže byť s teplotou. Dajte tam aquaristický ohrievač a zohrejte to na 23°. DO dvoch, troch dní sa Vám fermentácia rozbehne. Voľná síra 30mg/l síce odďaluje začiatok fermentácie, ale nemôže byť problémom.Zobraziť menej
Dobrý deň, chcel by som sa, spýtať, čím dezinfikujete naradie, nožnice? Ďakujem.
3% roztokom tm bipur, alebo savom
Dobrý deň, chcem sa spýtať, čo odporúčate malým vinárom, ktorí majú 4-5 odrôd do 50 l, či je možné filtrovať všetko naraz a prípadne preplachovať filter medzi rôznymi odrodami vodou? Inak super poučné videa pre každého vinára.
V žiadnom prípade nepreplachovat medzi jednotlivými sortami vodou. Zriedili by ste ich vodou. Môžete filtrovat jednotlivé odrody za sebou.
Dobrý deň, Zasielam Vám výsledky Rozborov vína Svätovavrinecké a Dornfelder. Viete sa mi ku tomu vyjadriť, prosím….? Vo víne prebehlo JMK – dával som Baktérie + výživu samozrejme…. Sú tam nejaké odchýlky… nejaké hodnoty, čo treba napraviť… ak sa dá… čomu sa vyvarovať…. do budúcna… napríklad…? / A teraz…..? vínko po týždni nechať v klude… a potom zasíriť.? /….. zatiaľ nie je stočené z hrubých kalov.
Dobrý deň, Analytické hodnoty týchto vín sú v poriadku. Trochu vyššie prchavé kyseliny v dôsledku jablčnomliečnej fermentácie. Víno nechať postáť v klude 4-6 dní, doporučujem ešte raz prevzdušniť, skontrolovať či je dobre odvetraný diacetyl – produkt jablčnomliečnej fermentácie, ak áno až potom prisíriť. Keby prisírime skôr, ešte kým je tam diacetyl, zostal by naviazaný na síre vo víne. Víno by malo nepríjemnú vôňu.
Ku kvasinkám, aká teplota bola muštu, ktorý sa pridal ku kvasinkám. V nádobe ste mali 20st. potom by boli kvasinky schladené, nevadí to?
Teplota vody s kvasinkami bola cca 40°C, pridaný mušt mal niečo cez 20°C, po zmiešaní s muštom bola teplota vody+mušt+kvasinky niečo cez cca 30°C. Čiže pokles teploty bol trochu väčší ako je doporučovaných 8°C. Podľa mňa to nevadí, tepelný šok pre kvasinky nehrozí.
Robím čisté othello skúšal som rôzdne pomery vody a najlepšie vínko je a teraz pozor 1:1 ale je tu podmienka, nariadené vínko hneď ešte pred kvasným procesom okyslím kyselinou mliečnou, pretože osladená voda nemá kyslosť. Vôňa a chuť othella je dostatočne silná na chuť toho množstva vody. Vínko je po zasirení stabilné.
Voda do Othela sa pridáva kvôli tomu, aby sa zriedili kyseliny. Podla mňa mušt riedite s vodou privelmi a potom zbytočne pridávate kyselinu mliečnu. Ja by som pridával cca len jednu tretinu vody na zriedenie kyselín a tým pádom by bola aj vôňa a chuť Otthela výraznejšia a plnšia.
To je pravda ale ta vôňa a chuť sú pri othello hrozne až veľmi intenzívne a to mi prekáža. Takto je to vínko ľahšie.
Potom doporučujem ošetrit víno s Granucolom Ge, ten je zameraný na absorciu nežiaducich chutí a pachov. Mohol by chuť Othella zjemnit a čiastočne aj vôňu.
Dobrý večer prajem! Môžete mi napísať prosím čím ste striekali trávu okolo kmeňa na jeseň?
Glyfogan plus. V priebehu mesiaca všetka zelina zmizla.
Dobrý deň, doteraz som stanovil obsah voľnej síry titračnou metódou, ale nedávno som si objednal reagent s ktorým mam problém, že po meraní a prisíreni 5% roztokom síry podľa tabuľky nenamerám požadované hodnoty voľnej síry. Viete mi s tým poradiť?
Pravdepodobne vám väčšia časť síry prechádza do viazanej síry a preto neviete namerat voľnú síru. Bolo by potrebné si zmerať aj viazanú síru. S aparatúrou na meranie síry to možé je: https://vinoavinarstvo.sk/produkt/aparatura-na-meranie-volnej-a-celkovej-siry-vo-vine-plastova/
Dobrý deň, chcem sa opýtať ako dlho ma pôsobiť bentonit vo víne. Pred týždňom som na čirenie vina použiť Nacalit, teraz po 7 dňoch, keď som kontroloval víno, stiahol som z vrchnej časti a v chuti vína som cítil chuť minerálu, zrejme to je bentonit. Teraz neviem či mám ešte počkat dalsich 7 dní, alebo je niečo zle. Teplota v pivnici je nad 15 st. Dávkoval som 100g na 100 l vína. Zrejme ešte počkám kým sa to poriadne usadí a na 12 deň to stočím. Prípadne potom prefiltrujem.
Vino na bentonite ma byt cca 8 az 14 dni. Chuť mineralu by nemala byt od bentonitu. Takto bez senzorického posúdenia je to zložité posúdiť. 100 g bentonitu na 100 litrov je v poriadku. Určite ta dochuť po pretočení a filtrácii zmizne.
Dobrý deň, Chcel by som Vás poprosiť ešte o jednu radu. Prehnal som to s SO2. Mám ju 110mg/l. Ako sa dostanem do normálu? Skôšal som aj arvariovi kameň na prevzdušnenie asi 1 hodinu a nepomohlo. Veľmi pekne ďakujem. Mám rád Vaše videá. Dúfam, že budete pokračovať. Ďakujem
Dobrý deň, Ak použije 30% peroxid vodíka, tak na 100 litrov vína potrebujete 12.25 ml peroxidu. Vo víne mu potom zostane ešte 40 mg síry na liter. Ak použijete 3 % peroxid tak treba 10 krát viac. Neviem litre, ale to si lachko prepočítate keď viete koľko treba na 100 litrov.
Dobrý deň, chcem prefiltrovať biele víno r.2022 v množstve 400 l .Mám k dispozícii 20 doskový filter s čerpadlom,chcem použiť filtračné dosky Hobra 200×200.Prosím poradte aké dosky mám na filtráciu použiť ak víno bolo doteraz riadne školené. Prosím ešte časovo koľko asi trvá premývanie nových filtračných dosiek. Z vášho vynikajúceho inštruktážneho videa o filtrácii viem, že treba chutnať vodu na výstupe. Za rady vopred ďakujem
Dobrý deň, Ak nemáte v úmysle fľašovať víno do fliaš, tak použite filtračné dosky S10N, ak by ste dané víno chceli nafľašovať, tak použite filtračné dosky ST7N. Doba preplachu vodou čerpadlom je cca 10 min, v prípade, že používate čerstvú vodu. Vodu treba ovoňať a ochutnať.
Do mladého vína som aplikoval bentonit. Víno som po 5 dňoch stiahol. Je nutné víno filtrovať, alebo po pár mesiacoch sa víno samo vyčistí?
Víno po ošetrení s bentonitom nie je potrebné filtrovať a časom sa vyčistí samé.
Mám otázku, keď biele víno obsahuje veľa bielkovín ako napr ročník 2023 a zároveň tým že rmut bolo 24 hodín naležaný na šupkách čim sa zdvihli triesloviny ktoré sa tam vyluhovali zo šupiek bieleho hrozna… nie je možné počkať kým najprv zreagujú triesloviny s bielkovinami a až potom pristúpiť k číreniu vina?…
Proces vyzrievania vina ktorý uvádzate je veľmi zdĺhavý, podľa mňa aj jeden rok. A okrem toho, neviete ho dostatočne usmerňovať a tým pádom neviete aký bude jeho výsledok . Ale ak máte dostatok času, dá sa postupovať aj tak ako uvádzate.
Môže bentonit spôsobiť sírku tým, že z mojich skúsenosti nereaguje len s bielkovinami ale zároveň pohlcuje aj zvyškový dusík vo vine?
Za sírku vo víne ja zodpovedná síra, ktorú kvasinky dostanú do seba pri spotrebovávaní aminokyselín so skupinou SH, ktoré spotrebovávajú z muštu ak nemajú dostatok živín a aminokyselín so skupinou NH. Potom pri rozklade kvasiniek sa uvoľňuje sírovodík a vzniká klasická sírka.
Dobrý deň pán Ing. Porubský
Chcel by som sa opýtať :
1, na akú hodnotu voľnej SO2 je možné zasíriť víno pred fľašovaním keď nameraná hodnota voľnej SO2 je 20 mg/l a celková SO2 je 100 mg/l.Ide o biele víno s pH 3,1.Či sa berie ohľad na to, že sa bude konzumovať o mesiac alebo o rok o dva a ako síriť vína pre archív.?
2 ,Koľko gramov neprekvaseného cukru v g/l musí obsahovať víno po prerušenom kvasení z muštu, ktoré malo 25 stupňov NM,aby nenastalo druhotné kvasenie ?.
3 ,Akú hladinu voľnej SO2 treba udržiavať keď chcem zachovať sladké víno.?Ďakujem.Jozef.
Pri pH 3.1 vám stačí pred flašovaním víno zasíriť na 40 mg na liter voľnej síry.
Vo víne druhotné kvasenie nastáva, ak nie je víno dobre prefiltrované, obsahuje veľa kvasinkovej kontaminácie a keď poklesne voľná síra cca pod 50 mg na liter voľnej síry. Treba si pozrieť tabuľku od Ing. Michlovského: https://vinoavinarstvo.sk/kontrola-cirenie-pri-nizkych-teplotach-prikyslenie-a-odkyslenie-vina/