Vinica je vo fáze po odkvitnutí hrozna – 19.5. 2024 bol začiatok kvitnutia hrozna, 20.5.2024 som zrealizoval postrek pred kvitnutím hrozna.
Kvitnutie je krátka vegetačná fáza trvá 7 – 10 dní, v závislosti od počasia, niekedy sa pretiahne aj na 14 dní. Optimálne teplota na kvitnutie hrozna je 25 – 30 °C. Nevyhovujúca teplota je pod 15°C a nad 38°C. Ďalšie faktory ktoré ovplyvňujú kvalitu kvitnutia sú dážď, silný vietor, ktorý spôsobuje t.z. prepŕchanie strapcov.
Vysoká vlhkosť vzduchu podporuje šírenie hubových ochorení – predovšetkým peronospóry.
V priebehu prvých troch dní kvitnutia hrozna, rozkvitá cca 20 % kvetov, ďalšie tri dni 70 – 75 % kvetov a zvyšok dokvitá postupne pomaly.
Počasie u mňa počas kvitnutia hrozna nebolo ideálne, priemerná teplota cca 20°C, vlhkosť vzduchu cca 73,0 %, no od postreku pred kvetom (20.5.2024) po postrek po kvete (2.6.2024) u nás 8x pršalo a napršalo 41 mm zrážok, 2x bola aj krátka búrka. V akej miere sa tieto negatívne faktory prejavia na odkvitnutom hrozne uvidíme o niekoľko dní.
Vo vinici som mal na 10 deň a to 29.5.2024 stredu odkvitnuté hrozno na cca 80,0 – 85,0 %. Preto som začal hľadať vhodný termín na postrek hrozna po kvete, nechcel som už dlhšie čakať, pretože som mal obavy z peronospóry vzhľadom na množstvo zrážok počas kvitnutia a vysokú vlhkosť vzduchu.
Postrek po kvitnutí by sme zbytočne nemali unáhliť, realizovať by sa mal až po úplnom odkvitnutí viniča, alebo v úplnom závere kvitnutia hrozna, ale keď hrozí šírenie choroby peronospóry v závere kvitnutia treba pristúpiť k vykonaniu postreku.
Postrek som chcel vykonať na 11. deň od postreku pred kvetom, čiže 31.5.2024 v piatok.
Ako sa hovorí ,,Človek mieni, Pán Boh mení“. Dažďové prehánky v piatok aj v sobotu, napršalo spolu 17,5 mm zrážok, spôsobili, že som musel postrek odsunúť na nedeľu, 2.6.2024, na 13 deň od postreku pred kvetom.
To, že to bolo z hľadiska ochrany vinohradu správne rozhodnutie mi potvrdilo počasie v pondelok, kedy od 12-tej hodiny boli znova prehánky – pršalo.
Na postrek vinohradu som použil:
Profiler WG – proti peronospóre – prípravok
Vivando – proti múčnatke – systémový prípravok
Calcium plus – listové hnojivo s Ca
Thiovit Jet – proti múčnatke – kontaktný
Namiesto zmáčadla Silwet, nakoľko už bolo hrozno skoro odkvitnuté, som použil zmáčadlo Agrovital. Toto zmáčadlo má viacero pozitívnych vlastností, uvediem aspoň dve, pôsobí proti zmývaniu postreku pred dažďom a u systémových prípravkov vytvára ochranný film, ktorý umožňuje pozvoľné uvoľňovanie účinnej látky do rastliny, čo zlepšuje jej účinnosť.
Pred kvitnutím hrozna a aj pred realizáciou postreku pred kvetom som vykonal zasúvanie letorastov a ich priväzovanie, čím som si zabezpečil správne usmerňovanie a rozloženie letorastov.
Teraz v závere kvitnutia je 90 – 100% hrozna odkvitnuté, mali by nasledovať zelené práce, ktoré hlavne spočívajú v opatrnom zasúvaní letorastov za drôtenku, vylamovaním zálistkov čím zlepšujeme výživu, regulujeme rast rodivých letorastov a zvyšujeme prevzdušnenia a osvetlenie kra. Po vykonaní zelených prác by mal nasledovať postrek po kvete.
No počasie, nedostatok času a silný predpoklad šírenia peronospóry ma donútil poradie prác zmeniť, vykonal som najprv postrek a až keď sa vyčasí, spravím patričné zelené práce.
Počasie mi znemožnilo vykonať obrobenie pôdy v medziradí, ktoré sa snažím robiť vždy 1 – 2 dni po realizácii postreku. To preto, lebo spóry múčnatky a peronospóry sa nachádzajú predovšetkým v pôde vo vinohrade, pri obrábaní pôdy v suchom stave sa rozvíria a nasadajú na hrozno a listy viniča. Keď vinič nie je chránený postrekom, uvedené choroby pri priaznivých podmienkach sa začnú rýchlo šíriť.
Všetky tieto zelené práce a ošetrenie vinohradu ma však počkajú a po zlepšení počasia ich budem musieť urýchlene zrealizovať, lebo čím neskôr ich spravím, tým budú na prácu a čas náročnejšie.
Ešte na porovnanie s rokom 2023:
Kvitnutie začalo 12.6.2023 a tento rok 19.5.2024, čiže o 24 dní skôr. Postrek po kvete som realizoval 21.6.2023 a tento rok 2.6.2024, čiže o 19 dní skôr ako v predchádzajúci rok.
Na základe uvedených údajov sa dá predpokladať, že rýchlosť vývoja vegetácie v porovnaní s rokom 2023 sa začína trochu spomaľovať. Ale ešte stále je to posun o 19 dní, čiže skoro o tri týždne.
Dobrý deň. Na frankovke modrej mi každý rok ostane veľa malých nevyvinutých zelených bobuliek. Na niektorom strapci menej na inom väčšina. Niektoré zakrpatené bobuľky ostanú ako špendlíková hlavička a niektoré vyrastú ako hrášok, sú zelené a ostanú také až do oberačky kedy po pomletí vnášajú do muštu kyslosť. Iné odrody na tej istej lokalite tým netrpia. Neviem čím to je.
Ďakujem za radu.
Andrej Rybár, Košice