Blog Post

Prvé snímanie vrcholcov vo vinohrade

Prvé snímanie vrcholcov vo vinohrade

Vinica je vo fáze tvorby bobúľ hrozna a intenzívneho rastu všetkých orgánov viniča. Po odkvitnutí hrozna a zrealizovaní postreku po kvete (2.6.2024) nastúpilo obdobie pre rast viniča, uvediem priemery za posledných 7 dní :

Priemerná teplota – 20,2°C
Vlhkosť vzduchu –  78,0 %
Množstvo zrážok –   38,1 mm, od začiatku 2024 – 286 mm

Čo potrebuje pre svoj rast a vývoj vinič? Potrebuje dostatok svetla, tepla, vody a živín.

Svetlo je základnou podmienkou na to, aby v zelených častiach viniča prebiehala fotosyntéza a príjem živín v hrozne.

Teplo – má rozličnú funkciu v jednotlivých fázach vývoja viniča, keď je teplota pôdy 7 – 10°C pre koreň viniča začína prúdenie miazgy – slzenie viniča. Pre kvitnutie je optimálna teplota 25 – 30°C, teraz pri intenzívnom raste všetkých orgánov by bola optimálna teplota pre vinič cca 30°C. Teplota nám určuje začiatok vegetačného roka a aj rýchlosť jednotlivých vegetačných fáz vo vývoji viniča.

Voda – je najdôležitejšou súčasťou samotného viniča, slúži ako rozpúšťadlo, dopravný prostriedok pre živiny, zúčastňuje sa pri procesoch látkovej premeny. Vinič najviac vlahy spotrebuje v období najprudšieho rastu, práve v tomto čase, potom v období intenzívneho vyparovania vody, počas horúčav, hlavne v lete a počas mäknutia hrozna a dozrievania hrozna.

Živiny – majú vplyv na rast a vývoj viniča, na kvalitu hrozna a teda aj na kvalitu budúceho vína. Hrozno čerpá živiny predovšetkým z pôdy na ktorej je vinič vysadený.

Z pomedzi uvedených faktorov, ktoré vieme do určitej miery regulovať, sú dva a to v prípade sucha vieme zabezpečiť zalievanie kríkov vodou, alebo pridávať vodu pomocou kvapkovej závlahy.

Druhý faktor ktorý vieme ovplyvniť je množstvo živín, ktoré pridávame do pôdy, alebo na list viniča. Veľkí vinohradníci to robia na základe pôdnej, alebo listovej analýzy. My drobní vinohradníci na základe určitých doporučení.

Pridal som pred pučaním (3.4.2024) do pôdy hnojivo pre vinič NPK, doporučené je ho aplikovať v množstve cca 70 g/ m2. Doporučené je toto hnojivo pridať aj po odkvitnutí, v množstve cca 50 g/m2. Ja ho aj pridám, ale až potom, keď ho budem môcť hneď rotavátorovaním zapraviť do pôdy.

Čo je teraz vzhľadom na priebeh počasia a vývoj vo vinohrade najdôležitejšie je urýchlené zrealizovanie prvého odstraňovania vrcholcov letorastov a vylamovanie a skracovanie zálistkov.

Obe operácie sú veľmi dôležité, o zálistkoch vieme, že slúžia na výživu rodivých púčikov a podporujú tvorbu cukru v hrozne, ale ich silný rast potláča rast hlavného púčika, odoberá mu živiny a znižuje jeho rodivosť.

Vylamovaním a skracovaním zálistkov zlepšujeme výživu rodivých letorastov a zvyšujeme prevzdušnenie a osvetlenie kra.

Ďalšou dôležitou operáciou vo vinohrade je odstraňovanie vrcholcov, chcel som ho realizovať 10.06.2024, no pre zlé počasie posunul som to na 11.6.2024. Dôležité je  preto, lebo  jeden z rozhodujúcich faktorov pre dosiahnutie vysokej a kvalitnej úrody hrozna je veľkosť a asimilačná aktivita listovej plochy. V roku 2023 som prvýkrát odstraňoval vrcholce 28.6.2023, čiže o cca 18 dní neskôr.

Odstraňovanie vrcholcov by sa malo realizovať v optimálnom termíne a nemalo by byť veľmi intenzívne. Od posledného strapca na prúte by malo zostať pri odrodách s veľkými listami
cca 8 listov nad posledným strapcom a pri odrodách s malými listami cca 10 listov nad posledným strapcom.   

Po vykonaní zelených prác, musíme vzhľadom na priebeh počasia, pristúpiť k druhému postreku po kvete vinohradu. Prečo? Pretože pre peronospóru platia čísla: 10 – 24 – 10 a to znamená, že ak spadne 10 mm zrážok za 24 hodín pri priemernej teplote vyššej ako 10°C, tak sú vytvorené podmienky pre šírenie primárnej infekcie. Ďalšími podmienkami sú optimálna teplota pre šírenie infekcie je 23-26 °C, v takomto prípade je inkubačná doba tri dni. Vlhkosť vzduchu optimálna pre šírenie infekcie je 80%, pri nižšej a vyššej vzdušnej vlhkosti sa šírenie spomaľuje. 

K šíreniu múčnatky prichádza pri teplote od 6 – 32°C, pri vzdušnej vlhkosti nad 40%.
Optimálna teplota pre šírenie je v rozmedzí 21 – 30°C a optimálna vlhkosť vzduchu je 85%.
Vysoké riziko šírenia je najme vtedy, ak je najmenej 3 dni za sebou, viac než 6 hodín v rozmedzí 21 – 30°C. Pri optimálnych podmienkach je rýchlosť šírenia múčnatky veľmi veľká od prvotnej infekcie po tvorbu prvých konídií je to 5 dní. Múčnatku spomaľujú teploty pod 15°C a nad 33°C. Výdatné a trvalé dažde, ktoré zmývajú konídie a poškodzujú mycélium. Okrem toho konídie vo vode neklíčia.

Na základe uvedeného sú vytvorené veľmi priaznivé podmienky pre šírenie peronospóry, menej priaznivé pre šírenie múčnatky, preto po dvanástych dňoch od postreku po kvete pristúpim v piatok 14.6. 2024 k druhému postreku po kvete.

Na prvý postrek vinohradu po kvete 2.6.2024 som použil:

Profiler WG – proti peronospóre – systémový prípravok
Vivando – proti múčnatke – systémový prípravok
Calcium plus – listové hnojivo s Ca
Thiovit Jet – proti múčnatke – kontaktný prípravok
Zmáčadlo Agrovital.

Na druhý postrek po kvete 14.6. 2024 použijem iné prípravky, pretože tie isté systémové prípravky sa za sebou môžu počas vegetačného roka použiť len 2X. Aby sa u rastlín nevytvorila na dané prípravky rezistencia – prípravky by nemuseli spoľahlivo ochrániť vinič proti chorobám, lebo by sa znížila ich účinnosť.

Toto neplatí pre kontaktný prípravok Thiovit jet.

Prečo by som chcel striekať už po 12-dňoch od posledného postreku? Pretože predpokladám dosť silný tlak chorôb a systémový prípravok kým zaberie treba na to 12 – 24 hodín, no a tak už na 13 – 14 deň budem mať vinič chránený proti tlaku chorôb.

Na druhý postrek po kvete použijem tieto prípravky:

CabrioTop – je kombinovaný dvojzložkový fungicíd zo skupiny strobilurínov s  translaminárnym a lokálne systémovým účinkom proti hubovým chorobám viniča. Cielená ochrana je zameraná hlavne voči múčnatke a peronospóre. Vynikajúco účinkuje aj pri vysokom infekčnom tlaku na obe choroby škodiace na listoch aj na bobuliach

Calcium plus – listové hnojivo s Ca
Thiovit Jet – proti múčnatke – kontaktný prípravok
Zmáčadlo Agrovital.

YouTube player

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Related Posts