Príspevok

Pýtali ste sa nás 2025

Pýtali ste sa nás 2025

Dobrý den, momentálně řeším problém s červeným vínem odrůdy Regent. Dle Vašeho videa soudím, že jsem brzo víno zasířil a nedokončila se JMF a zakonzervoval se v něm diacetyl️, vůbec nevím jak dále pokračovat abych tuto pachuť odstranil? Děkuji za odpověď.

Ak ste zasírili červené víno po jmf a nebol ešte diacetyl dobre odvetraný z vína, tak ste si zarobili na závažný problém. Jednoznačné riešenie nepoznám, ale ja by som dané víno teraz aspoň 2× pretočil cez vzduch, povedzme 3-5 dňových intervaloch. Myslím si, že keď klesne síra vo víne, časť diacetylu sa z vína uvoľní a vôňa a chuť sa zlepší. Časom sa to určite bude zlepšovať ale víno držte na hladine síry cca 20 mg na lit. Na ošetrenie vína proti oxidácii použite tanín.

Koľko Vás tak vyjdu postreky za rok vo vinici cca?

Neviem presne, ale tohto roku chcem priebežne počas roku hovoriť aj o ekonomike vinohradu. Ale odhadujem, že cca 150 – 180 eur.

Zdravím Vás To je neskutočne koľko veľa chemikálii aplikujete na vinič to je naozaj potrebne ?? Veď to potom konzumujete čistú chémiu..

Dobrý deň, ano je to potrebne, ak by sme nepouzivali dane postreky, hrozno by znicili choroby. Kedysi stacili 2 az 3 postreky avsak vplyvom meniacej sa klimy, je nutne striekat viac. Ak mate samorodaky, tam sa nemusi tolko striekat. Tento plan je tak 60% toho co maju velkovyrobcovia. Ti postrekuju viac. Co sa tyka konzumacie chemie, kazdy postrek ma ochrannu dobu, ktora udava kedy je hrozno mozne konzumovat po aplikovani ucinnej latky, aby to bolo bezpecne. Ja si pamätám a mam otcove poznámky z roku 1975, ze na postrek použil raz Sulku na drevo, pred kvetom kuprikol a sulikol, metation na obalovaca a po kvete toto isté dva krat zopakoval a mal hrozno zdravé. Z roka na rok je ochrana vinica, stromov a iných plodín náročnejšia. Bohužiaľ bez toho to nejde, alebo ja to bez toho neviem.

Dá sa vypestovať z odrezkov (stolové víno) nový vinič s tou istou kvalitou (vzhľad, chuť a pod.) – len pár koreňov na dosadenie v záhrade? Alebo musím kúpiť nový vinič?

Ak máte stolové hrozno z ušľachtilého viniča tak nie. Pri samorodých odrodách sa to dá. Doporučujem dokúpiť nové sadenice.

Zdá sa mi že vám utekajú ťažne ďaleko od hlavy prečo na každú stranu nerežete na 6ockovy ťazen a 2 očkovu zálohu vyrodeny ťazeň na budúci rok odstranim celý a zo zálohy bližší prút režem na 2 očkovu zálohu a vzdialenejši nechávam na 6 očkovy ťazeň

Režem na jednu stranu na dva ťažne a aj na druhú stranu na dva cca 6-očkové ťažne. Pri viazaní, keď rodivý ťažeň upevním na drôtenku, druhý ťažeň skrátim na cca 2 očká záložné. Prúty sa snažím trochu roztiahnuť, aby sa mi hrozno veľmi v strede nezahusťovalo počas vegetácie. Ďakujem za postrehy.

Dobrý večer, veľmi rád Vás sledujem,ale mám jednu zásadnú pripomienku, vinič najlepšie rodí na JEDNoROČNOM dreve vyrastajúcom z dvojračného dreva , pekný večer a nehnevajte sa.

Je to pomerne častá odborná téma. Vlaňajšie drevo sa vo vinohradníctve pokladá za dvojročné drevo. Z tohto dreva budú z očiek vyrastať letorasty na ktorých bude úroda. A z tohtoročných letorastov bude na rok dvojročné drevo. Tak som to naštudoval vo vinohradníctve v minulosti. Viem, že sa o tom vedú často debaty, aké je drevo z predchádzajúceho roku jednoročné či dvojročné? Osobne sa prikláňam k druhej možnosti.

V mnohých prípadoch (hlavne frankovka) má ker letorasty silné takmer ako palec. Ohýbanie takýchto letotrastov mi robilo problémy – veľa praskalo a nevedel som čo s tým. Už viac rokov praktizujem úmyselné pomliaždenie internódií v požadovanom smere a tak viem aj takýto letorast pekne ohnúť. Nevšimol som si, že by to zle vplývalo na ker. Chce to viac času, ale ja toho nemám veľa. Aký máte na to názor?

Vo videu o viazaní vinice, som uviedol, že rodive drevo – prút máme ohýbať plynule do oblúka, aby nedošlo k zaskrteniu prudenia asimilatu, vody a živín v danom ťažni. Ak toto nenastane, tak určite ohnutie internodii je v poriadku. Neviem čo ste mysleli vyrazom pohmliazdenie? Potvrdzujem aj ja, že tohto roku ma vinič prút hrubý a dobre vyzrety.

Chcem sa opýtať akým postrekom striekáte zelinu vo vinohrade?

Cosmic

Nemal by sa strihať vinič v Marci ? Až začiatkom aprila

Strihať vinič je možné aj počas mrazov. Určite do teploti mínus 10 stupňov je to aj pre rastlinu bezpečné, ze nevznikne škoda na úrode.
Viazanie je lepšie robiť za plusových teplôt, kedy je prút ohybnejsi a nelame sa pri ohýbani. Rezať a viazať vinicu je možné az do slzenia viniča. Potom je už drevo veľmi krehké a ľahko sa láme.

Dobrý den, mohu se Vás zeptat, proč např. v čase 11:40 nepřivazujete ten druhý tažeň zleva, když jste říkal, že nejlepší jsou ty, které jsou nejblíže k ose kmínku?

Áno pri Rynsko – hesenskom vedení je typické a veľmi časté vyviazanie najbližšieho prutu k hlave. Ale ked mam vhodnú polohu dvoch prútov rodiveho dreva vedla seba, vyviazal som ten vzdialenejších od hlavy, ten mi prinesie tohto roku úrodu a z toho druhého som spravil capik, ktorý mi tiež prinesie úrodu, ale z neho mi aj vyrastie prút, ktorý vyviazem na budúci rok. Okrem toho je rodine drevo rovnomerne rozložené v dĺžke a nebude dochádzať k zahustenie hrozna počas vegetácie.

Zdravím aký je rozdiel medzí kumulusom a thiovitom? Obe su WG.

WG je skratka pre vo vode rozpustny granulat – wettable or water-dispersible granule, cize v akej forme sa dany postrek predava.

V staršom videu ste odporučili zastriekať zelinu na jeseň. Tak som to vlani spravil a teraz zelinu v medziradí nemám.

Áno, ak je na jeseň zelina väčšia je lepšie ju zastriekať na jeseň a do jari je preč. Ale ja som mal na jeseň zelinu malú (čo je vidieť aj na videu), tak som počkal do jari.

Dobrý deň, Ku totálnemu herbicidu píšem takú skúsenosť cez den je teplo súhlasím ale čo je dvolezite sú nočné teploty. Preto ja pockam s postojom ešte 2-3 týždeň keď budú nočné teploty vyššie a tým skôr zaúčinkuje.

Uviedol som, že nechcem aby bola zelina priveľká. Ak prídu dažde a teplo bude rýchlo rásť. Po dažďoch o dva týždne radšej pôdu prebehnem, už tohto roku prvý krát, s rotavátorom.

Dobrý deň, je to v poriadku, keď som striekal sulkou (vlastne Sírou SK520) v pomere 4% (uvádzate 2%) už v piatok 7. marca, keď plánujete postrek až za týždeň?

Odporúčanie výrobcu je že treba striekať so Sulkou, alebo zo sírou, keď je denná teplota 10 – 20 stupňov. Ak tak bolo je to v poriadku podľa.

Dobrý večer pán Porubský, dnes som vo vinici odpozoroval prvé slzenie viniča. Môžem aj napriek tomu vykonať postrek so sulcou alebo ho bude lepšie vynechať?

Áno aj keď začalo slzenie viniča. Ja som ešte slzenie nespozoroval v mojej vinici. Postrek so Sulkou je možné zrealizovať. Ja to pokladám práve za vhodný termin.

Som zaciatocnik a preto sa chcem opytat na postrek pred kvetom a po kvete. Striekate(orvego, dynali)+listove hnojivo aj pred kvetom a potom este po kvete?

Áno budem striekat pred kvetom a aj po kvete s postrekmi orvego+dynali+ listové hnojivo a zmacadlo Silwet.

Dobrý deň, 26.3 som aplikoval 4% postrek Sulka Ca + Silwet Star. Chcem sa Vás opýtať, či vôbec a kedy je dobré ešte aplikovať Predjarný postrek (Kombinácia prípravkov Mero Stefes a Karate Zeon 5 CS) a následne na to ešte aplikovať THIOVIT Jet.

Pripravok mero stefes je ako zmacadlo, ako napríklad Silwet star. Karate zeon sa bude používať až keď budú vyhonky viniča mat cca 9 listov.

Chcem sa spýtať či miešaťe kontakt.meď+síra npr.(thiovit+champion) ?

Áno ja miesam siru a meď, čiže napr. Thiovit a champion a nikdy nebol problém. Vždy to miešam v celom objeme. Teda davku na 50 litrov v 50-tych litroch.

Nepomylili ste sa v čislach pomeru NPK, na obale uvadzaju tento pomer: dusík – fosfor – draslík v pomere 12-6-18 + 4% horčíka?

Nepomylil, agro hnojivo pre vinič zloženie dusik – fosfor- draslik v pomere 12-6-18 + horcik 4%.

Rad by som sa opytal od akeho dodavatela ste kupili sadenice?

Od dodávateľa firma Oslavan, pan Typlt, objednavky berie na jeseň v septembri a stepy dodá na buduci rok cca v marci.

Jakou že používáte přesně meteostanici? Jinak kmínek sice stříkáte 2x, ale stále jen z jedné strany. Takto postřiky nikdy nepronikne dobře ze stran a to ani kdybyste postřik vaší metodou zopakoval z druhé strany. Tím spíš, že nečistíte kmínky od staré kůry, jak se z videa zdá.

Vinlink: https://vinlink.eu/ To striekanie berte ako ilustrcne zabery, pravdaze sa to strieka aj z druhej strany.

Nezvazujete namiesto umyvacich postrekov skusit nasadit dravy roztoc?

Praca s dravym roztocom je velmi dobrá podľa mňa. Nikdy som s nim nepracoval, ale viem, že treba dodržiavať určité pravidlá, aby nebola populácia zničená. Kto má skúsenosti, nech o tom napíše. Možno som len trochu konzervatívny a už sa mi nechce skúšať niečo nové, hoci pre prírodu určite prospešné.

Dobrý deň majster, chcem sa Vás opýtať, či všetky prípravky budete aplikovať spolu a na raz (Kumulus, Nissorun, Folpan a Silwet star)? Ďakujem za Vašu odpoveď.

Áno všetky štyri prípravky zamiešam do jedného postreku a to tak, že najprv si dám do škopku celý objem vody, ktorú chcem postriekať a do celého objemu postupne pridávam všetky postreky.

Neviete mi poradit cim nahradit Folpan 80WG a este jedna otazka v akom stadiu listko sa robi pripadny 3 a 4 postrek alebo je to casovy odstup od posledneho postreku?

Vinič keď má 3 – 5 lístkov sa strieka s pripravkom proti mucnatke kumulus, proti peronospore nejaký kontaktný prípravok nemal by byť s medou. Ďalšie postreky zavisia od počasia a od vývojovej fázy viniča. Informujeme o potrebe postreku včas.

Dobry den, podlom na starom vinici budete robit tiez az ked budu letorasty dlhe cca. 10cm tak ako to hovorite vo videu pri novych sadeniciach? Vopred dakyjem za odpoved…

Nie, podlom na starom viniči nebudem ešte robiť, až neskôr budem čistiť kmienky na starom viniči a prebytočné letorasty odstránim trochu neskôr.

Dobrý deň, spomínané postreky sa zmiešajú dohromady, alebo ich treba vykonať postupne?

Zarobil som 50 litrov postreku. Do škopku som dal 50 litrov vody a postupne som pridal jednotlivé prípravky kumulus, nisorun, folpan a zmáčadlo silwet star. Po pridaní prípravku som vždy celý objem dobre premiešal.

Dobry den. Chcem sa opytat ze ak zarobim 10l postreku a neminiem vsetok, tak ako dlho ho mozem preskladnit a pouzit znova? Napr. Pred kvetom a po kvete. Dakujem za odpoved.

Nedoporučujem odkladať nepoužitý postrek na dlhšiu dobu a potom ho použiť. Podľa mňa takýto postrek môže byt menej účinný. Ja som to nikdy nerobil.

Chcel by som radu ak môžem. Dal som príliš silný postrek na hrozne, ako by som to mohol napraviť ? Po troch dňoch, som zbadal, že mi listy ako by z cvrkly. Ďakujem.

Neuviedli ste aké postreky ste použili a akú silnú dávku ste dali. V prípade kontaktnych prípravkov je už škoda nezvratná, listy a letorasty zoschnú, alebo sa nebudú dobre vyvíjať. Pomohla by fotografia a doplnenie údajov. Skúste použiť fórum na stranke www.vinoavinarstvo.sk Tu na youtube komentare zanikaju…

Múčnatku na jabloni mám, môže sa preniesť aj na mladý vinič do vzdialenosti 10 metrov, ak áno čo treba robiť a čím postriekať?

YouTube player

Zdravim išiel som kúpiť folpan ale aj ten sa už vraj nedá kúpiť…dali mi orvego tak uvidim

Orvego nie je vhodne pouzivat, pretoze ma vinic malu listovu plochu. Je to systemovy pripravok, ktory sa vstrebava cez listy. Treba pouzit kontaktny pripravok.

Mam taky maly dotaz . Kolko strapcov na koren je akurat a kolko uz privela?

Koľko strapcov na koreni je optimálne je zodpovedať zložité. Závisí to od odrody a hlavne od toho aké vino chcete z hrozna vyrobiť. Platí, že čím je na koreni menej hrozna, očakáva sa vyššia kvalita vina.

Zdravim, mam doma thiovit jet, mozem pouzit aj ten?

Na miesto Kumulusu kľudne použite Thiovit jet.

Do kedy mozem zasadit vinic? Uz je maj.

Presnú odpoveď a aj rady najdete vo videu o podsadbe vinica. Ale vinič sa vysadza od polovice aprila do polovice maja.

Čo ste dal ako prevenciu? Ja som daval iba kumulus proti mučnatke. Peronosporu aj system aj kontakt.

Ja som dával 10.05.2025 Kumulus proti mucnatke+ Enervin sc proti perenospore + Karate zeon na obalovaca + listové hnojivo Humux bor a zmacadlo Silwer star. Vsetko v jednom postreku.

Dobrý deň, na prvý postrek proti múčnatke používam karatane new, pôsobí aj na roztoče, stale pridávam zmáčadlo a megafól 25 ml. na 10 lit. .FOLPAN na stolový vinič nie je povolený, čo môžem použiť na peronospóru? Kocide 2000 môže byť?

Do kvetu by sa nemali používať mednate pripravky, lebo med spomaluje rast letorastov. Ja som 10.05.2025 použil proti peronospore Enervin sc.

Aky mate nazor na postrek Peretrikx cu+s

Peretrix Cu+S je listove hnojivo. Obsahuje modrú skalicu + siru + vapno. Na vinic sa ma používať ako výživa po kvitnuti až do zberu maximalne 5 krát. Daná vyžíva pôsobí aj preventivne proti chorobám. Ale s danou listovou výživou treba používať aj vhodné postreky. Samotná listová výživa vinič neochrani proti chorobám viniča.

Prosim o kontakt, kto by mi vedel vyklcovat stary vinic v Skalici.

Takéto vinice je najlepšie dat vytrhat a vykopať s traktorom JVC s radlicou a bagrom. 8 árovu zarastenu vinicu vyčistil za cca 6 hodín, kvalitne. A takýto univerzálny traktor u vás určite nájdete.

Dobrý deň. Máte nejaké skúsenosti s bio prípravkom Folicit, ktorý by mal fungovať na perenospóru aj mučnatku?

Bio výroba hrozna a vína je rozhodne dobrá vec, ale je to aj podľa mňa aj veľmi náročná záležitosť. Je nutné sa viac starať a kontrolovať vinohrad. O Folicite som len čítal. Viem, že obsahuje sójový lecitin a slnečnicový olej. Tieto látky aktivujú činnosť rastliny. Prípravok Folicit vytvára nepriaznivé prostredie pre rast húb a zvyšuje odolnosť rastlín proti hubovým chorobám. Výrobca doporučuje pre vinič dva postreky pred kvetom a 3 – 12 po kvete, každých 5 dní. A to je dôvodom prečo je to náročné. Striekať každých 5 dní a dôsledná kontrola vo vinici, aby sa choroba nevyskytla, lebo potom takú múčnatku s eko postrekom nezastavíte. Držím palce ak sa dáte na biovýrobu vína. Som fanúšik biovýroby, ale ja si už na to netrúfam. Roky pribúdajú, sily ubúdajú.

Minulý týzdeň som nestihol postrek s Enervin sc a Kumulus WG, môžem to ešte urobiť dodatočne?

Ano, kvitnutie bude až za 2 týždne. Urobíte ešte lepšie, pretože sme striekali trochu skôr.

Zdravím vás prečo vznikajú tie nerodivé letorasty? Čo s nimi? Keď ich nechám budúci rok zarodí? Či vymolit ich?

Nerodivé letotasty vyrastajú zo starého dreva, nie z vlaňajšieho jednoročného dreva, teda ťažna, alebo z čapka. Áno tohto roku nerodivý letorast na budúci rok môže byť rodivé drevo ak má na koreni dobrú polohu a nechme ho do budúceho roku. Ak je nerodivÝ letorast na koreni zbytočný a máme dosť letorastov na koreni, tak ho môžeme vylomiť, tak letorasty na koreni prevzdušníme a znížime aj záťaž koreňa pri vyživovaní letorastov.

Budete striekať z oboch strán? A koľko litrov postreku používate?

Vždy treba striekat z oboch strán viniča. Pri postreku pred týždňom som minul 50 litrov postreku. A pred kvetom dám do 90 litrov vody postrekove prípravky v množstve určenom na 100 litrov. Pred kvetom budem striekat s Orvegom proti peronospore, s Dynali proti mucnatke, pridam listove hnojivo Humixbor a zmáčadlo Silwet star.

Zdravím. Môžem chémiu proti múčnatke a peronospóre zmiešať do jedného postreku?

Áno ja prípravky proti peronospore a mucnatke dávam spolu do jedného postreku. Pri poslednom postreku to bol Enervin SC proti peronospore a Kumulus proti mucnatke. Pred kvetom hrozna dám spolu Orvego proti peronospore a Dynali proti mucnatke, do tohto postreku este pridám listové hnojivo Humixbor a zmacadlo Silwet star. Podrobnejsiu ukazku postrekov najdete v starsich videach, napriklad tu: https://youtu.be/BcHwFTlHSbI?si=e6koRYm4Y2BEteTx

Dobrý deň. Veľmi pekne Vám ďakujem za užitočné rady. Po dažďoch som včera postriekal vinič. Na peronospóru som použil Profiler wg a na múčnatku Belanty + zmáčadlo Silwet Star. Moja otázka je či ešte pred kvetom budem musieť postrek zopakovať? Vami navrhnuté postreky Orvego a Dynali sa dajú použiť aj po kvete? Či si ich mám zadovážiť?

Ja očakávam kvitnutie za 5 dní. Kvitnutie trvá 8 -14 dní, v závislosti od počasia. Ak nepstriekate ešte raz pred kvetom, môže sa stať, že budete musieť striekal počas kvitnutia vinicu a to nie je dobré.

Dobrý deň . Ak používam kontaktný prípravok proti cicavemu hmyzu, napríklad Nissirun alebo Ortus , musím otáčať listy ? Keď že sa tento hmyz zdržuje na spodnej strane listu?

Určite otáčať list nemusíte. Savy hmyz účinnú látku nasaje zo šťavou z rastliny.

Aký máte názor na postrek CabrioTop pred a po kvete? Ja to používam uz tretí rok, zatial so spokojnosťou.

Cabrio top už pre malospotrebiteľov skončil. Ja som s nim tiež bol v minulosti spokojný. Je to širokospektralny prípravok proti peronospore a aj mucnatke. Ja som ho väčšinou používal na druhý a tretí postrek po kvete. Dajte si už pozor na rezistenciou keď ho pouzivate 3 rok. Do budúcna navrhujem uz zmenu pripravku.

Dobrý deň,100 litrov nie je veľa na 10 árovú vinicu?

Ako som uviedol aj v príspevku ako zarobiť postrek, objem nosného materiálu čiže vody nie je taky dôležitý ako množstvo predpísané výrobcom na určitú plochu. To je dôležité. Či bude vody 80 litrov alebo 120 litrov to je jedno. Dôležite je mnozstvo účinnej latky – postreku a jeho rovnomerné nanesenie na vinic.

Dobrý deň. Mohli by ste mi prosím odpovedať na moju otázku? Mám vinohrad 800 koreňov vysadený na 16 ároch. Pri aktuálnej listovej ploche som pri poslednom postreku vystriekal ručným postrekovačom len 30 litrov postreku. Pri plnej listovej ploche vystriekam 100 litrov. Mal by som aj teraz do tých 30 litrov vody dávať postrek na 100 litrov? Ďakujem za odpoveď a prajem veľa úspechov.

Množstvo vody ktoré používate pri postreku ako nosný materiál pre postrekovu látku nie je až také dôležité, ale pri jeho mnozstve napr. 1000 lit. Na hektár sa vychadza určite z praktických skusenosti. Veľmi je dôležité predpísané mnozstvo pripravku vyrobcom, bud na metre štvorcové alebo na hektar. Je to napisane aj na obale vyrobku.

Dobrý deň. Môže sa aplikovať Orvego a Dynali aj vo viniciach, kde je nasadený dravý roztoč?

Odpoved aj s prilohou najdete tu: https://vinoavinarstvo.sk/community/vinohradnictvo/dravy-roztoc-a-postreky/#post-367

Dobrý deň môžem zmiešať spolu do jedného postreku CHAMPION 50WG spolu s ThiovitJet?

áno kontaktne postreky Champion a a Thiovit jet môžete spolu zmiešať. Doporučujem v celom objeme zarabaneho postreku. Pozor ak chcete použiť uvedené postreky teraz pred kvetom ich ochranna doba je maximalne 7 dni.

Sú nejaké obmedzenia na vykonanie postreku z hľadiska teploty vzduchu alebo intenzity slnečného žiarenia? Napríklad, či sa má postrekovať skoro ráno alebo po západe slnka a nie na pravé poludnie, alebo to nemá zásadný negatívny vplyv na vinič?

Rozhodne postrek by sa mal vykonávať buď zavčasu ráno, alebo v podvečer keď sú teploty nižšie a nie je intenzívne slnečné žiarenie. Ideálne sú teploty pod 20 ° celzia. Platí to pre všetky postreky, ale hlavne pre kontaktné postreky.

Aké nastavenie trysky sa Vám najlepšie osvedčilo? Jemná hmla alebo väčšie kvapôčky?

Pouzivam rosic s jednou tryskou, ktora robi hmlu.

Dobrý deň. S tým množstvom prípravkov je podľa môjho názoru trošku inak. Totiž ide o listovú plochu a nie plochu pôdy. Zo začiatku je málo listovej plochy teda stačí menej prípravku a postupne to narastá. Odporúčam to takto praktizovať. Mám s tým len dobré skúsenosti.

Úplne súhlasím. Ide o listovú plochu. Ale listová plocha pri kvitnutí hrozna je už dosť veľká, aby sa predpísané množstvo postrekovej látky systémového prípravku aplikovalo na vinohrad. V prípade kontaktných prípravkov to vnímam inak. Tam je dôležité dobré pokrytie celého povrchu viniča.

Zalistky v zone strapcov davam hned prec…nemaju zmysel…a prehustuju ker

Súhlasím, zálistky zo zóny strapcov treba dať preč čo najskôr. Ja to budem už robiť až po kvete. Pred kvetom som nestihol, 31.5 som vinicu postriekal pred kvetom a 1.6. 2025 mi už hrozno Muller Thurgau začína kvitnúť.

Striekanie pred kvetom robit ked hrozno este nekvitne, alebo cakat az zacne kvitnut? Ak uz je zaciatok kvitnutia nenarusi sa tym opelovanie? Takze striekat radsej 2-3 dni pred kvitnutim…

Snažím sa vždy vinohrad zastriekat 1- 2 dni pred kvetom. Aj tohto roku sa mi to podarilo, striekal som v sobotu 31.5.2025 a hrozno začína kvitnúť 1.6.2025 v nedeľu. Áno do kvetu by sa nemalo striekat, len v nevyhnutnych pripadoch.

Môžem miešať kontaktný prípravok spolu so systémovým do jedného postreku proti múčnatke?

Áno môžete zmiešať kontaktný prípravok proti múčnatke so systémovým prípravkom proti mucnatke. Táto kombinácia sa používa nájme vtedy ak sa už objaví múčnatka na vinici. Kontaktný prípravok pôsobí proti múčnatke hneď a systémovým za 1 – 2 dni. Tak sa vzájomne dobre doplnia. Viac sa môžete dozvedieť tu: https://youtu.be/x51lb6MuUso?si=ciADwZL63pBy_R37 a tu: https://youtu.be/iyXHKzur1WQ?si=nQDHw67fY9n5GRHJ a tu: https://youtu.be/BcHwFTlHSbI?si=vvlNee3m3tpKqWKo

Nemám postrekovač za traktorom, kde by sa dala nastaviť rýchlosť pohybu, počet a veľkosť trysiek a tak zabezpečiť vypočítané množstvo vody a chemikálie na plochu. Striekam chrbtovým postrekovačom (pred tým som pumpoval, teraz motorový sthill). Držím sa zásady, že postrek chráni révu ak je aplikovaný v predpísanej koncentrácii a v dostatočnom množstve postrekovej tekutiny tak, aby boli listy pekne zmáčané. Ak striekam veľa, postrek mi zbytočne stečie po listoch v kvapkách na zem, ak málo, nepokryjem listy dostatočne. Pumpovacím postrekovačom som minul skoro 2x toľko postreku (stekalo to) ako motorovým, a aj tak to bolo zle postriekané. Teda, ja si miešam postupne po 10 litrov a striekam tak, aby bolo dobre postriekané. Dodržujem koncentráciu postrekov podľa predpisu. Raz vystriakam 5 inokedy 6 náplní (nie vždy mám rovnaký cit a rýchlosť chôdze). Keď mám vyššiu stenu listovej plochy tak mi to samozrejme trvá dlhšie a namiešam viac krát – nemusím prepočítavať veľkosť plochy. Týmto chcem povedať, že si nemyslím, že stačí dodržať množstvo prípravku na plochu a je jedno koľko vody vystriekam. Moja zásada je dodržať koncentráciu a dobre pokryť listy. Množstvo náplní je kolísavé (podľa nálady, veľkosti listovej plochy …). Nestáva sa Vám, že Vám zvýši veľa postreku, alebo Vám nestačí na všetko?

Podobne postrekujem aj ja. Vždy si zamiešam 10 litrov do postrekovača. Lacné chrbtové postrekovače plytvajú postrekom pre slabý tlak. Práve toto riešim momentálne. Vlani som si zakúpil motorový rosič Stihl. Naschvál ten menší, 10 litrový, lebo nie som najmladší a vláčiť to do kopca nie je sranda. Tam je cítiť každé kilo navyše. A kvôli menším rozmerom sa lepšie pohybujem medzi riadkami. Potrebujem ale nový chrbtový, lebo keď vinič neni ešte rozrastený, tak rosič je zbytočný. Vyberám medzi Stihl a Solo. Bol by som vďačný za nejaké skúsenosti. Akumulátorový nechcem, kvôli životnosti aku a kvôli cene. Tie značkové sú veľmi drahé a predmet podobný postrekovaču nekupujem.. Neponáhľa sa to, lebo teraz do konca sezóny budem používať už len rosič.

Dobrý deň. Videa sú super, keby som bol z okolia tak by som prišiel aj pomôcť natočiť nejaké video 🙂 Mám iba zopár kúskov viniča pre deti som z KE. Pozerám pravidelne, ale som viac IT ako poľnohospodár no mám rád zelené prace okolo viniča. Nakúpil som jednu krabicu postrekov a hnojív. No popravde som sa stratil kedy striekať. Nebolo by možné zdieľať jeden dokument (tabuľku) napr. na google disk a tam by ste zapisoval dátum, postrekovú latku a možno link na video poprípade nejaký komentár. Nemusí to byť nijako upravené a zapisovať do tabuľky môžete či z telefónu, tabletu a PC. Ja som naposledy 24.5.2025 postriekal Champion, ortus, karat, silwet star. potom 29.5.2025 hnojivo Humix Bor . A teraz 5.6.2025 tesne pred kvetom mám znova proti múčnatke, peronospóre a hnojivo alebo už až ked vinič odkvitne? Radšej svoje striekane hrozno pre deti ako kupovať z obchodu. Moja réva je úplne každá v inej fáze nakoľko najstaršia ma 3 roky až po prvý rok (zapúšťam kmienok inde vytváram hlavu) minulý rok 2024 som už mal prvé strapce no bolo ich iba zopár. Tento rok vyzerá že bude lepšia úroda, chcem striekať nakoľko svokor podcenil prevenciu a peronospóra mu zničila všetko hrozno.. No pri jednej reve ktorú som dostal ako darček starší kmienok bol zle posadení no podarilo sa mi zapestovať hlavu, ale mám pri ňom problém s plstnatosťou (erinóza) Použil som ešte keď bolo len drevo SULKA Ca, potom aj THIOVIT JET keď vinič mal do 5 lístkov nič nepomáha. Chcel som len krátko napísať, že videa sú fajn a tabuľka by bola super.

Dobrý deň. Tabuľka zdielaná na google disk je vhodná pre malúkomunitu. Plánujeme spustiť newslettre, kde by bolo napísané s čím a kedy sa ide striekať ešte pred tým ako sa natočí video. Aby sa vinohradníci vedeli pripraviť skôr. Ale videá o tom kedy čo striekať robíme najneskôr v den postreku. Teda buď povieme vo videu, že ideme striekať s tými a tými postrekmi zajtra, za dva dni… alebo, že dnes sme vykonali postrek. Mrzí nás, že ste sa vo videách stratil, ale chápeme, že sa to môže stať. Preto tie newslettre. Len si musíme nájsť na to čas a všetko to nastaviť tak ako má byť. Keďže sezóna pokročila, možno až na budúci rok. Uvidíme.

Aký druh spiniek ste použili a akú vzdialenosť máte medzi radmi?

Použil som spinky s veľkou hlavičkou, take veľké spinky. Rady mam cca130 cm od seba.

Dobrý deň, mali ste vo vinici taku chorobu volá sa Antraknoza? Ako proti nej bojovať?

Antraknóza je hubové ochorenie, ktoré sa vyskytuje na trávnikoch, orechoch… ale o ochorení vinča touto chorobou som nepočul. Máte takú skúsenosť?

Ďakujem za rady a chcem sa ešte opýtať, ako mám vyrátať plochu staršieho vinohradu, kde mám dosť vynechaných sadeníc a taktiež niektoré veľmi mladé s malou listovou plochou ?

Odporúčame robiť tak, že si spočítate koľko by bolo štepov pri 100% vysadení, mínus chýbajúce štepy a dostanete percentuálny výsledok plochy. Napríklad: plne osadená vinica 100 štepov, skutocnosť 80 stepov, chýba 20 štepov, výsledok je o 20% menej.

Zdravím, práve mi dokvitajú stolové sorty, ešte som tento rok ničím nestriekal, po kvitnutí chcem dať thiovit jet proti múčnatke, je možné postriekat aj strapce, keď budú bobuľky cca vo veľkosti zápalkovej hlavičky?

Áno s kontaktným prípravkom Thiovit proti múčnatke by ste mali postriekať všetky časti vinice, listy a aj strapce. Pozor doba účinnosti prípravku Thiovit je len 5 – 7 dní. Doporučujem pridať do jedného postreku s Thiovitom aj kontaktný prípravok Champion proti peronospóre

(Posledná aktualizácia 12.6. 2025, tešíme sa na Vaše ďalšie otázky. Príspevky do série článkov: „Pýtali ste sa nás“ berieme z komentárov, emailov, správ… Tieto otázky však najviac vítame vo fóre na tejto stránke, pretože sa následne môže rozvíjať diskusia, môžu sa pripájať aj iní vinohradníci a podobne. Naďalej tu daná otázka zostane ako téma a tvoríme tak komunitu vinárov a vinohradníkov, kde všetci držíme spolu na ceste k tvorbe dobrého vína 🙂 )

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Related Posts