Dobrý den, momentálně řeším problém s červeným vínem odrůdy Regent. Dle Vašeho videa soudím, že jsem brzo víno zasířil a nedokončila se JMF a zakonzervoval se v něm diacetyl️, vůbec nevím jak dále pokračovat abych tuto pachuť odstranil? Děkuji za odpověď.
Ak ste zasírili červené víno po jmf a nebol ešte diacetyl dobre odvetraný z vína, tak ste si zarobili na závažný problém. Jednoznačné riešenie nepoznám, ale ja by som dané víno teraz aspoň 2× pretočil cez vzduch, povedzme 3-5 dňových intervaloch. Myslím si, že keď klesne síra vo víne, časť diacetylu sa z vína uvoľní a vôňa a chuť sa zlepší. Časom sa to určite bude zlepšovať ale víno držte na hladine síry cca 20 mg na lit. Na ošetrenie vína proti oxidácii použite tanín.
Koľko Vás tak vyjdu postreky za rok vo vinici cca?
Neviem presne, ale tohto roku chcem priebežne počas roku hovoriť aj o ekonomike vinohradu. Ale odhadujem, že cca 150 – 180 eur.
Zdravím Vás To je neskutočne koľko veľa chemikálii aplikujete na vinič to je naozaj potrebne ?? Veď to potom konzumujete čistú chémiu..
Dobrý deň, ano je to potrebne, ak by sme nepouzivali dane postreky, hrozno by znicili choroby. Kedysi stacili 2 az 3 postreky avsak vplyvom meniacej sa klimy, je nutne striekat viac. Ak mate samorodaky, tam sa nemusi tolko striekat. Tento plan je tak 60% toho co maju velkovyrobcovia. Ti postrekuju viac. Co sa tyka konzumacie chemie, kazdy postrek ma ochrannu dobu, ktora udava kedy je hrozno mozne konzumovat po aplikovani ucinnej latky, aby to bolo bezpecne. Ja si pamätám a mam otcove poznámky z roku 1975, ze na postrek použil raz Sulku na drevo, pred kvetom kuprikol a sulikol, metation na obalovaca a po kvete toto isté dva krat zopakoval a mal hrozno zdravé. Z roka na rok je ochrana vinica, stromov a iných plodín náročnejšia. Bohužiaľ bez toho to nejde, alebo ja to bez toho neviem.
Dá sa vypestovať z odrezkov (stolové víno) nový vinič s tou istou kvalitou (vzhľad, chuť a pod.) – len pár koreňov na dosadenie v záhrade? Alebo musím kúpiť nový vinič?
Ak máte stolové hrozno z ušľachtilého viniča tak nie. Pri samorodých odrodách sa to dá. Doporučujem dokúpiť nové sadenice.
Zdá sa mi že vám utekajú ťažne ďaleko od hlavy prečo na každú stranu nerežete na 6ockovy ťazen a 2 očkovu zálohu vyrodeny ťazeň na budúci rok odstranim celý a zo zálohy bližší prút režem na 2 očkovu zálohu a vzdialenejši nechávam na 6 očkovy ťazeň
Režem na jednu stranu na dva ťažne a aj na druhú stranu na dva cca 6-očkové ťažne. Pri viazaní, keď rodivý ťažeň upevním na drôtenku, druhý ťažeň skrátim na cca 2 očká záložné. Prúty sa snažím trochu roztiahnuť, aby sa mi hrozno veľmi v strede nezahusťovalo počas vegetácie. Ďakujem za postrehy.
Dobrý večer, veľmi rád Vás sledujem,ale mám jednu zásadnú pripomienku, vinič najlepšie rodí na JEDNoROČNOM dreve vyrastajúcom z dvojračného dreva , pekný večer a nehnevajte sa.
Je to pomerne častá odborná téma. Vlaňajšie drevo sa vo vinohradníctve pokladá za dvojročné drevo. Z tohto dreva budú z očiek vyrastať letorasty na ktorých bude úroda. A z tohtoročných letorastov bude na rok dvojročné drevo. Tak som to naštudoval vo vinohradníctve v minulosti. Viem, že sa o tom vedú často debaty, aké je drevo z predchádzajúceho roku jednoročné či dvojročné? Osobne sa prikláňam k druhej možnosti.
V mnohých prípadoch (hlavne frankovka) má ker letorasty silné takmer ako palec. Ohýbanie takýchto letotrastov mi robilo problémy – veľa praskalo a nevedel som čo s tým. Už viac rokov praktizujem úmyselné pomliaždenie internódií v požadovanom smere a tak viem aj takýto letorast pekne ohnúť. Nevšimol som si, že by to zle vplývalo na ker. Chce to viac času, ale ja toho nemám veľa. Aký máte na to názor?
Vo videu o viazaní vinice, som uviedol, že rodive drevo – prút máme ohýbať plynule do oblúka, aby nedošlo k zaskrteniu prudenia asimilatu, vody a živín v danom ťažni. Ak toto nenastane, tak určite ohnutie internodii je v poriadku. Neviem čo ste mysleli vyrazom pohmliazdenie? Potvrdzujem aj ja, že tohto roku ma vinič prút hrubý a dobre vyzrety.
Chcem sa opýtať akým postrekom striekáte zelinu vo vinohrade?
Cosmic
Nemal by sa strihať vinič v Marci ? Až začiatkom aprila
Strihať vinič je možné aj počas mrazov. Určite do teploti mínus 10 stupňov je to aj pre rastlinu bezpečné, ze nevznikne škoda na úrode.
Viazanie je lepšie robiť za plusových teplôt, kedy je prút ohybnejsi a nelame sa pri ohýbani. Rezať a viazať vinicu je možné az do slzenia viniča. Potom je už drevo veľmi krehké a ľahko sa láme.
Dobrý den, mohu se Vás zeptat, proč např. v čase 11:40 nepřivazujete ten druhý tažeň zleva, když jste říkal, že nejlepší jsou ty, které jsou nejblíže k ose kmínku?
Áno pri Rynsko – hesenskom vedení je typické a veľmi časté vyviazanie najbližšieho prutu k hlave. Ale ked mam vhodnú polohu dvoch prútov rodiveho dreva vedla seba, vyviazal som ten vzdialenejších od hlavy, ten mi prinesie tohto roku úrodu a z toho druhého som spravil capik, ktorý mi tiež prinesie úrodu, ale z neho mi aj vyrastie prút, ktorý vyviazem na budúci rok. Okrem toho je rodine drevo rovnomerne rozložené v dĺžke a nebude dochádzať k zahustenie hrozna počas vegetácie.
Zdravím aký je rozdiel medzí kumulusom a thiovitom? Obe su WG.
WG je skratka pre vo vode rozpustny granulat – wettable or water-dispersible granule, cize v akej forme sa dany postrek predava.
V staršom videu ste odporučili zastriekať zelinu na jeseň. Tak som to vlani spravil a teraz zelinu v medziradí nemám.
Áno, ak je na jeseň zelina väčšia je lepšie ju zastriekať na jeseň a do jari je preč. Ale ja som mal na jeseň zelinu malú (čo je vidieť aj na videu), tak som počkal do jari.
Dobrý deň, Ku totálnemu herbicidu píšem takú skúsenosť cez den je teplo súhlasím ale čo je dvolezite sú nočné teploty. Preto ja pockam s postojom ešte 2-3 týždeň keď budú nočné teploty vyššie a tým skôr zaúčinkuje.
Uviedol som, že nechcem aby bola zelina priveľká. Ak prídu dažde a teplo bude rýchlo rásť. Po dažďoch o dva týždne radšej pôdu prebehnem, už tohto roku prvý krát, s rotavátorom.
Dobrý deň, je to v poriadku, keď som striekal sulkou (vlastne Sírou SK520) v pomere 4% (uvádzate 2%) už v piatok 7. marca, keď plánujete postrek až za týždeň?
Odporúčanie výrobcu je že treba striekať so Sulkou, alebo zo sírou, keď je denná teplota 10 – 20 stupňov. Ak tak bolo je to v poriadku podľa.
Dobrý večer pán Porubský, dnes som vo vinici odpozoroval prvé slzenie viniča. Môžem aj napriek tomu vykonať postrek so sulcou alebo ho bude lepšie vynechať?
Áno aj keď začalo slzenie viniča. Ja som ešte slzenie nespozoroval v mojej vinici. Postrek so Sulkou je možné zrealizovať. Ja to pokladám práve za vhodný termin.
Som zaciatocnik a preto sa chcem opytat na postrek pred kvetom a po kvete. Striekate(orvego, dynali)+listove hnojivo aj pred kvetom a potom este po kvete?
Áno budem striekat pred kvetom a aj po kvete s postrekmi orvego+dynali+ listové hnojivo a zmacadlo Silwet.
Dobrý deň, 26.3 som aplikoval 4% postrek Sulka Ca + Silwet Star. Chcem sa Vás opýtať, či vôbec a kedy je dobré ešte aplikovať Predjarný postrek (Kombinácia prípravkov Mero Stefes a Karate Zeon 5 CS) a následne na to ešte aplikovať THIOVIT Jet.
Pripravok mero stefes je ako zmacadlo, ako napríklad Silwet star. Karate zeon sa bude používať až keď budú vyhonky viniča mat cca 9 listov.
Chcem sa spýtať či miešaťe kontakt.meď+síra npr.(thiovit+champion) ?
Áno ja miesam siru a meď, čiže napr. Thiovit a champion a nikdy nebol problém. Vždy to miešam v celom objeme. Teda davku na 50 litrov v 50-tych litroch.
Nepomylili ste sa v čislach pomeru NPK, na obale uvadzaju tento pomer: dusík – fosfor – draslík v pomere 12-6-18 + 4% horčíka?
Nepomylil, agro hnojivo pre vinič zloženie dusik – fosfor- draslik v pomere 12-6-18 + horcik 4%.
Rad by som sa opytal od akeho dodavatela ste kupili sadenice?
Od dodávateľa firma Oslavan, pan Typlt, objednavky berie na jeseň v septembri a stepy dodá na buduci rok cca v marci.
Jakou že používáte přesně meteostanici? Jinak kmínek sice stříkáte 2x, ale stále jen z jedné strany. Takto postřiky nikdy nepronikne dobře ze stran a to ani kdybyste postřik vaší metodou zopakoval z druhé strany. Tím spíš, že nečistíte kmínky od staré kůry, jak se z videa zdá.
Vinlink: https://vinlink.eu/ To striekanie berte ako ilustrcne zabery, pravdaze sa to strieka aj z druhej strany.
Nezvazujete namiesto umyvacich postrekov skusit nasadit dravy roztoc?
Praca s dravym roztocom je velmi dobrá podľa mňa. Nikdy som s nim nepracoval, ale viem, že treba dodržiavať určité pravidlá, aby nebola populácia zničená. Kto má skúsenosti, nech o tom napíše. Možno som len trochu konzervatívny a už sa mi nechce skúšať niečo nové, hoci pre prírodu určite prospešné.
Dobrý deň majster, chcem sa Vás opýtať, či všetky prípravky budete aplikovať spolu a na raz (Kumulus, Nissorun, Folpan a Silwet star)? Ďakujem za Vašu odpoveď.
Áno všetky štyri prípravky zamiešam do jedného postreku a to tak, že najprv si dám do škopku celý objem vody, ktorú chcem postriekať a do celého objemu postupne pridávam všetky postreky.
Neviete mi poradit cim nahradit Folpan 80WG a este jedna otazka v akom stadiu listko sa robi pripadny 3 a 4 postrek alebo je to casovy odstup od posledneho postreku?
Vinič keď ma 3 – 5 lístkov sa strieka s pripravkom proti mucnatke kumulus, proti peronospore nejaký kontaktný prípravok nemal by byť s medou. Ďalšie postreky zavisia od počasia a od vývojovej fázy viniča. Informujeme o potrebe postreku včas .