Príspevok

Poškodenie vinohradu jarným mrazom

Poškodenie vinohradu jarným mrazom

Vinohrad sa momentálne nachádza vo fáze predlžovania rastu letorastov a intenzívneho rastu všetkých orgánov viniča. 18.4.2024 som uviedol že  letorasty majú dĺžku od cca 8 – 25,0 cm. Teraz sú cca o 4 cm dlhšie, rast letorastov sa spomalil v dôsledku chladného a daždivého počasia.

Pre niektorých vinohradníkov a vinárov bola noc z 18.4 Št. na 19.4. 2024 Pi nocou veľmi smutnou. Teplota v túto noc na mnohých miestach klesla pod nulu a mladé výhonky na koreňoch viniča zmrzli.

U nás teplota v uvedenú noc klesla na najnižšiu hodnotu 0,6°C ráno o 5,36 hod. Potom už začala znovu stúpať. Čiže my sme mali tohto roku zatiaľ šťastie, alebo sv. Urban nás ochránil.

Zamrznutý vinohrad 5.5.2011
Zamrznutý vinohrad 26.4.2016

A čo teraz s vinohradmi, ktoré poškodil mráz?
V uvedených rokoch som sa riadil tým čo doporučoval Ing. Vanek Gašpar a to:

  • Poškodené výhonky po 1 – 2 dňoch vädnú a usychajú.
  • Poškodené časti letorastov zrežeme až na zdravú časť.
  • Keď sú poškodené len vrcholčeky, skrátime letorasty nad 3. – 4. listom od súkvetia.
  • Keď mrazy poškodili aj súkvetia, režeme nad 2. – 3. púčikom.
  • Celkom zmrznuté ramená odstraňujeme.
  • Dôležité je starostlivé vypletie letorastov. Ponechávame menší počet letorastov, aby do zimy dobre vyzreli.

Poškodené kry treba dôkladne ošetriť, aby sa zachránila aspoň časť úrody, ale najmä kry pre budúce roky. 

Ak si nie sme pri niektorých zelených letorastoch istý, aký je ich stav, urobíme priečny rez cez letorast a pozorujeme kambiálne pletivo. Pokiaľ je zhnednuté, letorast nie je schopný ďalšieho rastu a vývoja.    

Ochrana

Ochraňovať možno len pred radiačnými mrazmi (vznikajú vyžarovaním), nemožno ochraňovať pred advektívnymi mrazmi (príliv chladného vzduchu).

a) mráz spôsobený radiáciou (vyžarovaním), kedy dochádza k výraznému ochladeniu vegetatívnych orgánov viniča a pôdy v dôsledku tepelnej radiácie.

b) mráz spôsobený advekciou, v meteorológii je advekcia prenos tepla alebo vlhkosti  prúdením vzduchu, je to prílev teplého, alebo studeného vzduchu, či suchého vzduchu.
Advekcia môže byť v prízemnej vrstve alebo vo vyšších hladinách atmosféry.

Pred poškodením jarným mrazom tohto roku bolo možné vinohrady ochrániť, pretože mráz nebol podľa mňa spôsobený advekciou – prúdením studeného vzduchu v prízemnej vrstve, ale krátkodobým vyžarovaním a ochladením vegetatívnych orgánov viniča. To je môj neodborný názor, nie som odborník v tejto oblasti.

Vychádzam z údajov aplikácie Vin link, ktorú používam a tá v tú kritickú noc z 18.4.- 19.4.2024 mi jasne zachytila v našom vinohrade postupný pokles teploty, od polnoci do rána 5:36 hod na teplotu 0,6°C a následne rýchli nárast teploty o 11:00 hod 19.04.2024 už bolo 14°C.

Ochraňovať vinič možno len pred radiačnými mrazmi, ktoré pochádzajú z vyžarovania. Pri radiačných mrazoch je teoreticky možná nasledovná ochrana:

  • ZADYMOVANIE zapálením rôznych druhov organických látok – odpadov alebo chemickými zadymovacími látkami.
  • ZOHRIEVANIE okolitého vzduchu spaľovaním horľavého. Známe sú protimrazové sviečky, jedna 4,5 kg sviečka stojí cca 20,0 eur, ja by som ich do mojej vinici potreboval cca 20 ks, to je hodnota 400,0 eur.
  • ROZMIEŠANIE vzdušných vrstiev vo vinohrade ventilátormi sa obmedzí účinok chladnej vrstvy vzduchu, ktorá sadá na nižšie miesta.
  • ZADAŽĎOVANIE (postrekovanie vodou) sa robí v kritickú noc od času, keď už teplota klesla na +1°C, až kým znovu vystúpi na túto hodnotu. Hodinová výdatnosť zadažďovania má byť 3 mm, avšak pri nižšej teplote (t.j. teplote okolo -5°C) sa má hodinová výdatnosť zadažďovania zvýšiť na 5 – 6 mm.
  • ZAKRÝVANIE  tmavou fóliou môže byť tiež účinné (fólia nesmie zostať na kroch cez deň, najmä za slnečného počasia).

No a ako ďalej v našich viniciach po daždivom a mokrom počasí? Ja pristúpim k už spomínanému preventívnemu postreku vinice. U nás v priebehu tohto roka napršalo už 175 mm zrážok a z toho v priebehu apríla 69 mm zrážok.

Ako preventívni postrek v závere tohto týždňa použijem:

  • Thiovit jet
  • Polyram WG
  • zmáčadlo Silwet
  • listové hnojivo s obsahom Bóru.

Bór podporuje dobre odkvitnutie rastlín a tvorbu plodov. Hnojivo s Bórom odporúčam  aplikovať 2x do kvetu.

Uvedené všetky štyri látky dám do jedného postreku.

YouTube player

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Related Posts