7.5. 2024 utorok, začal kvitnúť planič (divé hrozno), z minulosti viem, že cca do 7 dní po planiči, začne kvitnúť samorodák a samorodák začal kvitnúť 14.5. 2024 utorok, čiže po 7 dňoch.
Do 12 až 16 dní, v závislosti od počasia a hlavne od teploty, môžem očakávať, že pôjde do kvetu aj Müller Thurgau v mojom vinohrade, čiže Müller Thurgau by mal kvitnúť cca 26.5. – 30.5. 2024
Ako to bude, uvidíme, pretože od piatka 17.5. 2024 sa má zmeniť počasie, má sa trochu ochladiť a má pršať.
Moja vinica je vo fáze intenzívneho rastu všetkých orgánov, vinič má ideálne podmienky pre svoj rast, dostatok vlahy v pôde, priemerná teplota za posledných 7 dní bola 16,9°C, no a k priaznivému vývoju vo vinici som prispel aj ja tým, že som vinič prihnojil 3.4. 2024 s NPK pre vinič, čiže vinič by mal mať dostatok živín do konca kvitnutia, potom vinič znovu prihnojím.
17.2. 2024 som zrealizoval vápnenie vinohradu a tým by sa mal zlepšiť príjem živín pre vinič.
Doteraz som zrealizoval nasledovné preventívne postreky:
15.3.2024 – na drevo so SULCa
12.4.2024 – keď bol 3 – 5 lístkov s 0,6 % Thiovit Jet – proti múčnatke 0,07 % Nisorunom 10 WP – proti roztočcom, 0,3% – Polyramom WG – proti peronospóre
29.04.2024 – na viniči boli letorasty cca 15 – 30 cm . 0,6 % Thiovit Jet – proti múčnatke, 0,07 % Nisorunom 10 WP – proti roztočcom, 0,3% Polyramom WG – proti perenospóre, 1 ml /10lit – zmáčadlo Silwet, 50 ml/10 lit. vody hnojivo Humix bór.
Tieto preventívne postreky nám ochránili vinič proti perenospóre, múčnatke, roztočcom a dlhodobej infekcii viniča s uvedenými chorobami do kvetu viniča.
Začiatkom mája (7.5.2024) som vo vinici zrealizoval t.z. podlom – vylamovanie letorastov, pri ktorom sme na strednom vedení viniča poodlamovali všetky letorast z ramien a ťažňov. Išlo len o husto rastúce nerodivé letorasty, v niektorých prípadoch aj o rodivé prebytočné, alebo nevhodne rastúce letorasty.
Ďalšou operáciou, ktorú by sme mali zrealizovať v týchto dňoch, je zasúvanie letorastov a ich priväzovanie.Túto operáciu vo vinohrade počas vegetácie zrealizujeme niekoľko krát. Prvý krát je to zväčša teraz, počas obdobia najintenzívnejšieho rastu viniča, pred kvitnutím hrozna.
Technika zasúvania spočíva v tom, že letorasty pri strednom vedení zasúvame medzi dva drôty, dbáme na správne usmerňovanie a rozloženie letorastov. Kratšie letorasty opatrne priväzujeme k drôtenke. Dôležité je, aby sme sa vyvarovali tomu, že vytvoríme na kry viniča miesta husté, kde budú na sebe natlačené a skrútené listy a strapce.
Ja pri zasúvaní letorastov pristupujem aj k čiastočnému vylamovaniu záliskov na viniči. Ich vylomením zlepšíme výživu a rast rodivých letorastov a zvyšujeme prevzdušnenie a osvetlenie kra.
Tento termín zasúvania letorastov, ešte pred kvitnutím hrozna je veľmi vhodný a to preto, že keď máme kry viniča pekne upravené, prevzdušnené a pristúpime k postreku viniča systémovými prípravkami, je zabezpečený dobrý prístup postrekovej látky ku všetkým častiam kra viniča a postreková látka je rovnomerne rozptýlená po celom povrchu viniča.
Ja zasúvanie letorastov začnem realizovať 16.5.2024 štvrtok, aby som vinič mal pripravený na postrek od cca 21.5.2024, ak by náhodou vinič začal kvitnúť skôr ako predpokladám a to cca 26.5. – 30.5.2024.
Na postrek pred kvetom som si pripravil:
Profiler WG – proti perenospóre – systémový prípravok
Vivando – proti múčnatke – systémový prípravok
Silwet – zmáčadlo
Humix bor – listové hnojivo, alebo iné hnojivo s bórom
Thiovit Jet – proti múčnatke – kontaktný prípravok.
Skoro dva týždne trvajúce suché a teplé počasie vytvorilo priaznivé podmienky na šírenie infekcie múčnatky a prichádzajúce teplé a na zrážky bohaté počasie, vytvorí podmienky aj na šírenie peronospóry. Preto treba byť pripravený na rýchlu realizáciu postreku hrozna pred kvetom.
Dodatok k článku: úprava viniča tesne pred kvetom.