Príspevok

Práce vo vinohrade po ľadovci

Práce vo vinohrade po ľadovci

Vinica je vo vývojovej fáze – koniec uzatvárania strapcov. Udalosti v poslednom týždni vo vinohrade neboli pre mňa veľmi priaznivé. 24.6.2024 – som vykonal postrek  do strapcov pred ich uzatváraním proti plesni sivej, na postrek som použil:

Prolectus – proti plesni sivej    
Karathane New – proti múčnatke – kontaktný prípravok
Zmáčadlo Agrovital  

Po vykonaní postreku proti plesni sivej som sa v duchu radoval nad tým akú mám peknú a zdravú úrodu hrozna. No prišla streda 26.6. 2024, deň kedy sa v našej obci všetci čerti ženili. Prišla intenzívna búrka s vetrom, dažďom a Bohužiaľ aj s ľadovcom. Počas niekoľkých hodín u nás spadlo cca 47 – 58 mm zrážok. Pršalo aj vo štvrtok 9 mm a piatok 1,5 mm. Za tri dni u nás napršalo cca 58 – 68 mm zrážok. Za tri dni napršalo viac zrážok ako za dva mesiace február a marec dokopy.

Nadmerné množstvo zrážok tohto roku je problém, ale ten sa nám zatiaľ podarilo zvládnuť a peronospóra nám doteraz nenarobila  škody na našich vinohradoch, aj keď za 6 mesiacov tohto roku spadlo u mňa vo vinohrade cca 371 mm zrážok.

Nadmerné zrážky a teploty nám čiastočne  pomáhali v boji s druhou chorobou a to s múčnatkou o ktorej sme si začiatkom júna povedali:

Pri optimálnych podmienkach je rýchlosť šírenia múčnatky veľmi veľká od prvotnej infekcie po tvorbu prvých konídií je to 5 dní. Múčnatku spomaľujú teploty pod 15°C a nad 33°C.
Výdatné a trvalé dažde, ktoré zmývajú konídie a poškodzujú mycélium. Okrem toho konídie vo vode neklíčia a choroba sa nešíri.

Doteraz sa múčnatka  neobjavovala, ale teraz som už prvé informácie o jej výskyte zachytil a práve teraz prichádza jej čas, pozor na ňu!

A teraz prejdime k tomu, ako som ja postupoval a postupujem pri ošetrení mojej vinici, zasiahnutej ľadovcom 26.6.2024.

Ing. Vanek Gašpar CSc. V minulosti doporučoval:

Po poškodení vinohradu ľadovcom je potrebné vinohrad patrične ošetriť, aby sa škody minimalizovali. Poškodenie môže mať rôznu intenzitu podľa povahy, intenzity, trvania krupobitia. Listy sú potrhané, letorasty majú poškodenú kôru, kambiálne pletivá, horná časť výhonkov sa môže polámať, poškodené sú bobule. Okrem priamych škôd hrozí masová infekcia ranovým parazitom – bielou hnilobou – Metasphaeria (Coniella) diplodiella.

Ošetrenie

  • Okamžite treba urobiť postrek proti bielej hnilobe (strobilurínom, folpetom a i.)
  • Ťažne sa skrátia po miesto, ktoré je silne poškodené. Tým sa podporí tvorba zálistkov, tie sa potom skrátia za 3. až 4. listom. Ponechajú sa iba 1 – 2 zálistky, ktoré nahradia letorast.
  • Na letorastoch treba včas odstrániť vrcholy, aby letorasty dobre vyzreli.
  • Na podporenie rastu sa môže poškodený vinohrad ošetriť kompletným listovým hnojivom (N, P, K).

Ja som pri tejto udalosti, poškodení vinice ľadovcom, mal aj trochu šťastia:
Strapce vinohradu som dva dni pred búrkou 24.6.2024, preventívne ošetril proti plesni sivej a múčnatke, ako som už uviedol v úvode. 19.06.2024 som rozhádzal a do pôdy zapravil preventívne na podporenie výživy viniča hnojivo N,P,K. No a 28.06. 2024 som vykonal postrek vinice, za mimoriadne ťažkých podmienok, húpal som do blata až po členky a prekračoval výmole v radoch s:

Profiler WG – systémový prípravok proti peronospóre.
Vivando – systémový prípravok proti múčnatke.
Zmáčadlo Agrovital
Ferovit -koncentrát komplexne viazaného železa proti chloróze.

Čiže z doporučených opatrení po poškodení vinice s ľadovcom som zrealizoval:

Preventívne som vyhnojil vinicu s N,P,K

Okamžite som vinicu zastriekal, aj keď nie s prípravkom, ktorý obsahuje strobilurín alebo folpet, ale prípravok Profiler má viacero vhodných účinkov na hrozno, ktoré významne v tomto období po krupobití hroznu pomáhajú a to:

  • podporuje mechanizmy, ktoré zvyšujú odolnosť hrozna proti chorobám má významný účinok proti plesni sivej – botritíde
  • pôsobí proti rôznym skupinám húb a baktérií.

No a v ďalších opatreniach pokračujem, tieto opatrenia sú zamerané na presvetlenie a prevzdušnenie vinohradu, vybudovanie aktívnej zelenej plochy v hornej časti listovej plochy viniča a prevzdušnenie pôdy. Preto realizujem už druhé snímanie vrcholcov viniča. Ubitú pôdu vo vinohrade s výmoľmi idem prevzdušniť a vyrovnať.

Chcem maximálne využiť vhodné klimatické podmienky, teplé, mierne suché počasie s jemným vetrom na to, aby poškodené, popraskané bobule hrozna zaschli a nerozšírila sa prípadná biela hniloba a pleseň sivá. Ako všetci vieme, pre potlačenie šírenia bielej hniloby a plesni sivej, je najlepšie suché a teplé počasie, verme, že také už teraz príde.

No treba pamätať na to, že teplé a suché  počasie potláča uvedené hniloby, ale po daždivom počasí, je priaznivé pre šírenie inej choroby a tou je múčnatka. Šírenie múčnatky tiež obmedzíme prevzdušnením a presvetlením vinice.

Naše vinice sú po ľadovci oslabené, náchylné na choroby a rôzne infekcie, preto sa o ne treba intenzívnejšie starať a sledovať ich ako za normálnych okolností.

YouTube player

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Related Posts