Viazanie viniča

Viazanie viniča

Ešte stále môžeme povedať, že sme na začiatku nového vinohradníckeho roku. Vinohradnícky rok začína rezom viniča. Ja som už vo vinici zrealizoval tohto roku viacero operácii a to: 3.2.2025 - Vápnenie vinice s uhličitanom vápenatým Ca CO3. Použil som na 10 árov 75 kg Ca CO3. Dal som na podnety kolegov vinohradníkov, ktorí zdôrazňovali dĺžku obdobia medzi vápnením a pridaním umelého hnojiva do vinohradu. Z daného dôvodu som sa snažil obdobie od vápnenia po pridanie hnojiva čo najviac predĺžiť. Vápnenie zmení pH pôdy, čo ovplyvňuje dostupnosť živín viničom. Preto je odporučené po vápnení počkať s aplikáciou hnojiva niekoľko týždňov, je dobré keď je ten…
Pokračovanie článku
Strihanie viniča 2025

Strihanie viniča 2025

Ani sme sa nenazdali a začíname spolu tretí vinohradnícky rok. Toto zimné obdobie, ktoré podľa astronomického kalendára začína 21. decembra - zimný slnovrat a končí 21.marca – jarnou rovnodennosťou, je oproti roku 2024 trochu iné, je chladnejšie a je omnoho menej bohaté na zrážky. Za január 2025 napršalo 10,5 mm zrážok ( Jan 2024 – 45,5 mm ). Vo februári 2025 neboli zatiaľ, žiadne zrážky ( Feb 2024 – 80,5 mm). Toto suchšie obdobie by vinohrad ešte nemal pocítiť, pretože vinohrad je ešte vo fáze zdanlivého vegetačného pokoja a toto obdobie je vhodné na vykonanie rezu viniča. Vhodné obdobie je na rez aj…
Pokračovanie článku
Analytické hodnoty vo víne a aktuálne problémy s vínami

Analytické hodnoty vo víne a aktuálne problémy s vínami

Najčastejšie problémy vín, s ktorými som sa u malovinárov v poslednom období stretol, bol nedostatok voľnej síry vo víne a následné naoxidovanie vína. Druhým problémom sú neprekvasené vína a aj problémy so správnym ukončením jablčno-mliečnej fermentácie. Tieto problémy sme riešili aj na našom fóre. Ku každému problému uvediem svoj názor. Dlhodobé chladné počasie, spôsobilo výrazne zníženie teplôt v našich pivniciach, teda aj pokles teploty vína. V minulosti sme si uvádzali, že pri poklese teploty vína, klesne aj úroveň voľnej síry vo víne, čiže víno je menej chránené proti oxidácii a vo víne sa pri nižšej teplote lepšie rozpúšťa kyslík, zvyšuje sa jeho množstvo a rýchlejšie dochádza k oxidácii vína. Niekto povie:…
Pokračovanie článku