Vinohrad sa momentálne nachádza vo fáze pučania, obal púčikov, ktorý sa postupne zväčšoval praskol a objavil sa vrchol rastúceho letorastu.
To je už fáza, kedy by sme už nemali realizovať postrek 1,5 – 2,0 Thiovitom Jet, lebo práve tento vrchol letorastu by sme daným postrekom poškodili – spálili.
Teplý saharský vzduch, ktorý vietor prihnal aj s veľkým množstvom saharského piesku na naše územie urýchlil pučanie vinohradu a vo vinohrade spôsobil to, že po teplotách (v sobotu 30.3. – 22,5°C, v nedeľu 31.3 – 23,5°C a v pondelok, veľkonočný pondelok 1.4. – 25,4°C) pučanie vo vinohrade začalo 2.4. utorok pri teplote 15,5°C, v utorok ráno aj napršalo 10,0 mm zrážok. Po uvedenom daždi som si bol skontrolovať vinohrad či sa nebude dať zrealizovať postrek s 1,5 – 2,0 % Thiovitom Jet, no už by som asi spôsobil menšie škody, tak som daný postrek už nepoužil.
Jeden z vinohradníkov z našej 1710 člennej skupiny mi zaslal upozornenie, že vykonať postrek s 1,5 – 2,0 % Thiovitom Jet po Veľkej noci sa už asi nebude dať použiť a že on radšej zastrieka vinicu v sobotu. Dúfal som, že to vydrží, nechcel som v sobotu v deň veľkonočnej vigílie, v nedeľu na vzkriesenie a na Veľkonočný pondelok, kedy obídem aj s voňačkou celú rodinu a priateľov, ísť striekať vinohrad. V utorok ráno 2.4. bol ešte medzný termín kedy by som vinohrad mohol zastriekať, ale dážď mi to prekazil.
Tak, čo som zrealizoval vo vinohrade v stredu 3.4.2024:
- Vyzbieral som zbytky prútov, ktoré zostali v radoch od viazania vinohradu.
- Rozhádzal som 50 kg hnojivo pre vinič NPK. Doporučené je ho aplikovať pred pučaním v množstve cca 70 g/ m2 a po odkvitnutí v množstve cca 50 g/m2
- Následne som vinicu zrotavátoroval a tak som dané hnojivo zapravil do pôdy a neostalo na povrchu, to je veľmi dôležité zapraviť hnojivo do pôdy po rozhádzaní.
Dostal som otázku od viacerých vinohradníkov, ktorí dopadli tak ako ja, že sme nestihli zrealizovať preventívny postrek 1,5 – 2,0 % Thiovitom Jet, počas Veľkonočných sviatkov.
Postrek s 1,5 – 2,0 % Thiovitom Jet, alebo iným postrekom na báze síri, je preventívny postrek s malým množstvom postrekovej látky, teda aj lacný postrek, ktorý zvyšuje do budúcna naše šance na zvládnutie ochrany viniča proti hubovým chorobám a to hlavne proti múčnatke. Keďže som ho nepoužil, zameriam sa v období pred kvetom viniča na ošetrovanie viniča proti múčnatke a to tak, že v minulosti som zastriekal postrekom vinič keď mal vinič 3 – 5 listov, to budem robiť aj tento rok, čiže to bude najbližší postrek a to s:
0,6 % Thiovit Jet – proti múčnatke
0,07 % Nisorunom 10 WP – proti roztočcom
0,3% Polyramom WG – proti perenospóre
V tejto fáze vinohradu sa nedoporučuje ešte používať prípravky na báze medi, lebo meď spomaľuje rast viniča. Pred kvitnutím viniča to to spôsobuje problémy, po kvitnutí viniča už nie.
Po vykonaní tohto postreku je najbližší postrek ktorý som urobil, ak si to mimoriadne okolnosti nevyžiadali, bol postrek pred kvetom.
Tohto roku určite urobím ešte jeden postrek, aj keď by si to situácia nevyžadovala a to pri dĺžke letorastov cca 40 – 60 cm, do určitej miery aj ako náhradu za nerealizovaný preventívny postrek.
No a na záver ešte uvediem, že vzhľadom na to, že zima bola mierna a vlhká, je predpoklad, že hubové choroby dobre prezimovali a budú pripravené v plnej sile udrieť hneď ako sa im vytvoria na to priaznivé podmienky.
Viacerí vinohradníci z môjho okolia na základe svojich dlhoročných skúseností vyslovujú vážne obavy hlavne zo šírenia múčnatky počas tohto roku.
Ako to bude, ukáže čas, zatiaľ sú podmienky pre vinič veľmi dobré, nespozoroval som žiadnych škodcov, že by vyžierali očká, alebo inak poškodzovali vinič na začiatku pučania. Vlahy je v pôde dostatok, od začiatku roka spadlo cca 120,0 mm zrážok a teploty sú nadpriemerné, priaznivé pre rast viniča.