Príspevok

Postrekový plán vo vinohrade 2025

Postrekový plán vo vinohrade 2025

Je ešte obdobie relatívneho kľudu vo vinohradoch, ale už sa práce a prípravy na vinohradnícky rok 2025 začínajú rozbiehať.  Medzi činnosti na ktorých už môžeme pracovať, ešte z tepla domova, je príprava postrekového plánu vinohradov na rok 2025. Okrem postrekového plánu si možno už pripraviť aj plán výživy vinohradu, ak ho nerealizujeme na základe pôdneho rozboru vinohradu alebo listového rozboru viniča. Viem, že takéto rozbory robia na Poľnohospodárskej univerzite v Nitre a sú spoplatnené.

V roku 2025 mám v pláne:

  1. Marec: Vápnenie vinohradu, ktoré pozitívne ovplyvňuje viaceré ukazovatele vo vinohrade:
  • Udržiava a vylepšuje pôdnu štruktúru
  • Zlepšuje príjem takmer všetkých živín
  • Zvyšuje sa odolnosť viniča voči fyziologickým poruchám, vrátane chlorózy
  • Zvyšuje sa odolnosť viniča voči hubovým patogénom
  • Rastie odolnosť viniča voči virózam
  • Rastie kvalita dopestovaného hrozna a harmonizácia zloženia hrozna
  • Napomáha aj k potlačeniu múčnatky, pretože sa zlepší prísun živín do viniča a vinič sa stáva odolnejším voči všetkým chorobám
  • Ročná dávka pre udržiavacie vápnenie sa pohybuje okolo 2 – 3 kg na jeden ár CaO, čiže oxidu vápenatého, t.j. po prepočte a úprave cca 3 až 6 kg na ár, jemne mletého vápenca Ca CO3, čiže uhličitanu vápenatého

Väčšina z nás už vlastný pH meter pomocou, ktorého si zmeriame pH pôdy a to tak, že zoberiem asi liter destilovanej vody, dám ju do vedra a do toho litra destilovanej vody dám z viacerých miest vinohradu pôdu, z hĺbky cca 10 – 20 cm. Vodu s pôdou dobre premiešam a nechám cca 30 – 60 minút spolu postáť a potom si zmeriam pH vody z vedra. Podľa tabuľky si vieme aj bez zložitých a finančne náročných pôdnych analýz, určiť dávku vápnika aj v podmienkach malovinohradníka.

Potreba vápnenia
pHĽahká pôdaStredná pôdaŤažká pôda
t CaO/hat CaO/hat CaO/ha
<4,50,611,3
4,6 – 5,00,450,70,9
5,1 – 5,50,30,50,6
5,6 – 6,50,20,30,4
6,6 – 6,90,2

2. Aspoň pred kvetom pridám hnojivo pre vinič NPK a to konkrétne Agro hnojivo pre vinič, ktoré vďaka optimálnemu pomeru živín spĺňa požiadavky pre zdravý vývoj a silný rast viničabohatú plodnosť a vysokú kvalitu hrozna. Je to hnojivo s nízkym obsahom chlóru. Vyšší obsah horčíka zaisťuje zdravé zelené listy. Správnym používaním tohto hnojiva sa môžete tešiť z krásnych, zdravých a chutných plodov.

  • zloženie: dusík – fosfor – draslík v pomere 12-6-18 + 4% horčíka
  • dávkovanie pred rašením 70 g/l/m2 (mladá vinica 50 g/l/m2)
  • dávkovanie po odkvitnutí 47 g/l/m2 (mladá vinica 34 g/l/m2)

Uvedené hnojivo patrí medzi tie drahšie.

3. Pred kvetom a prvý postrek po kvete by som chcel použiť ako listové hnojivo Humix bór. Je to listové hnojivo, ktoré podporuje výšku úrody – dobré odkvitnutie hrozna, nie je veľmi drahé, mám s ním dobré skúsenosti. Dávka hnojiva je 50 ml na 10 litrov vody. Sú aj iné dobré listové hnojivá s Bórom, len si treba vybrať.

4. Prvý postrek po kvete, použijem listové hnojivo Humix bór, ako som už uviedol. Druhý postrek po kvete Wuxal Calcium, vápnik podporuje príjem živýn. Tretí postrek po kvete Hakofyt B, zabezpečuje zdravý a intenzívny rast, bohatú úrodu a vyššiu kvalitu a kvantitu pestovaného hrozna. Do štvrtého postrek po kvete, ak bude potrebný pridám Cukrovital K – 400.
Ak nebude štvrtý postrek po kvete potrebný, postrek s Cukrovitalom K – 400 vykonám samostatne.

Plán použitia postrekových látok proti chorobám viniča a hrozna:

Preventívne postreky

Prvá postreková látka

Prvú postrekovú látku ktorú budem používať na vinič je BlocCade. Postupovať budem tak, že ostrihám jeden rad viniča, ktorý mi trvá mojím tempom cca 1 hodinu a potom pomocou rozstrekovača na rany viniča nastriekam BlocCade. A pôjdem strihať ďalší rad viniča.

Postrek na drevo

Postrek na drevo – SulCa 4%  – realizuje sa po jarnom reze a viazaní viniča, pred pučaním so  4% roztok. Optimálna teplota na aplikáciu postreku je 10 – 20°C. Postrek sa používa pri problémoch alebo obavách z prezimujúcich škodcov na drevinách,  pôsobí  preventívne proti kučeravosti a plstnatosti listov a svojím zložením priaznivo ovplyvňuje zdravotný stav rastliny. Ako vieme,  SulCa je kontaktný postrek. Kontaktný prípravok je taký, ktorý pôsobí a ničí danú chorobu, len v mieste kde rastlinu zasiahne.

Preto je dôležité, aby na ošetrovanú rastlinu bola kontaktná látka – postrek, rovnomerne nanesená na celý povrch.

Zmáčadlo

Látky, ktoré sú tomu výrazne nápomocné, aby postrek bol rovnomerne nanesený na povrch danej rastliny, sú t.z. zmáčadlá, také najznámejšie zmáčadlo medzi vinohradníkmi je Silwet star, ktorý sa používa v  koncentráciách 0,01 – 0,15 %  , to je 1,0 – 15,0 ml na 10 litrov postreku. Ja som uvedené zmáčadlo používal od postreku viniča, keď mal 3 – 5 lístkov, pred kvetom a po kvete.
Tento rok ho začnem používať už od začiatku, teda aj do postreku na drevo.  

Pučanie

Thiovit Jet 1,5 – 2,0 % Je kontaktný prípravok na báze síry. Vyznačuje sa ochranným účinkom,  proti hubovým chorobám zo skupiny múčnatiek a s vedľajším účinkom proti roztočcom. Odporúčam ho použiť so zmáčadlom Silwet star.

3 – 5 lístkov

Kumulus – kontaktný fungicídny prípravok  proti múčnatke na  viniči, proti erinóze a akarinóze na viniči. Používa sa v koncentrácii 0,6 %.

Nisorunom 10 WP  je kontaktný insekticíd určený na hubenie hmyzu a roztočcov vo viniči. Používa sa v koncentrácii 0,07 %. Termín ošetrenia od rastovej fázy vyvinutých 5 listov do fázy, kedy bobule dosahujú veľkosť hrášku. Najefektívnejšie je ošetrenie na začiatku liahnutia lariev zo zimných vajíčok. Max počet ošetrení: 2x, interval medzi ošetreniami 30 dní.                          

Polyram WG je kontaktný prípravok proti hubovým chorobám viniča, proti peronospóre. Používa sa 0,3 %. Aplikujte od začiatku infekcie pred kvitnutím. Po odkvitnutí je možné prípravok aplikovať ešte 2x podľa potreby, najneskôr však 42 dní pred zberom.


K týmto trom prípravkom pridáme samozrejme zmáčadlo Silwet Star.

Postrek pred kvetom

Všetky postreky na ošetrenie viniča sú dôležité, ale včas a so správnymi prípravkami zrealizovaný postrek pred a po kvete sú mimoriadne dôležité pre celoročnú ochranu viniča a hrozna. V posledných dvoch rokoch som na tieto postreky používal prípravky  Profiler WG proti peronospóre a Vivando proti múčnatke, bol som mimoriadne spokojný.

Výrobca Profileru WG uvádza základným nástrojom antirezistentnej stratégie je obmedzený počet ošetrení realizovaných v priebehu jednej sezóny, ktorý u Profileru zodpovedá maximálne dvom aplikáciám, resp. maximálne trom aplikáciám v každom druhom roku. Ja som ho v roku 2024 použil 3x. Preto ho v roku 2025 nepoužijem.

V prípade Vivanda, ktorý je relatívne nový lokálne systémový fungicídny prípravok na ochranu viniča proti múčnatke viniča, obsahuje účinnú látku metrafenone. Mechanizmus účinku zatiaľ nie je objasnený, odlišuje sa však od všetkých v súčasnosti povolených fungicídov proti múčnatke viniča. Vivando je povolené použiť 3x za sezónu a nikde som sa nedočítal, koľko rokov za sebou. Preto som sa rozhodol ho tento rok nepoužiť, alebo len raz  a nahradiť ho iným prípravkom proti múčnatke, aby som predišiel rezistencii, čiže tomu, že by prípravok dobre nezaberal, z toho dôvodu, že kmene múčnatky by boli v mojej vinici naň už odolné. Tak aké prípravky použijem tohto roku na ochranu viniča a hrozna, pred kvetom:

Orvego, kombinovaný fungicíd so systémovým a kontaktným účinkom určený na ochranu viniča proti peronospóre. Prípravok sa aplikuje v rastovej fáze viniča od jasne viditeľnej metliny po jasne sfarbené bobule maximálne 3x za sezónu. Interval medzi aplikáciami je 10 – 14 dní.

Prípravky ktoré majú kontaktný účinok a aj systémový účinok pokladám za veľmi dobré, pretože kontaktná časť prípravku pôsobí proti chorobe ihneď a systémová časť prípravku za 1 – 2 dni. Čiže sa navzájom vhodne dopĺňajú.


Dynali je systémový prípravok proti múčnatke viniča, obsahuje dve účinné látky s preventívnym aj kuratívnym účinkom, čiže dané látky sú  schopné nielen zabrániť vzniku múčnatke, ale aj zastaviť už vzniknutú infekciu, spravidla tesne po jej vzniku. Okrem toho, že pôsobí proti múčnatke, pôsobí aj proti červenej spále a čiernej hnilobe viniča. Do postreku spolu s Orvegom a Dynali, pridám listovú výživu Humix bór a zmáčadlo Silwet star.

Presne tú istú kombináciu plánujem použiť aj na prvý postrek po kvete, čiže Orvegom a Dynali, listovú výživu Humix bór a zmáčadlo Silwet star.

Druhý postrek po kvete

Na druhý postrek po kvete, kedy budem musieť použiť iné prípravky, ako som použil pri postreku pred kvetom a po kvete, pretože by vznikla rezistencia na dané prípravky, tak na druhý postrek po kvete plánujem použiť prípravok Cabrio Top.

Cabrio Top je kombinovaný dvojzložkový fungicíd s translaminárnym účinkom. Mechanizmus účinku spočíva v inhibícii transportu elektrónov pri dýchaní mitochondrií a lokálne systémovým účinkom proti hubovým chorobám viniča. Cielená ochrana je zameraná hlavne voči múčnatke a peronospóre. Vynikajúco účinkuje aj pri vysokom infekčnom tlaku na obe choroby škodiace na listoch aj na bobuliach.

Okrem uvedených chorôb veľmi dobre účinkuje proti červenej spále, čiernej škvrnitosti viniča a má dobrý účinok aj proti botrytíde. A v tomto období je účinok proti botritíde dôležitý. Podľa situácie, aká bude v tom období, ľahko sa účinok daného prípravku podporí nejakým vhodným kontaktným prípravkom, proti aktuálnemu tlaku vo vinici, proti múčnatke, peronospóre alebo plesni sivej. Cabrio Top je prípravok ktorý si treba objednať cez internet, lebo v maloobchodnej sieti sa už nenachádza, napr. z Floraservisu, lebo v maloobchodnej sieti sa nachádza len ojedinele. Spolu s Cabrio Topom  použijem listové hnojivo Wuxal Calcium a už nie zmáčadlo Silwet star, ale Agrovital.

Agrovital pôsobí proti zmývaniu dažďom, a nepriaznivým účinkom UV žiarenia. U systémových prípravkov vytvorí ochranný film, ktorý umožňuje pozvoľné uvoľňovanie účinnej látky do rastliny, čo zlepšuje jej účinnosť. Pri vyšších teplotách zabraňuje rýchlemu odpareniu účinnej látky a v prípade zrážok k jej zmývaniu dažďom. Chráni hrozno pred UV žiarením –  v dávke 5 až 8 ml na 10 litrov postreku v období s pretrvávajúcim slnečným počasím a vysokými teplotami. Pri použití kvapalného listového hnojiva dochádza k uchyteniu živín na povrchu listov a k optimálnemu využitiu a prenosu živín listami rastlín aj v suchom počasí.

Tretí postrek po kvete

Na tretí postrek po kvete plánujem použiť Orvego proti peronospóre, Vivando proti múčnatke, Hakofyt B listové hnojivo a Agrovital zmáčadlo, Použitie prípravkov proti plesni sivej v súčasnosti neviem určiť, ale určite budem chcieť použiť kontaktný prípravok pred uzatváraním strapcov napr. Teldor 500 SC, používa sa 0,1 % postrek a ochranná doba je 14 dní, alebo Scala, používa sa 0,2 % postrek a ochranná doba je 28 dní. Sú to kontaktné prípravky s translaminárnym účinkom.

Štvrtý postrek po kvete

Či bude treba aj štvrtý postrek po kvete neviem, závisí to od počasia, ale ak áno, tak to bude jedna z týchto kombinácii v závislosti od tlaku choroby:

  1. varianta: Cabrio Top – proti peronospóre a múčnatke a aj botritíde, Cukrovital K400 – listové hnojivo, Agrovital – zmáčadlo
  2. varianta: Champión meďnatý kontaktný prípravok proti peronospóre, meď napomáha k vyzretiu dreva. Kumulus – sírnatý kontaktný prípravok proti múčnatke Cukrovital K400 – listové hnojivo, Agrovital – zmáčadlo.

Hovorí sa človek mieni, Pán Boh mení. Je dobré mať postrekový plán a aj plán výživy vinohradu, pretože už teraz si začnem zháňať jednotlivé postreky a hnojivá a môžem sa snažiť ich získať za čo najnižšiu cenu.

Uvediem ešte zopár údajov, ktorými by sme sa mali riadiť pri príprave postrekových látok:

  • Prípravky  rozmiešavať spolu v celom objeme zarábanej postrekovej látky.
  • Vždy si pozrite na akú plochu by aké množstvo prípravku malo ísť. Príklad: 8 ml postreku na10 lit. vody a na 100 m2. Tak na cca 10 arovú vinicu = 1000m2, by som mal použiť minimálne 80 ml postreku.
  • O tom, že netreba podceňovať ochranu zdravia a používať pri rosičoch účinný respirátor, ochranný odev, verím, že už netreba ani hovoriť.
  • Ak máme zarobenú postrekovú látku v nejakej nádobe – škopok, tak pred každým naplnením postrekovača, obsah nádoby dobre premiešať, aby bola koncentrácia postrekovej látky v celom objeme nádoby rovnaká, pretože nám môže účinná látka sedimentovať na dno nádoby.
  • Pozor na teplotu, pri ktorej používame postrek, hlavne pri kontaktných prípravkoch, nemala by presiahnuť 25°C. Treba postrek použiť buď zavčasu ráno, alebo v podvečer. 

Verím, že tento plán postrekov nám bude všetkým nápomocný a pri realizácii ochrany viniča počas roku 2025 budeme znovu úspešní. Verme tomu, že také neduhy, ako je jarný mráz, alebo ľadovec, nás tohto roku obídu a nespôsobia nám veľké škody na našich vinohradoch.

YouTube player

One thought on “Postrekový plán vo vinohrade 2025

  • Michal

    Umele granulovane hnojivo a vapno by sa nemalo používať v jeden agrotechnický termin ,lebo može dojsť k nežiaducej reakcii,resp vinič si nebude vedieť zobrať z pody latky ktore potrebuje na rast.
    Ked už tak hnojiť tak aspon s pol ročným rozostupom medzi týmito hnojivami .

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Related Posts