Príspevok

Ako pripraviť postrek

Ako pripraviť postrek

Príprava a dávkovanie postrekovej látky

Výrobcovia postrekových látok na vinič udávajú aké množstvo daného postreku v kg alebo v litroch sa má použiť na jeden hektár vinohradu, pritom rátajú, že uvedené množstvo daného postreku na jeden hektár by sa malo dať do 1000 litrov vody.

Keď jeden hektár má 100 árov a moja vinica má 10 árov, čiže z uvedeného množstva na hektár musím jednu desatinu použiť vo svojom vinohrade. Je dôležité dodržiavať, pri postrekovaní vinohradu, predpísané množstvo prípravku, ktoré aplikujeme na daný vinohrad.

Uvediem príklad na prípravku Orvego, ktorý je  kontaktno-systémový prípravok proti peronospóre. Predpísaná dávka na hektár je 0,8 litra = 800 ml, čiže celkové množstvo prípravku Orvego, ktoré použijem na postrek vinice je 80 ml, ktoré by sa mali dať do cca 100 litrov vody, ja to nedávam do 100 litrov vody, ale do  90 litrov vody, čiže plný jeden škopok. Objem nosného materiálu, čiže vody, môže byť rozdielny, dôležité je, aby bolo dodržané množstvo účinného prípravku a aby bol postrek rovnomerne nanesený na povrch viniča.

Ďalším dôležitým krokom pri príprave postreku vinohradu, ktorý pozostáva zo zmesi viacerých prípravkov napr. teraz pred kvetom viniča budem aplikovať v jednom postreku zmes štyroch prípravkov:

Orvego – prípravok proti peronospóre
Dynali  –  prípravok proti múčnatke
Humixbór – listové hnojivo
Silwet star – zmáčadlo

Príprava postrekovej látky

Treba dbať na to aby sme prípravky pridávali do celého objemu postreku, ktorý pripravujeme, ja ich pridávam do 90 litrov a po pridaní každého prípravku objem premiešam. Nerobte to tak, že všetky prípravky zarobíte v 10 litroch vody a potom ich pridáte do celého objemu postreku. Pri vysokej koncentrácii daných prípravkov v malom objeme vody hrozí možnosť vzájomnej reakcie prípravkov a zníženie ich účinnosti.

Výber správneho prípravku

Dôležitý je správny výber prípravku pre danú fázu vývoja viniča. Také základné rozdelenie prípravkov na ochranu viniča je na dve skupiny a to kontaktné prípravky a systémové prípravky. Pre kontaktný prípravok treba, aby postrek po aplikácii dokonale zaschol, potom už dážď neškodí, nezníži účinok. Ale ak na zaschnutý postrek príde silná búrka s prívalovým dažďom (vyše 20 mm), postrek by sa mal zopakovať, pretože prípravok veľmi stráca na účinnosti. Pri kontaktnom prípravku si treba uvedomiť, že pôsobí len tam, kde bol nastriekaný. Na miestach, ktoré nezasiahol kontaktný postrek, sa môže choroba šíriť ďalej.

Pre systémový prípravok treba čas na to, aby postrek nielen zaschol, ale aby aj účinná látka postrekového prípravku prenikla (penetrovala) do pletív ošetrených orgánov viniča. K tomu, aby prípravok účinkoval najbližších 4-6 hodín po postreku by nemalo pršať. Po preniknutí účinnej látky z postreku do pletív rastliny už dážď neškodí, môžeme očakávať účinok. Výhodou systémových prípravkou je, že účinná látka prípravku po preniknutí do pletív rastliny je šťavami rastliny roznášaná do celej rastliny aj na miesta, kde postrek rastlinu nezasiahol a rastlina je chránená všade.

Účinnosť prípravkov

Dôležitým údajom je doba účinnosti prípravkov. Za obvyklých podmienok orientačne môžeme počítať s nasledovnou dĺžkou účinku jednotlivých skupín prípravkov:

  • Kontaktné meďnaté fungicídy –  Cuprocaffaro, Champion 50 WP : 8 – 10 dní
  • Kontaktné sírnaté prípravky – Kumulus WG, Thiovit JET: 5 – 7 dní

Vo všeobecnosti, pri kontaktných prípravkoch treba rátať v závislosti od počasia s ochrannou dobou 5 – 8 dní, keď je pre vývoj choroby priaznivé počasie tak 5 dní, keď nie je priaznivé počasie pre vývoj choroby tak 8 dní.

V prípade systémových prípravkou, je ochranná doba zvyčajne 10 – 14 dní. Znovu platí, že keď je pre vývoj choroby priaznivé počasie tak 10 dní, keď nie je priaznivé počasie pre vývoj choroby tak 14 dní.

Na zlepšenie nanášania postreku na povrch rastliny doporučujem pri kontaktných a aj systémových prípravkoch používať zmáčadlo Silwet star.

Na predĺženie účinnosti najmä kontaktného prípravku a odolnosti proti zmývaniu dažďom je možné pridať do postreku prídavný prípravok terpénového typu Agrovital, ktorý zvyšuje priľnavosť postreku, chránia účinnú látku po zaschnutí postreku pred poveternostnými vplyvmi a tak predlžujú jej účinok.

Odporúčam do kvetu viniča používať zmáčadlo Silwet star a po kvete viniča Agrovital.

Pozor! Dobu účinnosti postreku proti škodlivým činiteľom si nemýľte s ochrannou dobou, ktorá je uvedená v návode na každom obale prípravku. Ochranná doba je predpísaná z hľadiska hygienického a znamená minimálny počet dní, ktoré sú určené odo dňa aplikácie postreku do dňa predpokladaného zberu úrody.

Na ochrannú dobu by som chcel upozorniť aj tých, ktorí upozorňujú na použitie chémie vo vinohradoch a myslia si, že z hrozna ktoré bolo ošetrované postrekmi sa nevyrobí dobré víno, ale s výskytom chemických prípravkov, nie je to tak.

Áno súhlasím, dopestovať hrozno bez postrekov by bolo zo zdravotného a aj ekonomického hľadiska veľmi dobré, ale na takúto cestu treba celkom iný spôsob pestovania viniča a je to veľmi náročná cesta s neurčitým výsledkom.

YouTube player
YouTube player

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Related Posts