Dobrý deň pán Ing. Porubský
Opäť sa na Vás obraciam pre radu, pár koreňov viniča mi postihla asi nejaká choroba viď. foto v prílohe a neviem čo to je, ako sa proti tomu dá bojovať a či vôbec má význam si do budúcna taký koreň nechať alebo je potrebné ho odstrániť a nahradiť s novým?
Ďakujem za Vašu radu
Odpoveď na Vašu otázku je, že tento koreň treba odstrániť z vinohradu, pozor choroba sa prenáša aj nožnicami z jedného kríka na druhý. Po odstránení takéhoto koreňa, treba nožnice dobre vydenzifikovať a až potom znova používať. Prikladám aj článok z iných zdrojov, ktorý túto problematiku popisuje dôkladnejšie: https://vinko.sk/poradna/nadorovitost-vinica
Dobrý deň
Píšem Vám ohľadom vinice na Bojnej ! /kúsok od Topoľčian… kúsok od Radošiny… /
Chcem sa spýtať, ak mi viete poradiť obhospodarujem vinicu na Bojnej. (cca. 40 árov, 2700 koreňov-Rulandské šedé, Svätovavrinecké a odroda Chardonnay /Pôda ílovitá-hlinitá,íl väčšie %…)
No vinohrad robím, kmieniki som pracne vyčistil, vystrihával od februára -marec ! Bolo to typ-Top čisté každý jeden koreň – komplet všetkých 2700 koreňov! No samozrejme v mesiaci máj sa objavili znovu bočné výhony na kmeni a tak som vylamoval a vystrihával už hrubšie… a pokračoval aj v mesiaci jún! Samozrejme je to večný kolotoč, kedže sa objavili znovu! a v mesiaci júl som ďalšie rady očistil ! Toto je neskutočne pracné a zdlhavé, ale nevzdávam sa! Uvidíme ako to bude vyzerať z dalšej jari …
Ako postupovať, prípadne docieliť, aby sa neobjavovali v takom množstve bočné výhony na kmeňoch?
Chcem sa spýtať, prosím Vás, potom v jeseni aké vápno mám použiť, stačí aj klasické stavebné hasené vápno a aké množstvo na tých 40 árov-stačí nejakých 250 kg na celú vinicu? A na jar potom Síran Draselný v marci asi, že? … a aké množstvo.–cca.120-150 kg ?
Ešte jedna otázka zašlem Vám fotky, ak by ste vedel upresniť, aký problém je tam na pár koreňoch, či vysoké štádium múčnatky, či niečo iné? vo výžive..? atď…?
…..domnievam sa že ide o vysoké štádium múčnatky….listy sú úplne opadané…neviem čo sa deje.? na niektorých koreňoch…možno 20-30 koreňov…. Svätovavrinecké ! /
a dalej na tých fotkách…nejaké roztoče, či taktiež výživa, hnojenie,. atď…? Neviem ako tomu zabrániť do budúcna….!
Snímanie vršia som už robil 1.augusta, a pokračoval 6.augusta… keďže sa obávam rozšírenia múčnatky!
Priznám, postrek tam bol na jar Thiovit do dreva….a ďalej iba jeden urobený pred mesiacom. CABRIO-TOP zaberá na múčnatku , aj peronosporu …..A ešte postrek Listovú výživu-Humix-Bor ! cca. pred 3 týždňami….
Kedže je tam minimum hrozna, snáď budúci rok sa polepším a prinesie nám úrodu !
Aj keď nie som profesionál vinohradník, vyštudoval som na SVŠT na CHTF kvasnú chémiu a biologické inžinierstvo, môžem povedať, že na Vašich záberoch sú všetky choroby zo záveru vinohradníckeho roku 2016. V priebehu 30.týždňa a 31.týždňa kedy boli vytvorené priaznivé podmienky pre šírenie predovšetkým perenospóry, ale aj múčnatky. Obe tieto choroby sa podpísali na viniči, ktorý je na Vašich snímkach. Okrem uvedených chorôb sa v tento daždivý rok šíri aj hniloba na hrozne. V Požitaví spadlo už tohto roku 503 mm zrážok a podmienky na šírenie hubových chorôb sú ideálne. Aby som zachránil vinice k budúcemu roku, pristúpil som k dôkladnému postreku vinohradu s Championom 50 WG a Thiovitom Jet, aby som zničil dané choroby. Podľa vývoja počasia a stavu vinohradov, tento postrek ešte zopakujem asi po oberačke hrozna na drevo. Treba po tomto mimoriadne nepriaznivom roku čo najlepšie ošetriť prúty viniča, aby k roku bol vinohrad v čo najlepšej kondícii. O problémoch vinohradníctva viac píšem vo Vinárskom roku 2016 na stránke www.vinoavinarstvo.sk