Príspevok

Biela hniloba, Esca a opatrenia proti nim

Biela hniloba, Esca a opatrenia proti nim

Koncom minulého týždňa, nás vystrašil výskyt hubovej choroby, ktorú som ja označil ako biela hniloba. Opatrenia, ktoré som ja doporučoval bol okamžitý postrek s niektorým z uvedených prípravkov:

  • Folpan 80 WDG
  • Cassiopee WG
  • Dicus
  • Quadris Max

Prevzdušnenie a presvetlenie vinohradu, napr. rotavátorovaním. Tieto opatrenia sú účinné len za primerane priaznivých poveternostných podmienok, málo zrážok a zvlhčenia hrozna.

Aj vo svojom vinohrade, ktorý bol dosť  zasiahnutý ľadovcom, som našiel na jednom mieste podľa mňa bielu hnilobu a to v piatok 12.7. 2024, po tom čo mi kamarát doniesol strapce zasiahnuté podľa mňa bielou hnilobou a aj ja som si bol skontrolovať vinohrad.

Urobil som malý experiment. Po daždi z piatka 12.7 na sobotu 13.7. 2024, kedy u nás napršalo 12,5 mm zrážok, som vinohrad zastriekal s Folpanom 80 WG, Dynali, zmáčadlom Agrovitalom a listovým hnojivom Harmavit špeciál. Zrealizoval som všetky tie opatrenia vo svojom vinohrade, ktoré som doporučoval aj iným, presvetlenie a prevzdušnenie vinice a prevzdušnenie a odvlhčenie pôdy vo vinohrade. Výsledok, biela hniloba sa zatiaľ nešíri ďalej.

Druhým problémom je už druhý rok odumierania viniča (syndróm Esca). Chorobu spôsobuje viac druhov húb, ktoré kolonizujú a poškodzujú drevné pletivá. Typickým prejavom choroby je žltnutie (biele odrody) alebo červenanie (modré odrody) a nekróza medzižilových pletív a okrajov listov (tygrovitosť).Zaschnuté medzižilové pletivá sú ohraničené žltým alebo červeným lemom. Napadnuté kríky chradnú a obvykle za teplých letných období hynú. Veľmi náchylné sú predovšetkým odrody Sauvignon, Cabernet Sauvignon, Pálava a Tramin červený, najodolnejšia je odroda Merlot. K infekciám dochádza najčastejšie cez nové poranenia, vrátane poranení po reze za teplého a daždivého počasia. Väčšina pôvodcov sporuluje už pri nízkych teplotách. V minulom roku a cez túto zimu boli vhodné podmienky pre nové infekcie za teplého počasia v januári a vo februári. Choroba sa môže šíriť aj množiteľským a výsadbovým materiálom a z pôdy.

Ochrana spočíva v prevencii, predovšetkým je potrebné zaistiť plnú vitalitu kríkov a obmedziť stresové situácie. V zimnom období nerezať, za teplého daždivého počasia (najmenej 4 dni po daždi), uprednostniť rez v predjarí, obmedziť väčšie poranenia, ošetrovať rezné rany. Odstraňovať a likvidovať zdroje infekcie (chradnúce a odumreté kríky vo vinici a v okolí viníc),  staršie drevo vyniesť z vinice a spáliť. Tieto kríky aj ja samostatne vyrúbem a spálim.

Kolega vinohradník z neďalekej obce mi na túto chorobu doporučil Trifender – pôdne mikrobiálne hnojivo. Účinná látka prípravku je huba Trichoderma asperellum. Úspešne zvyšuje rezistenciu rastlín proti hubovým chorobám. Zlepšuje jej rast, tvorbu koreňového systému a zvyšuje úrodu. Trifender je biologický prípravok a jeho účinnosť  je závislá od správnosti aplikácie. Prípravok je preto nutné aplikovať preventívne. Pri správnej aplikácii je možné udržať porast v dobrom zdravotnom stave. Prípravok aplikujte v dávke 5 g/10 litr. vody na pôdu, behom 2 hodín zapracovať do pôdy v hĺbke 6-10 cm, mesačných intervaloch opakovať. Aplikácia na jar v mesiaci marec – apríl. Dá sa použiť aj ako postrek 10 g/10 lit. vody. Pri aplikácii na list je odolný voči zmytiu (jeho účinnosť sa zvyšuje vo vlhkom prostredí).

YouTube player

4 thoughts on “Biela hniloba, Esca a opatrenia proti nim

  • Štefan

    Problém je, že odporúčané prípravky nie sú dostupné pre malovinohradníkov.

    • Folpan a cassioppe sme si objednali z Českej republiky. Vieme, že nie všetko je možné kúpiť v kamennej predajni. Treba hľadať na internete. Používame to čo sa dá zohnať, keď si to objednáte a funguje to. Kedysi tie postreky boli dostupnejšie. Alebo sa dajte viacerí do kopy a kupujte väčšie balenia. Pokiaľ vám zaberajú iné postreky, budeme radi ak sa o ne podelite s ostatnými, pokojne aj pod týmto článkom.

      • Štefan

        Vďaka za odpoveď. Možnosťou je aj poprosiť známeho vinohradníka podnikateľa, nech nam trochu odsype, odleje. Na tie prípravky treba školenie, sú škodlivejšie, ale aj účinnejšie.

  • Tomas

    Moc se me libi vase videa a konecne jsem se rozhodnul podivat i na forum. Esca je zvlastni tema. Sam s ni mam zkusenosti cca 5 let. Jeden rok ano, pak ne pak jinde ano…. loni jsem to zkusil jinak. Objevila se na 4 kerich ve 3 ruznych radach. Aplikoval jsem velminsilnou vyzivu a horkou sul, bo jsem si v pocatku myslel ze jde o nedostatek horciku. Na 2 kerich se esca zastavila, treti kerbzivoril a ctvrty kaput. Ten ctvrty bal ale dvou kminkovy jako to driv delavaly bo je to stary vinohrad. Vsechny kere jsem oznacil a ten co byl caput jsem na jare odstranil. Teda jeden kminek ze dvou. Jake je moje prekvapeni ze letos nejen ze escu nemam, musim zaklepat, ale plne prosperuji i kere ktere loni byly postizene a mozna fiky vysoke davce vyzivy a horke soli prezili. Tim chci rict jedine. O escr se rika hned odstranit, desinfikovat apod. Ale mozna to nemusi byt uplne tak. Na mem pripade kdy jsem kazdy rok poctive odstranoval a jeden rok ne je videt ze pristup k escr muze byt i jiny. Treba naopak nejakou benevolenci se nemic naopak prestane sirit. Uvidime.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Related Posts