Forum

Spálil som si listy...
 
Upozornenia
Vyčistiť všetko

Spálil som si listy Thiovitom ?

5 Príspevky
2 Užívatelia
1 Reactions
155 Zobrazenia
(@petercernak)
Active Member
Prihlásený: pred 2 mesiace
Príspevky: 3
Topic starter  

Dobrý deň pán Porubský.

Sledujem všetky Vaše videá a boli mi nie raz nápomocné. Ďakujem za ne. 

Je mi jasné že správna kalkulácia postrekovej látky je veľmi dôležitá, hlavne koncentrácie kontaktných prípravkov a preto som tejto téme venoval čas na štúdium. Vinohrad som kúpil začiatkom roka 2023 a minuloročná úroda nebola bohvie čo (choroby). Je to vinohrad na novom vedení cca 5 až 6 rokov starý. Nabudený do tohtoročnej sezóny som perfektne trafil pred veľkou nocou 4% Sulku pred pučaním a roztočov som sa viac menej zbavil. V mojej lokalite (Levice) ma jarné mrazy nezastihli a ďalej som sa tešil na parádny vinohradnícky rok. 

Pri cca 3 až 5 listoch som vykonal preventívny postrek kontaktnými prípravkami (dávka 45L):

  • Thiovit Jet 0,6% (270g)
  • Folpan 80 WDG 20g/10L (100g)
  • Nissorun 10WP (36g)
  • Borovital 50ml/10L (200ml)
  • Silwett (10ml)

Po tomto postreku som spozoroval divné krútenie listov a spomalenie rastu. Neskôr nastúpilo premenlivé počasie a myslel som si že to bude tým. Násada kvetenstva bola pekná, prírastky sa znova rozbehli tak som tomu neprikladal veľký význam. Po videu kde ste avizovali kvitnutie som chodil pravidelne kontrolovať kvietky a keď som našiel prvé kvietky pristúpil som k večernému postreku (23.05.2024) systémovo-kontaktnými prípravkami (50L):

  • Thiovit Jet 0,5% (250g)
  • Vivando (16ml)
  • Overgo (70ml)
  • Borovital 50ml/10L (200ml)
  • HUNIX UNI (150ml)
  • Silwett (10ml)

Dnes (27.05.) som objavil takto pokrútené listy. Je možné že to je tým Thiovitom? Alebo kombináciou množstva postrekových látok? Tiež som tých 50L postrekovej zmesi nevedel minúť a tak som postrekoval tak že látka doslova stekala po listoch.

 Ďakujem Vám za rady a parádne náučné videá.


   
Citácia
Peter Porubský
(@pepko143)
Člen Admin
Prihlásený: pred 6 rokov
Príspevky: 53
 

Použitie Tiovitu jet je v poriadku. Neviem prečo ste použili na 50 litrov postreku 16 ml Vivanda, keď má byť 10 ml a Orvego ste dali 70 ml a má byť 40 ml. Ostatné použité prípravky ste dobre dávkovali, asi tu treba hľadať príčinu krátenia listov.


   
OdpovedaťCitácia
(@petercernak)
Active Member
Prihlásený: pred 2 mesiace
Príspevky: 3
Topic starter  

V prvom rade sa snažím dodržiavať pri kontaktných postrekoch koncentrácie na litre vody ako napríklad Thiovit a potom pri systémových prípravkoch dodržiavať dávku látky na m2 resp hektár. Uvediem príklad:

Vivando - floraservis v prezentačnom letáku uvádza základnú dávku 0,2L prostriedku na hektár pri dávke vody 500 až 1000 litrov. Po prepočte to je v mojom 8 árovom vinohrade 16ml prípravku na 40 až 80 litrov vody. 

Thiovit JET - tu je jasne uvedená koncentrácia 0,4 až 0,6 % roztok a v prípade menšej dávky vody sa musí použiť aj menšie množstvo thiovitu aby nedošlo ku spáleniu listov. 

OVERGO - tu som sa pomýlil pri písaní príspevku. Použil som 50ml. Podľa príbalového letáku 0,8 litra na hektár(200 až 1200 litrov vody na ha), čiže na 8 árovú vinicu  by malo byť 64ml ja som dal 50ml na (16 až 96 litrov vody).

Neustále bojujem s dávkou vody. 80L postrekovej zmesi na 8 árovu vinicu som schopný minúť iba keď mám plnú výšku listovej steny. Takto začiatkom roka proste neviem minúť viac ako 40 až 50 litrov. Skúšal som motorový rosič. To bolo ešte horšie. Teraz používam akumulátorový postrekovač.

Do budúcna budem asi používať nižšie koncentrácie kontaktných prostriedkov, konkrétne Thiovitu. Verím že sa rastliny spamätajú. Pomôže keď nechám na letorastoch  v oblasti nad strapcom vyrásť zálistky, ktoré budú mať nové listy? 


   
OdpovedaťCitácia
Peter Porubský
(@pepko143)
Člen Admin
Prihlásený: pred 6 rokov
Príspevky: 53
 

Ja mám tiež cca 8 árovu vinicu s cca 420 koreňmi. Viackrát som použil postrek v kombinácii Profiler, Vivando, Thiovit jet, Silwet, Humix calcium. Do 90 litrov vody som dal dávku predpísanú výrobcom na 100 litrov. Nikdy som problém nemal. Drobným vinohradnikom doporučujem aby dodržiavali dávku prípravku doporučenú vyrobcom.


   
OdpovedaťCitácia
(@petercernak)
Active Member
Prihlásený: pred 2 mesiace
Príspevky: 3
Topic starter  

😀 No a tu narazila kosa na kameň. Ešte som sa nezaoberal problematikou sponu výsadby ale ja som ten vinohrad kúpil s tým že má síce rozlohu 8 árov ale je v ňom 240 koreňov. Čo je necelých 60% oproti Vám. Nieje to síce ku tejto téme ale toto by vyriešilo viac mojich problémov 😀 Ďakujem 


   
OdpovedaťCitácia
Zdieľať: