Forum

Upozornenia
Vyčistiť všetko

Následky mrazu

6 Príspevky
2 Užívatelia
1 Reactions
111 Zobrazenia
(@jarino)
Active Member
Prihlásený: pred 3 mesiace
Príspevky: 8
Topic starter  

Moja skúsenosť. Lokalita Lučenec.

 

Mráz hlásili na piatok ráno 19.4.2024. O 5:00 začalo mrznúť teplota od -1 do -3°C podľa polohy (chatka, stromy ...). Vinič som od 5:00 do 7:30 hod. nepretržite rosil vodou postrekovačom Stihl. Poobede ani na druhý deň neboli viditeľné žiadne známky poškodenia.

            Na nedeľu 21.4.2024 nehlásili tak veľmi mráz ale bol a silnejší. Poškodenie zjavné už popoludní.

            V roku 2016 mráz spáli vinič celkom – všetko zhnedlo. Všetok vinič rašil zo záložných očiek. Odroda Bianca je rodivá aj na letorastoch zo záložných očiek aj starého dreva – pri nej som mal normálnu úrodu trochu oneskorenú. Odroda Frankovka a Rulandské biele mala strapec na letorastoch zo záložných očiek len ojedinele – úroda takmer žiadna.

 

 

V sobotu a nedeľu 11.-12.5. som prešiel vinič s nasledovným výsledkom:

            V tomto roku bol mráz slabší, aj následky sú menšie. Mráz poškodil čiastočne listy a aj kvetenstvá. Z dôvodu, že nebolo všetko spálené môžem trochu porovnávať. Mám odrody Bianca, Frankovka, Rulandské biele a druhým rokom Rulandské šedé. Najlepšie odolala Bianca, najviac postihnutá je Frankovka, Rulandské sú niekde medzi.

            Bianca je vedená na kordóm. Len výnimočne sa našiel letorast, ktorý som musel celý vylomiť. Niektoré kvetenstvá sú trochu chytené (na koncoch bledšie), ale letorast je zdravý. Uvidím, ako sa tieto kvetenstvá zotavia. Uvažujem, že som možno mohol tieto letorasty hneď vylomiť, podporiť vyrašenie záložných očiek – veď viem, že budú rodivé. Našťastie je ich veľmi málo a prípadný neúspech mi úrodu nezníži.

            Frankovka je postihnutá najviac. Rad pri chatke bol trochu chránemý, ale inde je to smutné. Asi 50% letorastov som úplne vylomil, 30% som ešte ponechal – je tam predpoklad, že kvetenstvá sa preberú a vykvitnú – uvidím. Asi 20% letorastov s kvetenstvami je v poriadku. Vinič má už dostatok letorastov z vyrašených záložných očiek, o prežitia sa neobávam, ale úroda je otázna.

 

            Rulandské biele je na tom lepšie. Asi 10% letorastov som úplne vylomil, 20% som ešte ponechal – je tam predpoklad, že kvetenstvá sa preberú a vykvitnú – uvidím. Asi 70% letorastov s kvetenstvami je v poriadku. Letorastov na prežitie je dosť a predpokladám, že aj úroda môže byť na slušnej úrovni.

Rulandské šedé - mladá výsadba (sadené pred rokom). 90% viniča som už mal zostrihnutého do výšky kmienika s ponechanými dvomi letorastami z horných očiek, 10% je zostrihnutých na 2 očká a rašili na novo od zeme (prisypané pilinou). Sadenice s kmienikom sú OK – minimálne jeden letorast z dvoch mráz nepoškodil a ten rastie ako divý, slabší rastie pomalšie a má vyrašený aj záložný – ponechám vitálnejší. Tu úrodu nepotrebujem, tak je to OK. Zostrihnuté sadenice  - letorasty prerastené cez piliny mráz zničil úplne. Po odkrytí boli pod pilinou vyrašené aj záložné púčiky a teraz už celkom pekne rastú – myslím, že neprídem ani o jeden koreň.

 

Od mrazov som všetok vinič 2x postriekal. Raz Atonik+hnojivo, potom Alga+hnojivo.


   
Citácia
Značky témy
(@jarino)
Active Member
Prihlásený: pred 3 mesiace
Príspevky: 8
Topic starter  

Ako sa vkladajú obrázky?


   
OdpovedaťCitácia
Peter Porubský
(@pepko143)
Člen Admin
Prihlásený: pred 6 rokov
Príspevky: 53
 

@jarino Ďakujem za praktický popis vysledku, že hrozno sa dá zachrániť aj motorovým rosičom a striekaním vody. Niektorí to spochybnovali. Myslím že to určite pomôže hrozno pred mrazmi zachrániť.

Obrázky môžete vkladat až po napísaní minimalne dvoch prispevkov do fóra. Je to ochrana voči spamu a škodlivým súborom. To máte splnené, takže pokojne odpovedzte na tento komentár aj s Vášim názorným obrázkom, budeme radi.


   
OdpovedaťCitácia
(@jarino)
Active Member
Prihlásený: pred 3 mesiace
Príspevky: 8
Topic starter  

Na mnohých koreňoch - hlavne nová výsadba  sa mi vo veľkej miere vyskytuje metlovitý rast letorastov. Letorast sa nepredlžuje štandardne, ale zálistky rastú zároveň s hlavným letorastom, ktorý je akoby brzdený. Môže to byť spôspobené mrazom? Na niekoľkých koreňoch som ponechal silný zálistok a hlavný letorast som vylomil, myslím, že to pomohlo - uvidím ďalej.

PS: tie fotky naďalej nemám kam vložiť. Možno treba dve nové témy a nie len príspevky...


   
OdpovedaťCitácia
(@jarino)
Active Member
Prihlásený: pred 3 mesiace
Príspevky: 8
Topic starter  

už to ide, prikladám foto.


   
OdpovedaťCitácia
Peter Porubský
(@pepko143)
Člen Admin
Prihlásený: pred 6 rokov
Príspevky: 53
 

@jarino Mladé konce štepov boli asi poškodené mrazom a preto je ich rast spomalený a štep usmernil svoju silu do nových výhonkov -  zálistkou.


   
OdpovedaťCitácia
Zdieľať: