Forum

Prvá úroda, koruna ...
 
Upozornenia
Vyčistiť všetko

Prvá úroda, koruna viniča

4 Príspevky
2 Užívatelia
0 Reactions
33 Zobrazenia
(@stefan)
New Member
Prihlásený: pred 2 týždne
Príspevky: 2
Topic starter  

Zdravím Vás, tento rok čakám prvú úrodu a chcem sa spýtať, ako upraviť korunu viniča teraz pri vylamovaní, teda koľko letorastov a strapcov nechať na koreni, aby som ho nevyčerpal. Rok výsadby 2022, rýnsko-hesenské vedenie. Pôda bola pred výsadbou riadne pripravená (vyhnojená, obrátená ....) Ďakujem 


   
Citácia
(@pepko143)
Člen Admin
Prihlásený: pred 6 rokov
Príspevky: 36
 

Ak ste vinicu vysadili v roku 2022, vinicu máte v druhom roku. V tomto roku by ste si mali vytiahnut dva letotasty do dĺžky cca 140 az 160cm. Tie sa v auguste zastrihnú aby dobre dozrelo drevo. Úrodu ešte v druhom roku zhadzujte aby sa korene veľmi nesilili. Letorasty treba tiež privezovať k nosnému kolíku a zbavovať záliskov. 


   
OdpovedaťCitácia
(@stefan)
New Member
Prihlásený: pred 2 týždne
Príspevky: 2
Topic starter  

V prvom roku (2022) mi vyrástli 1 až 1,5m prúty. Vlani (2023) som nechal dve očká, vyrástli mi prúty 1,5 až 3m niekde aj dlhšie a teraz na jar som už nechal jeden ťažeň, ktorý som už ohol. Takže som mal ešte počkať? No teraz je už asi neskoro už to nechám tak, len teda ako to olámať aby som to nevysilil. Ďakujem za rady 


   
OdpovedaťCitácia
(@pepko143)
Člen Admin
Prihlásený: pred 6 rokov
Príspevky: 36
 

@stefan Ak máte silné prúty už v druhom roku, tak sa rozhodnite či chcete mať jeden, alebo dva kmienky na koreni. Ja som za jeden kmienok. Začnite tvarovať vinič tak, že zohnete prút do jednej strany na 5 až 6 očiek. Úrodu ešte zhadzujte. Prút zastrihnite a z vrchných troch očiek nechajte vytvárať nové letorasty, ktoré budú na budúci rok novými letorastami. 


   
OdpovedaťCitácia
Zdieľať: